Tip na článok
V opozícii Fico často protestoval proti predaju strategických podnikov aj v nečase. Deutsche Telekom kúpil polovicu slovenského Telekomu už v roku 2000 za 600 miliónov eur. Podľa Fica sa vtedajšia vláda nabalila na každej privatizácii.

Predaj prebytočného majetku nie je privatizácia, povedal Fico a predal Telekom

Smer Roberta Fica sa dohodol na predaji strategického Telekomu. Hoci celé roky sa dušoval, že nebude nič privatizovať.

Pred jedenástimi rokmi chcel Robert Fico presadiť novelu zákona o privatizácii a tým ju prakticky zastaviť. „Sú to také podniky ako Slovenské elektrárne, máme tam ešte lesy, pôdohospodársky podnik, je tam pomerne zaujímavá zostava inštitúcií, na ktoré sa súčasná vláda teší, že ich rovnako ukradne, ako ukradla predchádzajúce podniky v minulosti,“ povedal predseda Smeru.

„My sme nikdy nechceli túto privatizáciu a trpíme ju. Trpíme ju tak, ako trpíme privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu. A naprávame hrubé chyby, ktoré napáchala predchádzajúca vláda pri tejto privatizácii,“ tvrdil Fico v októbri 2009 na adresu Slovenských elektrární.

Tri roky predtým vyhlásil, že vláda nepristúpi ani k predaju zostávajúcich častí strategického majetku, ktorý Slovensko má v Slovenskom plynárenskom priemysle, Slovenských elektrárňach a rozvodných podnikoch, prípadne v ďalších firmách, ktoré boli vyhlásené za strategické podniky.

Sľuboval aj teraz

No aj v tomto volebnom období Fico otáča názor. V apríli 2012 krátko po voľbách vyhlasoval, že jeho vláda nebude privatizovať strategické podniky. Nezabudol však dodať, že nie je privatizácia ako privatizácia.

„Aby som bol presný. Napríklad predpokladáme, že na miestnej úrovni nájdeme veľké množstvo nehnuteľností, ktoré nebude štát potrebovať. Predaj prebytočného majetku však nepovažujeme za privatizáciu. Privatizáciu v tom zmysle, ako to robil pán Dzurinda a jeho ľudia, vláda pod mojím vedením robiť nebude,“ zdôrazňoval Fico.

Čítajte viac:

Toto je odporca privatizácie? Fico tajne podpísal memorandum o dopredaji Slovak Telekomu

Vždy s províziou?

V roku 2005, teda rok pred tým, ako sa dostal Fico do vlády, jeho strana sondovala medzi občanmi, či by prešlo referendum o pozastavení privatizácie strategických podnikov. Ako vtedy vyhlásil v televíznej diskusii, Dzurindova vláda chce doprivatizovať, pretože z každej privatizácie majú organizátori províziu.

Možno práve preto sa zubami-nechtami bráni nazývaniu pripravovaného predaja 49 percent akcií Telekomu v hodnote približne jednej miliardy eur privatizáciou. Vláda totiž podpísala s Deutsche Telekom memorandum, na základe ktorého ohodnotí privatizačný poradca akcie, dosiaľ patriace štátu. A potom ich predá... A čo si o Ficových protirečeniach myslí politológ?

„Realita vždy donúti týchto ľudí, aby konali inak, ako hovoria pred voľbami. Jedna vec je niečo tvrdiť a druhá je ekonomická realita,“ vysvetľuje Ján Baránek.

VIDEO Plus 7 Dní