V čase, keď u nás padajú rekordy v počte nakazených novým koronavírusom informoval o najnovších protipandemických opatreniach premiér Igor Matovič (OĽaNO) až po dožadovaní sa médií.

Spýtajte sa jeho

Doteraz sa nezaobišla bez neho ani jedna tlačovka po rokovaniach vlády o prijatých opatreniach na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 u nás. Nečudo, veď premiér nesie bremeno hlavnej zodpovednosti.

Včera však nechal Matovič prezentáciu prijatého lockdownu na ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčím (OĽaNO), podpredsedovi vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanovi Holom (Sme rodina) a ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi (nominant SaS). „Krovie“ im robila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Napriek vážnosti situácie, novinári dostali priestor len na 5 otázok. Po ich výčitkách, Holý zahlásil, že to „za chvíľu budú len 4 otázky, ak budeme takto debatovať“. Otázku, kde je pán premiér, odbil strohým: „To sa musíte spýtať pána premiéra, to ja neviem komentovať. Nie som jeho asistentka, prepáčte.“

Matovičove manévre

Po vláda sa Matovič vytratil na ministerstvo financií, kde sa ho novinári márne snažili osloviť s odpoveďou. Čakali naňho aj na Úrade vlády. Nakoniec sa dostavil do miestnosti, kde sa konala tlačová konferencia až po jej skončení. „Nazdar,“ potľapkal familiárne ministra Krajčího po chrbte.

Na otázku prečo neprišiel premiér informovať sám, povedal, že by aj došiel, no jeden predseda koaličnej strany odišiel, druhá predsedkyňa koaličnej strany odišla, tak sa zhodli, že tam pošlú ministra zdravotníctva, ako najvyššiu šaržu, čo sa týka epidémie a spol. Potom, čo sa médiá na neho doslova vrhli, zorganizoval „stručný chodbový míting“, na ktorom doplnil, prečo sa strání médií.

„Úprimne? V pondelok na zasadnutí vlády, keď som bol toho prítomný, tak som si uvedomoval, že žijem cudzí život. Keď si predstavíte samých seba, že bojujete za to, aby ľudia netrpeli, aby zbytočne neboli zavretí doma počas sviatkov, aby netrpela ekonomika, aby sme našli spôsob, ako inteligentným a bezbolestným spôsobom prežiť ťažké obdobie krízy a nakoniec máte byť účastník toho, že to, voči čomu ste bojovali, si máte nalepiť na čelo a máte utekať a nabodnúť sa na hroty, prišlo mi až z toho vnútorne zle, potreboval som to zasadnutie vlády opustiť.“

VIDEO z celej tlačovky TU:

Lepšie ako nič

Vyzerá to tak, že so zákazom vychádzania od soboty, kde s množstvami výnimiek, kde si od klasiky, akože si môžeme zájsť na nevyhnutný nákup či do práce, môžeme zájsť aj na omšu, na lyže, vyzdvihnúť si vianočný darček do výdajní tovaru, či si dať servisovať bicykel, nie je spokojní takmer nikto.

Minister Krajčí rezignovane povedal, že „to nie je to, čo som priniesol, za čo som bol aj ochotný hlasovať, ale pokiaľ by občania dodržali to, čo vláda pre nich pripravila a schválila, tak si myslím, že je to určite lepšie ako nič.“ Nakoniec mu zostalo len apelovať na zodpovednosť ľudí a aby dodržali pravidlo dvoch bublín, čiže, že sa majú počas sviatkov stretnúť blízki maximálne z dvoch domácností. Pripomenul, že podľa analýz, keď bolo za utorok 8-tisíc pozitívnych, 520 z nich skončí v nemocniciach a vyše stovka zomrie.

Matovič ocenil aspoň to, že došlo k zhode koaličných strán, no naďalej pripomenul, že to považuje za svoj prehratý boj. „Mesiac aj niečo som upozorňoval, že keď nebudeme plošne, masívne testovať, čaká nás lockdown. Ľudia sa mi smiali, doslova viedli až fanatický boj proti plošnému testovaniu a dnes sme sa dočkali. Slovensko čaká lockdown, utrpenie, ako povedal holandský premiér, spoločné zahryznutie do kyslého jablka,“ povedal emotívne s tým, že verí v svetielko nádeje v podobe vakcinácie, s ktorou sa z toho dostaneme.

Premiér tiež pripomenul dvoch známych vinníkov sitácie – ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý za 7 týždňov nedokázal obstarať antigénové testy a len sa podľa premiérových slov dookola vyhovára a prezidentku Zuzana Čaputovú, ktorá sa „pokúsila odsabotovať masívne plošné testovanie“. Podľa premiéra sa treba na to, či bude takto prijatý lockdown postačujúci pýtať tých, čo bojovali za otvorenie reštaurácií a boli proti plošnému testovaniu. Priznal, že podľa jeho názoru, to, že sa lockdown posunul z avizovaného pondelka už na sobotu, môže byť „pascou“, lebo ľudia, ktorí by nakupovali v priebehu 4 dní, budú teraz robiť to isté za dva dni. „Čím skôr si zkalibrujeme mysle s verejným a nie len svojím záujmom, tým skôr z tmy, ktorú najbližšie týždne zažijeme, vystúpime. Držme si palce, dobre bude, aj keď tomu ani veriť už nechceme,“ uzavrel tému Matovič ešte statusom na Facebooku, celé jeho znenie nájdete v GALÉRII.

Mokrý sen koronavírusu

Podľa bývalého šéfa Inštitútu pre zdravotnú politiku Martina Smatanu, „čím dlhšie odkladáme sprísnenie, tým dlhší lockdown budeme potrebovať“. Analytika zamrzelo, že sa nenašla politická odvaha sprísniť opatrenia ešte skôr ako od soboty, lebo ako napísal na svojom Facebooku „každý deň má cenu zlata“. Ako príklad uviedol Holandsko, kde sa situácia tiež začala zhoršovať. Prísne opatrenia preto prijali z večera do rána, lebo „chápu extrémne riziko predvianočného chaosu, zvýšenej mobility a premiešavania ľudí, ktorí sa následne presunú za svojimi blízkymi, kde sa vírus cez sviatky potichu šíri ďalej“. Po Troch kráľoch podľa neho hrozí ďalšia vlna náporu na nemocnice.

„Skúste sa spýtať zdravotníkov v kolabujúcich nemocniciach, či rodinných príslušníkov ľudí, ktorí zomreli na COVID, čo im je prednejšie. Vianočné nákupy to isto nebudú,“ reagoval Smatana na fakt, že ak by sa prijali opatrenia expresne, v obchodoch a na cestách by okamžite nastala predvianočná horúčka, no chaos a hektické nákupy očakáva tak či onak. „Vo štvrtok a piatok budú obchodné centrá mokrým snom koronavírusu. O to viac je to celé v našich rukách,“ pripomenul dodržiavať  "desatoro" bezpečných Vianoc na odporúčanie odborníkov.

„Sviatky sú naša posledná a asi najväčšia epidemiologická skúška. Ak ju zvládneme, tak sme už len krôčik od vakcíny, ktorá nám umožní získať potrebnú kolektívnu imunitu a raz a navždy sa z toho marazmu dostať,“ verí Smatana, ktorý ocenil schválenie pandemického semaforu a iniciatívu mesta Trenčín, ktoré ohlásilo dobrovoľné víkendové antigénové testovanie.

Tlačovka roka

K dodatočnému brífingu premiéra nemal Smatana veľa slov: „Toto je dôvod prečo je situácia u nás taká zlá. Komunikácia je základný pilier dôvery ľudí a dnešné vystúpenie s pár otázkami a bez prezentácie bolo niečo obzvlášť nešťastné. Toto mala byť tlačovka roka. Toto mal byť priestor ukázať, že sú to veľkí ľudia a chápu, že sa treba zjednotiť a spoločne zvládnuť sviatky.“

FOTO z tlačovky a improvizovaného brífingu Matoviča v GALÉRII

Na Matovičovej tlačovke-netlačovke si zgustla aj opozícia. Podľa predsedu mimoparlamentného Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý je v karanténe s koronavírusom, Slovensko nemá premiéra. „Matovič rezignoval na svoje povinnosti, nedokázal sa pozrieť ľuďom do očí a utiekol od zodpovednosti za ďalší vývoj pandémie,“ zverejnil stanovisko Hlasu na svojom Facebooku. Vládne opatrenia považuje za nedostatočné a to, že predseda vlády ani koaliční lídri nepredstúpili pred ľudí, je podľa jeho slov hanba.

Predseda Smeru Robert Fico zas premiérovi odkázal, aby radšej podal demisiu. „Prosím, hoďte uterák do ringu. To bude najlepší darček pre ľudí pod vianočným stromčekom.“