Kauza nákup predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici spôsobila vlani na jeseň nebývalé zemetrasenie na našej politickej scéne. Odvolaná bola vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a z postu podpredsedníčky Národnej rady SR odišla Renáta Zmajkovičová, ktorá sedela v dozornej rade nemocnice.

Po dlhom otáľaní sa funkcie šéfa parlamentu vzdal aj silný muž strany Smer Pavol Paška, keďže nitky pochybného nákupu viedli k jeho bývalej firme. S odstupom času sa však zdá, že nejde o jediné dôsledky kauzy.

Škandalózny nákup akoby otvoril Pandorinu skrinku slovenského zdravotníctva a médiá začali upozorňovať na ďalšie pofidérne nákupy nemocníc.

K takým patrí aj biznis v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku, kde koncom roka 2013 kúpili dezinfekčný prístroj od súkromnej firmy takmer za 96-tisíc eur. O rovnaký podľa našich informácií prejavila záujem aj Oblastná nemocnica v stredočeskom Kolíne.

Cenová ponuka znela na vyše 580-tisíc českých korún. V prepočte podľa kurzu aktuálneho v čase uzávierky je to necelých 21 400 eur. Takmer štyriapolnásobne menej ako v Ružomberku.

Čítajte viac:

PLUS 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez Medical Group

Špecifické podmienky

Je to zhruba pol roka, čo Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku ďakovala našej redakcii za upozornenie, že plánuje nakúpiť značne predražené postele a nočné stolíky pre pacientov za vyše milióna eur. Zistili sme, že si ich zaobstarala za ceny dvojaž trojnásobne vyššie ako iné zdravotnícke zariadenia.

Po zverejnení týchto skutočností vojenská nemocnica zmluvu síce zrušila, no iný nevýhodný obchod už mala v tom čase za sebou. V októbri 2013 sa zdravotnícke zariadenie, kompetenčne spadajúce pod ministerstvo obrany, rozhodlo kúpiť prístroj na dezinfekciu priestorov. A že nechce hocaký, naznačovala cena zákazky uvedená vo výzve na predkladanie ponúk.

Nemocnica plánovala do nákupu dezinfekčného prístroja investovať 96-tisíc eur bez DPH. Čosi o kvalite požadovaného tovaru sa dalo usúdiť aj zo súťažných podkladov, ktoré si v rámci vyhláseného verejného obstarávania prevzali štyri firmy. Z ich obsahu bolo zrejmé, že podmienky sa ťažko dajú splniť.

„Po naštudovaní materiálov sme zistili, že technické kritériá spĺňa jeden konkrétny prístroj, ktorý v tom čase zrejme vedel dodať len víťaz súťaže. Hoci sme na trhu už nejaký ten rôčik, podmienky nás prekvapili. Sami sme nie veľmi vedeli, o čo má nemocnica vlastne záujem,“ priznáva riaditeľ jednej zo spoločností, ktorá si prevzala podklady.

Špecifickosť kritérií potvrdil aj zástupca ďalšej firmy zaujímajúcej sa o obstarávanie. „My sa dezinfekcii dlhodobo venujeme, ale to, čo požadovali v Ružomberku, bolo mimo nášho zenitu,“ povedal nám.

Ako už býva na Slovensku zvykom, predstavitelia firiem nechceli zverejniť mená, lebo obchod v zdravotníctve ich živí… Na súťaži sa spolu s tretím záujemcom napokon nezúčastnili a dvere tak zostali otvorené jedinému uchádzačovi.

Čítajte viac:

Dá sa to aj poctivo: Takto sa kupujú CT-čka

Predražený nákup?

Stala sa ním eseročka DCX z Bratislavy. Ústrednej vojenskej nemocnici ponúkla prístroj s takmer rovnomenným názvom DCXpert v hodnote niečo menej ako 96-tisíc eur s DPH. A keďže v Ružomberku kúpili aj sto litrov dezinfekčného roztoku, jedinému účastníkovi elektronickej aukcie za zákazku dohromady zaplatili zhruba 103-tisíc eur.

Nám sa však dostali do rúk dokumenty, ktoré naznačujú, že vojenská nemocnica nákup zrejme poriadne preplatila. Vyplýva z nich, že o identický prístroj prejavila v januári tohto roka záujem Oblastná nemocnica Kolín v stredných Čechách. Na cenu sa pýtala firmy, ktorá je jeho predajcom u našich západných susedov.

Z ponuky, ktorú v Kolíne dostali, by sa mohla ich ružomberským kolegom zakrútiť hlava. Firma vyčíslila cenu prístroja na 582 796 českých korún s DPH. V prepočte je to asi 21 400 eur, čo je približne štyriapolnásobne menej, ako za prístroj zaplatili vo vojenskej nemocnici.

Roman Uhlík, zástupca riaditeľa pre ekonomiku a prevádzku v kolínskej nemocnici, potvrdil, že si takú cenovú ponuku vyžiadali. Bližšie informácie však neuviedol, keďže prístroj ešte nekúpili.

„Prezentácia tohto zariadenia sa uskutoční koncom júla. Až potom môžeme uvažovať o užitočnosti a účelnosti kúpy tohto prístroja,“ povedal nám. A čo na nákup hovorí riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, nominant strany Smer Jozef Ježík? Situáciu zhodnotil slovami, že ináč to na Slovensku nejde.

„Keby nebol zákon o verejnom obstarávaní, mohli by sme oslovovať priamo výrobcov, snažiť sa vylobovať čo najlepšie ceny a potom za ne nakúpiť.

Dnes, ak chceme niečo obstarať, musíme ísť podľa zákona o verejnom obstarávaní, kde sú stanovené nejaké kritériá. Súťaž je zverejnená v slovenskom vestníku, v medzinárodnom vestníku a my nemôžeme vstupovať do toho, kto sa prihlási s akou ponukou,“ vysvetľuje Ježík.

Pozornosť upriamuje aj na výrobcov, ktorí majú uzavreté zmluvy s konkrétnymi firmami na Slovensku.

„Ak sa nejaký prístroj vyrába v Nemecku, my ho nemôžeme kúpiť priamo odtiaľ, ale musíme si ho kúpiť od výhradného zástupcu na Slovensku, lebo on sa prihlási do súťaže, nie nemecký výrobca,“ argumentuje riaditeľ a poslanec zákonodarného zboru v jednej osobe.

Na otázku, či zo svojej pozície podniká kroky, aby sa slovenské zdravotníctvo vymanilo zo začarovaného kruhu predražených nákupov, odvetí po dlhšom zaváhaní a trochu nelogicky - „Všetko je o filozofii firiem.“

Čo sa týka spomínaného dezinfekčného prístroja, pri jeho kúpe vraj považovali za dôležité, aby bol nový, mal dobré výsledky a naozaj ho v Ružomberku používajú.

Prepojenia

Pri bližšom pohľade na nákup dezinfekčného prístroja nezarazí len cena. Otázniky vyvoláva aj samotné verejné obstarávanie. Jednou z podmienok, ktorú museli záujemcovia splniť, bolo preukázanie finančného a ekonomického postavenia.

Obstarávateľovi, teda nemocnici, mali napríklad predložiť pozitívne vyjadrenie banky o schopnosti plniť finančné záväzky za roky 2010, 2011 a 2012. Priložiť mali aj zoznam odberateľov i dodávok tovaru za uvedené tri roky. Paradox je, že víťaz súťaže datuje začiatok činnosti k 4. máju 2013, keď bola firma DCX založená.

Akými dokladmi sa teda preukázal nemocnici, nevedno. Keď sme sa na to chceli opýtať priamo zástupcov firmy, na adrese aktuálne uvádzanej v Obchodom registri sme hľadali márne. Majú tam len schránku.

Z dostupných informácií vyplýva, že jediným konateľom a spoločníkom DCX bol v čase vzniku Ivan Dropčo z Banskej Bystrice, ktorý je podpísaný aj pod zmluvou o kúpe dezinfekčného prístroja.

Muž s tým istým menom a adresou trvalého pobytu sa 30. októbra 2013 stal aj predsedom predstavenstva akciovky Med Partners. V dozornej rade Med Partners začal v rovnakom čase pôsobiť Igor Krnáč.

Bývalého šéfa Finančnej správy odvolal vtedajší minister financií Ivan Mikloš pre nezvládnutie úloh súvisiacich so zavádzaním nového informačného systému.

Krnáč po odchode z funkcie uviedol, že sa cíti podvedený, lebo za kolaps systému niesol podľa neho zodpovednosť najmä jeho predchodca Miroslav Mikulčík.

Ukrivdený úradník však čoskoro zabudol na rečičky o podvádzaní a svoje vedomosti, čo sa týka fungovania štátu, začal uplatňovať v podnikateľskej sfére. Spoločnosti, kde figuruje jeho meno, sa venujú širokej škále činností a jednou z nich je aj biznis v oblasti zdravotníctva.

V priebehu necelých dvoch rokov začali firmy spojené s Krnáčom pravidelne vyhrávať súťaže na dodávku zariadení, prístrojov a liečiv do slovenských nemocníc.

Úspechy žne najmä spoločnosť Med Partners. Z dostupých informácií vyplýva, že vlani zvýšila tržby oproti predchádzajúcemu obdobiu o 443 percent a čistý zisk o 374 percent. A bol to práve Med Partners, ktorý chcel ružomberskej nemocnici predať predražené postele a stolíky.

Čudná politika

Je možné, že Med Partners vďačí za úspech aj generálnemu riaditeľovi Petrovi Šumichrastovi. Muž, ktorý spolu s Krnáčom vlastní akcie eseročky DCX, zastával podľa našich zistení ešte vo februári 2013 významnú pozíciu v renomovanej spoločnosti B. Braun Medical.

Ide o dcéru nadnárodného koncernu B. Braun Melsungen AG, ktorý je popredným výrobcom zdravotníckych produktov, pôsobiaci na Slovensku a v Česku. Produkty na Slovensku aktuálne ponúka práve firma Med Partners, s ktorou má B. Braun Medical údajne uzavretú distribútorskú zmluvu.

Či je to skutočne tak a prečo vôbec podpisovali zmluvu s Med Partners, keď majú na Slovensku vlastné zastúpenie, sme sa spýtali zástupcov spoločnosti.

„Informácie o našich obchodných partneroch a prípadných dôvodoch nadviazania spolupráce s nimi sú predmetom nášho obchodného tajomstva,“ dôvodil mediálny zástupca skupiny B. Braun CZ/ SK Tomáš Carba.

Zrejme nikoho neprekvapí, že pre slovenské nemocnice sa výrobky tejto spoločnosti značne predražujú práve od momentu, keď im ich začala ponúkať firma Med Partners.

Riaditeľ vojenskej nemocnice, ktorá pocítila zvýšené marže na rozpočte, tvrdí, že s tým nemôžu nič urobiť. „Med Partnes prišiel s tým, že prebral určité portfólio spoločnosti B. Braun. Hoci sme predtým brali od B. Braunu, teraz musíme od Med Partners. Nám je veľmi ťažko vstupovať do týchto firemných vecí,“ uzatvára Ježík.

Zadlžené slovenské zdravotníctvo sa tak točí v začarovanom kruhu, ktorý, zdá sa, vyhovuje mnohým zainteresovaným. Imúnnymi proti predraženým nákupom sa stali aj politici, ktorí začali informácie ignorovať. Namiesto trestania zodpovedných.

Multifunkčný

Jozef Ježík vedie Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku od augusta 2012. Okrem toho stíha poslancovať za Smer v Národnej rade SR, vo zvolenskom mestskom parlamente a v zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja. Hovorí, že všetko sa dá zvládať. Vedomosti z regionálnej politiky vie vraj zužitkovať v tej veľkej a naopak.

„No a čo sa týka nemocnice, úprimne poviem, je výhoda, keď je človek aj v Bratislave, kde má lepší kontakt na ministerstvá či riaditeľstvá poisťovní,“ vysvetľuje.

Napokon, nemocnica s kvalitnými a spoľahlivými ľuďmi funguje, aj keď tam celé dni nevysedáva. Vďaka svojej multifunkčnosti zarobil Jozef Ježík v roku 2014 viac ako 54-tisíc eur.

Z jeho majetkového priznania vyplýva, že vlastní byt vo Zvolene a spolu s manželkou záhradu veľkú 2 500 štvorcových metrov v obci Bacúrov, o ktorú sa však podľa miestnych vôbec nestará.