Prezidentské voľby v Českej republike mali v sobotu veľké finále. S náskokom milión hlasov vyhral generál Petr Pavel. Získal vyše 58 percent hlasov. Jeho protikandidát Andrej Babiš za ním zaostal, keď sa pre neho rozhodlo necelých 42 percent voličov.

Pred oficiálnym výsledkom

V čase, keď bolo spočítaných 90 percent hlasov, vystúpila ako prekvapenie večer vo volebnom štábe Petra Pavla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zožala veľký potlesk a nadšenie prítomných. Bol to však naozaj tak skvelý ťah? Oslovili sme skupinu protokolistov, ktorí pracujú v tejto oblasti nielen na Slovensku a publikujú na instagramovom profile easyprotokol. Sú medzi nimi aj univerzitní lektori. Snažia sa verejnosť vzdelávať a informovať o svojom odbore.

Faux pas

„Prezidentka sa objavila, keď bolo sčítaných asi 90% hlasov a výhra Petra Pavla už bola jasná, aj keď by bolo korektnejšie počkať do konca sčítania, tento detail nehrá dôležitú rolu. Išlo tam skôr o efekt jej prítomnosti,“ myslia si protokolisti. Vážnejšie však je, že dopad jej rozhodnutia vystúpiť vo volebnom štábe má viaceré rozmery. „V prvom rade nebolo z  hľadiska strategickej komunikácie správne a domyslené, aby prezidentka inej krajiny mala predslov na tlačovej konferencii novozvoleného prezidenta, a už vôbec nie na záver... je to protokolárne faux pas,“ vravia.

A čo s tradíciou?

Každý novozvolený prezident Českej alebo Slovenskej republiky smeruje na svoju prvú návštevu do susednej krajiny. Je to tradíciou už od rozdelenia Československa a dokazuje veľmi dobré vzťahy oboch štátov. „I keď sa návšteva konať bude, stráca na význame, keďže sa stretli už vopred,“ vravia protokolisti. Dodávajú, že z pohľadu diplomatickej komunikácie bolo gesto, kedy prezidentka vystúpila na volebnom štábe, nepremyslené. „Keďže sa dá interpretovať len jednoznačne – teda, že bol jej favoritom. Dali sa však obmedziť gestá, ako vystúpenie na pódiu, predslov a predávanie darov. Naopak na pódiu chýbali kandidáti Danuše Nerudová a Pavel Fischer, ktorí podporili Pavla v druhom kole volieb. To by bolo z komunikačného hľadiska oveľa očakávanejším gestom,“ vysvetľujú protokolisti.

Voľby jej to nevyhrá

Podľa informácií Denníka N bolo stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej a Petra Pavla pripravované v tajnosti. Pomohlo vraj to, že dvaja ľudia z volebného tímu prezidentky pracovali v tíme Petra Pavla. Uvažuje sa o tom, že počítala s podporou Slovákov, ktorí žijú v Čechách v budúcoročných voľbách. „Podľa slov Petra Pavla vo viacerých rozhovoroch, je zjavné, že vedel, že príde a bola by tam aj keby voľby nevyhral. Išlo však o osobné rozhodnutie prezidentky, kde zohrali samozrejme rolu aj bývalí spolupracovníci. Nie je pravdepodobné, že toto gesto bude mat volebný vplyv. Skôr sa jedná o nie veľmi vhodný precedens, podľa ktorého by sa dalo čakávať, že sa táto situácia bude opakovať pri voľbách na Slovensku,“ myslia si odborníci.