Je šialené, že vymožiteľnosť práva trvá tak dlho,“ povzdychol si výkonný tajomník združenia Sokol Ján Krišanda.

Sokol žiada od mesta uhradiť dlhy za využívanie pozemkov, to sa však k tomu za celý ten čas nemalo s odôvodnením, že Sokol sa dostal k majetku za nejasných okolností. „Súdy rozhodli v náš prospech. Napriek tomu vedenie mesta odmieta platiť,“ pokračuje Krišanda, ktorý je okrem iného šéfom Slovenského zväzu džuda.

Žasne,ako dlho to trvá: Sokol, ktorý zastupuje šéf nášho džuda Ján Krišanda, vľavo, nemieni v kauze ustúpiť. Na snímke s ministrom školstva Petrom Plavčanom.
Žasne,ako dlho to trvá: Sokol, ktorý zastupuje šéf nášho džuda Ján Krišanda, vľavo, nemieni v kauze ustúpiť. Na snímke s ministrom školstva Petrom Plavčanom.
Zdroj: FACEBOOK

Zbytočne dlh zvyšujú

Sokol sa medzičasom pozemku vzdal. V roku 2007 ho prepísal na iného majiteľa, od ktorého ho následne získala realitna kancelária Real VT vo Vranove. Zabudnúť na nesplatené pohľadávky však telovýchovná organizácia v žiadnom prípade nemieni. „Mesto neplatí ani novému vlastníkovi. My nechceme nič iné len uhradiť dlh za roky 2004 - 2005. Chrániť si svoje majetky. A svojich požiadaviek sa nevzdáme. Mesto zbytočne celý problém odtláča. A zvyšuje dlh,“ vraví Krišanda ako zástupca žalujúcej strany.

Celá kauza už zažila viacero obratov. Najskôr dal Okresný súd v Spišskej Novej Vsi za pravdu mestu. Krajský súd v Košiciach však vlani v novembri rozhodnutie zvrátil a uložil mestu uhradiť dlh vo výške 120-tisíc eur, keďže neexistuje žiadny dôkaz, že Sokol nadobudol pozemok v rozpore so zákonom. „Spolu s úrokmi nám už dlhujú 210-tisíc, a to nepočítam náklady na exekučné konanie,“ tvrdí Krišanda, ktorého začiatkom novembra minulého roku vymenoval minister školstva Peter Plavčan za podpredsedu Rady pre šport.

Ak sa nazdávate, že po rozhodnutí súdu sa spor skončil, mýlite sa. Trvá ďalej. Mesto sa chvíľu aj tvárilo, že dlh uhradí. Vyžiadalo si len odklad, s ktorým Sokol v dobrej vôli súhlasil. Nezaplatilo však nič. A znovu posunulo vec na súd. „Považujeme rozhodnutie odvolacieho súdu za nezákonné. Mesto Spišská Nová Ves podalo proti rozsudku mimoriadny opravný prostriedok - dovolanie na Najvyšší súd,“ píše sa v stanovisku, ktoré nášmu týždenníku poslala vedúca právneho oddelenia mestského úradu Lucia Baldovská.

Primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný podľa obsahu odpovedí boj nevzdáva. Odvolací súd v Košiciach podľa mestského zastupiteľstva „ignoroval fakt, že pozemky sa v rokoch 2004 - 2005 mohli využívať len na športové a rekreačné účely. Nie je preto možné určiť ich hodnotu ako v prípade pozemkov určených na individuálnu bytovú výstavbu“, píše sa okrem inéhov stanovisku.

Už trinásť rokov: Toľko sa ťahá spor mesta so Sokolom. Našťastie futbal funguje ďalej. Na snímke momentka z duelu FK Spišská Nová Ves so Spartakom Trnava v Slovenskom pohári.
Už trinásť rokov: Toľko sa ťahá spor mesta so Sokolom. Našťastie futbal funguje ďalej. Na snímke momentka z duelu FK Spišská Nová Ves so Spartakom Trnava v Slovenskom pohári.
Zdroj: TASR

My sa staráme, vy nie

Mesto nechce platiť Sokolu s odôvodnením, že na rozdiel od občianskeho združenia sa o futbal v meste stará. Futbalovému klubu pravidelne prispieva na činnosť. Tamojší primátor v tom má jasno. „Ročne prostredníctvom našej rozpočtovej organizácie prispievame sumou takmer 50-tisíc eur. Znášame náklady na prevádzku a údržbu, výdavky spojené s ochranou. Aj preto sa núka otázka - kto sa bezdôvodne obohatil a na čí úkor? Bolo to mesto, ktoré sa desaťročia staralo o rozvoj športu na svojom území, respektíve športovci, ktorí štadión dennodenne využívajú?“ pýta sa Volný v odpovedi.

Celá vec môže mať aj politický podtón. Kým Volný bol kedysi členom HZDS a dnes Smeru, Krišanda je nominant SNS. Príčinu konfliktu by sme však mali hľadať najskôr v minulosti. Futbal sa na štadióne hral už v roku 1926. Vlastnil ho miestny atletický klub. V roku 1949 však štát miestne športové kluby rozpustil a povolil len činnosť Československej obce sokolskej. Všetky nástupnícke práva prešli na ňu. Sokolu preto v tom istom roku pripadlo aj vlastnícke právo. Mesto Spišská Nová Ves to dobre vedelo. Za tie roky však nikdy nevyvinulo snahu dať veci administratívne do poriadku.

„My sme sa chceli dohodnúť. Už v minulosti. Buď aby za užívanie nášho majetku platilo nájomné, alebo aby ho odkúpilo. Nešlo o horibilnú sumu. Znalecký posudok na celý areál bol v tom čase 27 miliónov korún. Sokol ho ponúkol za 5 miliónov. Núkali sme možnosť uhradiť to v dvoch-troch splátkach. Prípadne výmenou za iný majetok. Vtedy tam ešte mali starostku (Annu Fedorovú - pozn. red.). Vedenie mesta však od začiatku odmietalo platiť. Vraj sa budú súdiť a nedostaneme od nich nič. S odôvodnením, že oni sa o štadión starajú, nie my. Tam sa to celé začalo. Škoda, keby sme sa tam dokázali dohodnúť, bolo by po všetkom. Teraz už ustupovať nebudeme. Právo je na našej strane a podľa toho budeme aj postupovať,“ vysvetľuje Krišanda.

Hlavný štadión: V Spišskej Novej Vsi letí najmä basketbal, no aj futbal si drží popularitu.
Hlavný štadión: V Spišskej Novej Vsi letí najmä basketbal, no aj futbal si drží popularitu.
Zdroj: DANIEL ŠARGA

Za spoločný stôl? Už nie

Zástupcovia Sokola iniciovali ešte dve stretnutia, ku ktorým aj došlo, no dnes si vraj obe rozhádané strany za spoločný stôl viac nesadnú. „Vzťahy sú už príliš zlé. Ako sa dá rokovať s niekým, kto s vami zametá od roku 2004?“ pýta sa Krišanda. „Smutné je, že okolie to po celý čas berie tak, že tí zlí sme my. Pritom my sa celý čas správame korektne,“ dodáva. Zástupcovia Sokola netaja, že na chode futbalového klubu v Spišskej Novej Vsi sa nijako nepodieľajú. Pozemok bol však v období, ktoré je predmetom súdneho sporu, podľa listu vlastníctva preukázateľne ich.

„To, že mesto do údržby svojich stavieb investuje, je v poriadku, tie však stoja na našom pozemku. Ako by sa vám páčilo, keby si niekto na vašom pozemku postavil nejakú stavbu a povedal, že vám nič nebude platiť, lebo on investuje do opráv a údržby a že on je v podstate na tom ešte stratový?“ pýta sa Krišanda. A hneď kladie ďalšiu otázku. „Kto sa v tomto prípade obohatil? Majiteľ areálu, ktorý nemá na svoj pozemok ani prístup?“

Zástupcom Sokola totiž po predchádzajúcom rozhodnutí okresného súdu, ktoré vyznelo v prospech mesta Spišská Nová Ves, druhá strana zakázala prístup na štadión. „Mesto hneď dalo na okresný súd predbežné opatrenie, aby sme tam nemohli vstupovať a nakladať s ich majetkom. Lebo oni sú vlastníci. Keď však krajský súd obrátil verdikt v náš prospech a mali platiť za užívanie, tak sa jeho zástupcovia postavili do pozície, že ani nevedia, kto tam futbal hrá. Neskôr dokonca zašlo mesto tak ďaleko, že si na pozemku postavilo ihrisko s umelým trávnikom, ktoré zasahuje do nášho pozemku,“ vylieva si frustráciu Krišanda.

„Ihrisko obstarala príspevková organizácia mesta STEZ v roku 2008, aby podporila rozvoj športu v meste. Mesto nikdy nemalo z tohto športoviska majetkový prospech,“ kontruje druhá strana. Aj nový vlastník sa už pokúsil dohodnúť na predaji. Podľa spišskonovoveského primátora vranovská realitka VT Real predložila mestu ponuku na odpredaj vo výške jedného milióna eur. Dnes je cena nižšia. Podľa písomného návrhu, ktorý máme k dispozícii, klesla na 450-tisíc eur. No druhá strana na ponuku nereagovala.

Tréningový štadión: S umelým trávnikom, ktorý mesto pristavilo k hlavnej ploche.
Tréningový štadión: S umelým trávnikom, ktorý mesto pristavilo k hlavnej ploche.
Zdroj: DANIEL ŠARGA

Koľko ešte?

Vzhľadom na postoj oboch strán je ukončenie sporu v nedohľadne. Futbalisti sa však Sokola báť nemusia. Nikto nechce obľúbený šport v Spišskej Novej Vsi zrušiť. „To nie je záležitosť futbalu, to je záležitosť mesta,“ upresňuje Krišanda. „Mesto by malo vstúpiť do rokovania s novým vlastníkom, lebo Sokol už pozemky nemá,“ dodáva.

Podľa primátora prispeje k vyriešeniu nielen budúce rozhodnutie Najvyššieho súdu ale aj existencia žaloby tretej strany - AC Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves o určenie vlastníckeho vzťahu k pozemkom. Východniarsky pingpong zatiaľ víťaza nepozná. Ba dokonca ani to, na koľko setov sa tento maratónsky duel vlastne hrá.

My sa staráme o štadión: Tvrdí mesto Spišská Nová Ves, ktorého primátorom je v súčasnosti Ján Volný, vľavo.
My sa staráme o štadión: Tvrdí mesto Spišská Nová Ves, ktorého primátorom je v súčasnosti Ján Volný, vľavo.
Zdroj: RADO MAŤAŠ