Tip na článok
Svadba: Anton Penov sa pred rokmi oženil s vicemiss Tatianou Krčméryovou.

Pred nástupom do basy mal byť na smrť chorý, dnes podniká, cestuje a preteká

Mužovi, ktorému pred desiatimi rokmi Krajský súd v Banskej Bystrici pre smrteľnú chorobu odpustil sedemročný trest, sa stále darí.

Galéria k článku (3 fotografie )
V paneláku: Firma TTAP by mala sídliť v Ružinove.
Atraktívna nehnuteľnosť: Majiteľ budovy má k dispozícii parkovisko. Súčasťou súboru nehnuteľností bola aj dvojgaráž.
Strážení: Penovovci žijú v exkluzívnej časti Banskej Bystrice Slnečné stráne, kde majú rozsiahle sídlo obohnané vysokým múrom a strážené kamerami.

Už je to desať rokov, čo Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol, že známy podnikateľ Anton Penov si nemusí za daňový podvod odsedieť jediný deň vymeraného trestu. Odsúdený bol na sedemročné väzenie v druhej nápravnovýchovnej skupine, pre nevyliečiteľnú, ba až smrteľnú chorobu mu však muži v talároch všetko odpustili.

Ich zhovievavosti a ľudskosti sa vtedy nikto nečudoval. Jediný znalecký posudok, ktorý bol vypracovaný v súvislosti so zdravotným stavom podnikateľa - v tom čase mal čosi vyše tridsať rokov - totiž nevylučoval, že pre záchranu vlastného života bude musieť podstúpiť transplantáciu pečene.

Zdá sa však, že Penov je dieťaťom šťasteny. Napriek nevyliečiteľnej chorobe a hrozbe smrti sa stihol oženiť s bývalou vicemiss, splodiť s ňou dcéru, pretekať na autách, zúčastniť sa na streleckých súťažiach či dovolenkovať v exotických krajinách, kde sa raz vraj úplne náhodou stretol s ministrom dopravy Jánom Počiatkom.

Popri tom podnikal a rozširoval svoje impérium. Len pred pár týždňami sa napríklad jedna z firiem, kde figuruje ako spoločník, stala majiteľom súboru nehnuteľností v centre Banskej Bystrice. Získala ho za smiešnu cenu od tamojšieho krajského súdu - inštitúcie, podľa ktorej hrozila podnikateľovi pred desiatimi rokmi smrť, vďaka čomu mu bol odpustený trest.

Penovovci žijú v exkluzívnej časti Banskej Bystrice Slnečné stráne, kde majú rozsiahle sídlo obohnané vysokým múrom a strážené kamerami. Foto: Martin Domok

Prebytočný majetok

Administratívnej budovy, dvojgaráže a priľahlých pozemkov na Vansovej ulici sa krajský súd rozhodol zbaviť ešte v roku 2011. Súbor nehnuteľností vyhlásil za prebytočný majetok a ako káže zákon, s ponukou na jeho prevod sa obrátil na iné štátne organizácie.

Hoci im bol majetok ponúkaný zadarmo, teda v prípade záujmu by došlo len k prevodu správy, ako na potvoru žiadna zo šiestich oslovených inštitúcií v tom čase budovu nepotrebovala. Krajskému súdu neostalo iné, len vyrieknuť ortieľ, že majetku sa musí zbaviť predajom.

Dal si vypracovať znalecký posudok, na základe ktorého stanovil odborník v apríli 2011 cenu nehnuteľností na 906-tisíc eur. Za túto sumu ich súd ponúkol na predaj formou osobitného ponukového konania, čo v praxi znamenalo, že sa o ne mohli uchádzať aj záujemcovia zo súkromného sektora.

Keďže na ponuky zverejnené vlani vo februári a v apríli nikto nereagoval, o dva mesiace sa súťaž zopakovala. Súd však pýtal za súbor nehnuteľností menej, a to 753-tisíc eur. Zázrak, na základe ktorého klesla hodnota majetku v priebehu niekoľkých týždňov o viac ako 150-tisíc eur, zdôvodnila hovorkyňa súdu Silvia Svitková časovým odstupom od vypracovania prvého a druhého posudku. Zatiaľ čo prvým hodnotil znalec stav nehnuteľností k 31. marcu 2011, druhým ich oceňoval k 15. máju 2012.

Zníženie sumy zabralo. Záujem prejavila eseročka Liberalis z obce Králiky pri Banskej Bystrici. Za uvedený majetok bola ochotná zaplatiť 720-tisíc eur. Keďže cena bola nižšia, ako stanovil znalec, súd predaj neodklepol. Celý kolotoč sa zopakoval vlani v auguste. Znovu sa prihlásil jediný záujemca.

Na poslednú chvíľu, presnejšie necelé dve hodiny pred uzávierkou súťaže, predložila ponuku bratislavská firma TTAP, ktorá chcela získať súbor nehnuteľností za 377 500 eur. Keďže šlo o necelú polovicu stanovenej ceny, súd rozhodol, že ponuku nemôže prijať.

Po neúspešných pokusoch zbaviť sa prebytočného majetku sa súd rozhodol vyskúšať ešte jednu možnosť. Majetok ponúkol za polovičnú hodnotu samosprávnym inštitúciám. Obrátil sa na mesto Banská Bystrica i Banskobystrický samosprávny kraj. Zbytočne. Zdalo sa, že nehnuteľnosti v tesnej blízkosti centrálneho námestia zostanú zarastať burinou. Neskôr sa však ukázalo, že kompetentní na súde to nemienili dopustiť. Inak sa nedalo - Pred pár týždňami sa v Centrálnom registri zmlúv objavil zaujímavý dokument. Ide o kúpnu zmluvu, z ktorej vyplýva, že majiteľom spomínaného súboru nehnuteľností na Vansovej ulici v Banskej Bystrici sa stala spoločnosť TTAP z Bratislavy. Teda firma, ktorá sa o prebytočný majetok v minulosti uchádzala, no chcela ho získať za smiešnu cenu.

Neboli by sme však na Slovensku, keby sa neukázalo, že celá transakcia prebehla v súlade so zákonom. Napokon, krajský súd by predsa nemohol konať inak. Po tom, ako jeho ponuku odmietli aj samosprávne inštitúcie, využil legálnu možnosť previesť majetok do vlastníctva osoby, ktorá sa zúčastnila na osobitnom ponukovom konaní a bola ochotná zaplatiť najmenej polovicu ceny určenej znalcom.

Súd oslovil ako prvú spoločnosť Liberalis, ktorá si to však medzičasom s kúpou rozmyslela. Nasledovala preto výzva pre bratislavskú TTAP, ktorá zareagovala na neodolateľnú ponuku pozitívne. Samozrejme, reč bola o sume, ktorú ponúkala pôvodne, teda 377 500 eur.

Pripomeňme, že spoločnosť sa do minuloročného ponukového konania prihlásila ako jediná, v šibeničnom termíne, takmer s najnižšou možnou sumou, čo vyvoláva otázky, či nemohla byť - čisto teoreticky - o priebehu konania informovaná.

Samozrejme, to sa pohybujeme iba v rovine špekulácií. Predpokladajme teda, že čo sa týka dodržiavania pravidiel, súd postupoval absolútne zákonne aj morálne. Či sa to však dá povedať o dvoch súkromných firmách, ktoré sa vlani, postupne raz jedna, raz druhá, prihlásili do ponukového konania, je otázne.

Čítajte viac:

Podnikateľ Anton Penov sa vyhol base: Vymyslel si smrteľnú chorobu?

Dohodnutý biznis?

Pri bližšom pohľade do verejne dostupných databáz vysvitlo, že zo strany firiem Liberalis a TTAP mohlo pokojne ísť o vopred dohodnutý scenár. Ľudia figurujúci v oboch spoločnostiach totiž tvoria sieť zaujímavých prepojení. Jediným vlastníkom Liberalisu je Marek Michalík, ktorého ďalšia eseročka sídli v budove na Tajovského ulici v Banskej Bystrici.

Jej majiteľom je podľa výpisu z katastra nehnuteľností tridsaťpäťročný Michal Uhliar s trvalým pobytom na adrese, kde si bydlisko udáva aj istý Tomáš Uhliar.

Jeho meno zas v rokoch 2009 až 2011 figurovali vo firme NaP Consults, v súčasnosti premenovanej na LEDTON SLOVAKIA, ktorú od počiatku zastrešovali Peter a Anton Penovovci. Nuž, a sú to práve oni, ktorí aktuálne ovládajú spoločnosť TTAP, nového majiteľa nehnuteľností získaných od krajského súdu. A spoločných prepojení je viac...

Napriek uvedenému však jeden z aktérov príbehu, majiteľ firmy Liberalis Michalík, vylučuje, že by bolo konanie ohľadom spomínaných nehnuteľností vopred pripravené. Na to, prečo sa jeho spoločnosť najskôr o uvedený majetok uchádzala a neskôr ponuku súdu odmietla, si už nevedel spomenúť. Lebo hlavu má len jednu a aktivít plno, takže, ako iste uznáme, všetko si pamätať nemôže. A už vôbec nie záležitosti, ktoré považuje za uzavreté.

Pri otázke, odkiaľ chcel zobrať 720-tisíc eur v prípade, že by krajský súd vlani akceptoval ponuku jeho firmy, sa len uškrnul. Vraj či si myslíme, že zohnať peniaze na dobrý projekt je nejaký problém. O akýže projekt šlo, sa nevedel rozpamätať.

Pri mene Anton Penov sa Michalík tuho zamyslel, aby napokon priznal, že mu niečo hovorí, no skôr z nejakých spoločenských akcií. Úplne očarujúci bol pri vysvetľovaní, v čom vlastne podniká. Nahodil sebavedomý úsmev a spustil čosi o tom, že vlastne špekuluje s pozemkami, nehnuteľnosťami a tak podobne.

Osloviť sme chceli aj predstaviteľov úspešnej firmy TTAP. Na adrese, v jednom z panelákov v bratislavskom Ružinove, sme ju však hľadali márne. Jej názov sa nenachádza na zvončeku ani na žiadnej schránke.

VIDEO Plus 7 Dní