Niektorých chceme, iných nie. Keď príde reč na to, ktorých cudzincov by mala naša republika privítať, Slováci sa javia prieberčiví. Kým doteraz si krajina vystačila s minimom cudzincov, zdá sa, že časy sa menia. Ministerstvo práce by rado rýchlejšie "dovážalo" pracovnú silu.

Niektoré pracovné pozície totiž zostávajú dlhodobo neobsadené a okrem menej kvalifikovaných pracovníkov vo výrobe či v stavebníctve nám chýbajú aj lekári, zdravotné sestry, či mechatronici. Problémom pre občanov EÚ, aj mimo nej, z takzvaných tretích krajín, zostáva zastávka na cudzineckej polícii. Rezort vnútra však tvrdí, že pre lepšie privítanie ľudí spoza hraníc robí, čo sa dá.

Boli sme sa pozrieť, ako vyzerá povinná zastávka vysokých manažérov zahraničných automobiliek, aj ukrajinských robotníkov v bratislavských Vajnoroch. Tam sa totiž koncom marca tohto roka presťahovala toľko kritizovaná cuzinecká polícia hlavného mesta.

Koho sme stretli a čo sme zistili sa môžete dočítať v reportáži v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.

Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Zdroj: Plus 7 dní

Zaujímavé čísla o cudzincoch na Slovensku

Aktuálne u nás žije 110 359 cudzincov s platným pobytovým preukazom. Polovica pochádza z krajín EÚ a druh polovica z tretích krajín.

Záujem o prechodný, trvalý pobyt, či jeho obnovenie stúpa. Oproti roku 2012 až sedem násobne.

Z krajín EÚ na Slovensku žije najviac Čechov (10 809), Maďarov (8290), Rumunov (7351), Poliakov (5841) a Nemcov (4588).

Z tretích krajín u nás žije najviac Ukrajincov (18 556), Srbov (12 072), Rusov (4485), Vietnamcov (3731) a Číňanov (2506).