Tip na článok
Dvojička?: Pri hraničnej a cudzineckej polícii v Sobranciach stojí Fiat Ducato. Údajne ide o zaistené vozidlo pašerákov.

Prefíkaní pašeráci využívali napodobeninu policajného auta

Na slovensko-ukrajinskom pomedzí vraj využívali pašeráci vozidlá podobné tým, aké majú muži zákona. Existencia dvojičiek sa prevalila koncom roka.

Pašerácky biznis na východnej hranici stále prekvitá. Neublížilo mu ani odhalenie pašeráckeho tunela či zastrelenie jedného z obávaných prevádzačov. Najnovšie vraj pozdĺž slovensko-ukrajinskej hranice premávajú štyri záhadné autá - dve z nich vraj slúžia mužom zákona, zvyšné dve tým, ktorí ho prekračujú.

Zelené a modré

Osobný automobil zelenej farby v službách mužov zákona má zabezpečovať odposluchy telefónov. Jeho takmer verná kópia parkuje v Snine. Zvonku sa síce podobá na originál, no vnútri je vraj vozidlo prispôsobené na prevážanie utečencov a pašovaných cigariet z Ukrajiny. V prípade potreby sa doň podľa našich informácií zmestí až šesť ľudí vrátane šoféra.

Ďalším vozidlom v službách zákona je modrá dodávka Fiat Ducato s monitorovacím zariadením na streche, ktorého dvojičku bolo vídať v Sobranciach. Dvojička bola rovnako oškretá ako originál, na mnohých miestach presvitala biela farba pôvodného laku.

„Pointa je v tom, že tieto autá - modrý Fiat Ducato aj zelený osobný automobil - poznajú policajti ako monitorovacie vozidlá, ktoré nekontrolujú. Majitelia dvojičiek tak majú viac-menej istotu, že autá nik nezastaví a neodhalí pašovaný tovar ani prevážaných utečencov,“ tvrdí náš zdroj z policajného prostredia, ktorý si neželal byť menovaný.

Existencia dvojičiek, prinajmenšom jedného páru, sa prevalila koncom vlaňajška. Asi mesiac pred Vianocami skončila v rukách polície falošná dodávka Fiat Ducato. Náš zdroj pripomína, že k tomu prispela náhoda.

Čítajte viac:

Tunel nikoho: Z falošnej studne sa vykľul sklad veľkosti katedrály

Prekvapenie

V ten deň vraj šla policajná hliadka po ceste medzi Sobrancami a Michalovcami. Pri odbočke na časť obce Veľké Revištia - Gajdoš stretla v protismere modrú dodávku.

Jeden z členov hliadky nelenil a zavolal kolegovi, ktorý mal mať službu a jazdiť na služobnom vozidle. Keď sa mu s ním podarilo spojiť cez vysielačku, jeho odpoveď ho zarazila. „Ten mu do vysielačky povedal, že je na základni, čo blázni,“ približuje náš informátor.

Policajti sa okamžite otočili a modrú dodávku zastavili. „Za volantom sedel muž oblečený v policajnej uniforme. Utiekol do blízkeho kroviska. Policajti v dodávke objavili nelegálnych migrantov prepašovaných z ukrajinskej strany,“ tvrdí náš zdroj.

„Auto je odvtedy zaparkované na parkovisku útvaru hraničnej polície v Sobranciach. Vodiča, napodiv, nik nehľadal, nezavolali ani psov na zachytenie jeho stopy,“ dodáva.

Náš informátor hovorí, že dvojička skutočného monitorovacieho vozidla vraj fungovala v pohraničí zhruba rok a údajne previezla minimálne tisíc utečencov. „Auto slúžilo ako takzvaný zberač na odvoz do miest, kde sa ďalej utečenci prekladajú na transfer do západných krajín,“ opisuje náš zdroj.

Náhoda: Pri tejto dedine zbadala hliadka monitorovacie vozidlo. Šlo o auto prevádzačov plné utečencov. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Mlčanie

Aj keď o bizarnom prípade koluje medzi policajtmi v Sobranciach a okolí veľa detailov, oficiálne miesta mlčia. Postupne sme oslovili políciu i ministerstvo vnútra, no zhruba od polovice decembra sme odpovede na otázky nedostali.

Ak by však bola opisovaná udalosť iba výsledkom fantázie miestnych ľudí, nechce sa nám veriť, že by polícia ani ministerstvo vnútra neurobili nič, aby zastavili šírenie týchto nepravdivých informácií.

VIDEO Plus 7 Dní