Začína to byť tradíciou. Rovnako ako vlani sa aj tohtoročný slávnostný snem strany Smer-‑SD konal rovno na výročie začiatku Nežnej revolúcie 17. novembra. Smer v minulosti zvykol mať svoj zjazd počas prvého decembrového týždňa, no od vypuknutia pandémie svoje zvyklosti cielene pozmenil a na tieto účely si vybral sviatočný Deň boja za slobodu a demokraciu. „Výber dátumu nie je náhoda, lebo v tomto štáte vnímame deštrukciu právneho štátu, ľudských práv a demokracie,“ povedal už vtedy Fico.

Na Ukrajinu ani náboj

Za miesto konania si rovnako ako minulý rok smeráci zvolili Bratislavský hrad. Konkrétne reprezentatívne priestory v historickej časti Zimnej jazdiarne, kde v minulosti vypočúvali kandidátov na špeciálneho prokurátora či šéfa RTVS. Na snem dorazilo vyše dvesto delegátov a podujatie prebiehalo v nezvyčajne uvoľnenej atmosfére. Šéf strany Robert Fico dokonca nemal problém odpovedať na novinárske otázky popri tom, ako si naberal na tanier jedlo z bufetového stola. Len čo však vystúpil na pódium a začal prejav pre svojich spolustraníkov, všetka mäkkosť a ľudomilnosť išli bokom a znova prepol do asertívneho politického módu. Skritizoval vládu Eduarda Hegera, ministra financií Igora Matoviča a nevynechal ani prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Pristavil sa aj pri téme vojny na Ukrajine a pred verným publikom vyhlásil, že ak by bol pri moci Smer, našim východným susedom by neposlal ani „jeden jediný náboj“ a poskytli by sme iba humanitárnu pomoc. Dodal, že by nepodporil ani prípadný vstup Ukrajiny do NATO a sankcie proti Rusku sa míňajú účinku. „Je jedno, či slony sexujú alebo sa bijú, vždy trpí tráva a touto trávou je Slovensko. Zakričme, že protiruské sankcie nefungujú,“ zvolil svoju obľúbenú metaforu politik.

Problematický dátum

Čo dokopy zaplatili sociálni demokrati za krátky snem v honosných priestoroch na Bratislavskom hrade sme sa od hovorcu Smeru Jána Mažgúta presne nedozvedeli. Podľa brožúry kancelárie národnej rady išlo o celkom nákladné podujatie. Zimná jazdiareň totiž rovnako ako ostatné priestory Bratislavského hradu spadajú pod správu nášho zákonodarného zboru. Prenájom priestorov na jednodňové podujatie vyjde podľa cenníka na šestnásťtisíc eur. Deň prípravy a deň po ukončení podujatia je vyčíslený na štyritisíc eur plus prevádzkové náklady stoja tisícpäťsto eur na deň. „Za prenájom a energie sme zaplatili 19 800 eur, ostatné náklady nemáme ešte vyčíslené,“ povedal Mažgút.

Najväčší rozruch napokon nevyvolal snem samotný, ale jeho vysielanie na spravodajskom okruhu verejnoprávnej televízie RTVS. Na stanici :24 odvysielala celý hodinový prejav Roberta Fica. Dlhý monológ opozičného politika v telerozhlase počas výročia Nežnej revolúcie vyvolal vlnu nevôle a následne aj zemetrasenie v RTVS. Skončila riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky Mária Hlucháňová, funkciu má opustiť aj Alfonz Šuran, Peter Nittnaus a Andrea Fajnorová. Z RTVS však neodchádzajú úplnene, ale budú pracovať na nových pozíciách. Kritikom prekážalo aj to, že Ficovo vystúpenie bolo vysielané bez prerušenia a bez toho, aby jeho slová boli konfrontované v štúdiu nejakým odborníkom.

Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj v reakcii na Ficov prejav označil vysielanie za nešťastné a veľmi znepokojivé. „V takýto sviatok nemá mať vo vysielaní RTVS priestor žiadna politická strana. Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité,“ skonštatoval Machaj.

Snem strany Smer-SD na bratislavskom hrade.
Zdroj: Smer-SD/FB

V záujme verejnosti

Nemenej priestoru ako Fico však dostal počas októbrového snemu predseda Hlasu Peter Pellegrini. Aj vtedy telerozhlas na spravodajskom okruhu vysielal trištvrte hodiny jeho ničím neprerušený prejav. V spravodajských šotoch v ten deň sa k nemu pravidelne vracali a vysielali navyše aj 20-minútovú tlačovku po skončení hlasáckeho snemu. Vtedy to nikoho nevzrušovalo.

Reakcia vedenia telerozhlasu prekvapila aj odborníka na komunikáciu Pavla Minára. Principiálne je podľa neho prenesenie prejavu Fica na obrazovku verejnoprávnej televízie v poriadku. „V prvom rade si myslím, že je úplne normálne, ak existuje v krajine spravodajský kanál, ako je :24 na RTVS, že sa vysielajú snemy relevantných politických strán. Ja v tom nevidím žiadny problém z hľadiska odborného a komunikačného,“ myslí si Minár. Je podľa neho v záujme verejnosti vedieť, čo sa deje na snemoch najsilnejších politických strán. „Je to aj povinnosť. Ak ide o verejnoprávnu televíziu, asi by sme nemali riešiť, či niekto má rád alebo nemá rád Smer.“

Minár súhlasí s tým, že televízia mala do programu zakomponovať aj názory napríklad politológa. „Mohlo tam byť nejaké odborné zhrnutie snemu. Ale položme si hypotetickú otázku - keby tam bol analytik, ktorý by to odborne zinterpretoval a chválil by ten Smer, ako by konal riaditeľ, čo by robil?“ pýtal sa Minár, ktorý chápe, že snem Smeru v deň výročia Nežnej revolúcie vyvoláva emocionálnu symboliku. Jedným dychom však dodáva, že to nie je niečo, čo by malo hodnotiť vedenie RTVS. „Treba nechať na voličoch, či sa im zdá v poriadku, že práve Smer má snem 17. novembra. To by som neriešil v rámci televízie, nech to ľudia zhodnotia.“

FOTO nájdete v Galérii článku ► ► ► TU

Reakcia na Ficov prejav bola podľa Minára neadekvátna a zdvíha aj varovný prst do budúcnosti. „Ak je dnes vedenie televízie nervózne z vysielania snemu jednej konkrétnej politickej strany, tak zajtra môže byť nervózne z vysielania iných politických strán. Potom RTVS bude rozhodovať o tom, ktoré politické strany budú alebo nebudú v médiách, a ani to nie je dobré,“ uzavrel.