"Je férové a nevyhnuté povedať občanom, aký bude ďalší scenár," reaguje Eduard Heger na odmietnutie vytvorenia novej parlamentnej väčšiny Richardom Sulíkom.

"Vzhľadom na to, že na vznik novej 76-tky chýbajú hlasy strany SaS, diskusia o predčasných voľbách je namieste. S iniciatívou na vznik 76-tky prišiel pôvodne Richard Sulík deň po odhlasovaní nedôvery vláde," tvrdí Heger. Podľa neho ho kontaktovali niekoľkí poslanci z klubu SaS s tým, že by si vedeli predstaviť podporu novej 76-tky.

Koniec snahám

Po Sulíkovom odmietnutí však považuje snahy o vytvorenie 76-tky za uzavreté. "Na zajtra pozvem zástupcov OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb. Aktuálne sa ako najreálnejší javí jesenný termín," vraví Heger.

Ten je ochotný podporiť aj Boris Kollár. "Sme rodina podporuje júnové voľby, aby sme vyviedli krajinu von a konečne mohla prísť vláda, ktorá bude mať plné kompetencie a bude mať dôveru občanov. Ale sme ochotní pristúpiť na kompromis, že by to mohol byť september, ak sa väčšinoví partneri dohodnú," povedal Kollár. Je podľa neho potrebné nájsť také riešenie, kde bude "každý aspoň trochu spokojný".

Predčasné voľby žiadala aj prezidentka

Predseda Sme rodina zároveň konzultuje s lídrami všetkých parlamentných politických strán prijatie ústavného zákona a skrátení volebného obdobia. Lídrov požiadal, aby rokovania viedli dôstojne, nevybíjali si na tom politický kapitál a nerobili z toho cirkus. Ak sa štyri bývalé koaličné strany dohodnú na skrátení volebného obdobia a urobia spoločné vyhlásenie, tak by mohli podľa Kollára dovládnuť do predčasných volieb v súčasnej forme. "V prípade, že neprijmeme ústavný zákon, všetko padá a opozícia môže zabudnúť na predčasné voľby," poznamenal šéf Sme rodina s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová tak vymenuje úradnícku vládu. Tá však podľa neho nebude mať podporu parlamentu.

Prezidentka ešte v príhovore pri odvolaní Hegerovej vlády vyslovila ultimátum, aby do konca januára prijala národná rada "všetky potrebné rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám."