Kontroly na hraniciach, ktoré sú dočasne obnovené do 8. júna, nesúvisia iba s konferenciou Globsec, ale aj ďalšími podujatiami. Cieľom kontrol je monitorovať situáciu a v prípade potreby mať pripravené sily, ktoré by mohli zakročiť. Premiér Ľudovít Ódor to uviedol vo štvrtkovej Hodine otázok v Národnej rade (NR) SR na otázku poslankyne Romany Tabák (nezaradená). "Prečo budú kontroly na hraniciach trvať 16 dní, od 24.5 -8.6., aj keď konferencia súkromnej organizácie Globsec trvá iba 3 dni, od 29. -31.5.?" - takto sa opýtala predsedu vlády nezaradená poslankyňa.

Kontroly podľa premiéra nebudú všade

Ódor sa za otázku Tabák poďakoval, pretože, ako uviedol, "je okolo toho trošku takého nedorozumenia." A zároveň načrtol, že zatvorenie hraníc na 16 dní je vraj "súhra viacerých okolností." Odvolal sa pritom na rozhovor s policajným prezidentom Štefanom Hamranom, ktorý sa obáva najmä stretnutia motocyklového klubu Hell Angels a koncertu hudobnej skupiny prepojenej na tento klub. Konajú sa aj ďalšie podujatia, napríklad triatlonové preteky.

Kontroly podľa premiéra nebudú všade. "Dokonca, môže sa stať, že kontroly nebudú nikde, len tam budú príslušníci pripravení zakročiť v prípade potreby," vysvetlil podľa TASR s tým, že o použití síl bude na základe operatívnych informácií rozhodovať operatívny štáb. Poznamenal, že o zavedení kontrol rozhodla ešte predošlá vláda. Aktuálny kabinet odborníkov vyčlenil vojakov na pomoc polícii.

Návrh na zavedenie kontrol predložil ešte Roman Mikulec z pozície ministra vnútra ako iniciatívny materiál. Dôvodil tým, že od 29. do 31. mája sa v Bratislave uskutoční medzinárodná bezpečnostná konferencia Globsec 2023 Bratislava Forum. Analytik Juraj Zábojník to však pre PLUS 7 DNÍ označil za nehoráznosť.

Mikulec argumentoval, že prídu významné osobnosti

“Uzavretie hraníc z dôvodov konania konferencie, organizovanej mimovládnou organizácou, je nehoráznosťou, ktorá prekonáva všetko, čo táto vláda doteraz vyprodukovala. Nie vláda, nie štát, ale mimovládka kladie požiadavky na obmedzovanie normálneho chodu štátu. To vážne?” - nechápavo krútil Zábojník hlavou.

Mikulec však argumentoval, že sa konferencie zúčastnia "významné politické a iné osobnosti verejného života z Európy a z ostatných častí sveta." A preto je podľa neho dôležitou prioritou "zaistenie vysokého bezpečnostného štandardu."

Zábojník: Obmedzujúce opatrenia kvôli mimovládke?

Zábojník na Mikulcove vtedajšie zdôvodnenie pre náš týždenník uviedol: "V minulosti som organizoval a zodpovedal za bezpečnostné opatrenia najvyššieho významu a za účasti najvyšších predstaviteľov sveta, ale všetko má určité hranice. Preto si neveriacky kladiem otázku ešte raz: Na voľný pohyb osôb vyplývajúci zo schengenskej  zmluvy môžu byť použité obmedzujúce opatrenia kvôli mimovládke?”