S údajnými plagiátormi a následným odvolávaním z funckií sa v parlamente roztrhlo vrece. Petra Krištúfková (Sme rodina) sa radšej novej funkcie splnomocnenkyne vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc vzdala skôr, ako začala, Boris Kollár (Sme rodina) svoje odovlávanie z postu predsedu parlamentu ustal a ešte aj Juraja Šeligu (Za ľudí) počastoval ako farizeja. Teraz je na rade premiér Igor Matovič (OĽaNO). No ako by povedal klasik, on si to hádam aj užíva, on sa cíti dobre...

Vyrovnaný

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa teší, že bude vo štvrtok v Národnej rade (NR) SR čeliť po prvý raz od nástupu do funkcie odvolávaniu. Vyhlásil to pred štvrtkovým rokovaním vlády SR s tým, že má rád, keď padajú argumenty z jednej i druhej strany. Deklaruje, že na rokovaní vládneho kabinetu nebude nikoho presviedčať. Naopak, chce vyzvať ministrov a predstaviteľov koaličných strán, aby odkázali svojim poslancom parlamentu, nech hlasujú slobodne a v súlade so svojim svedomím a presvedčením.

"Dnes som si dohadoval program na piatok (24. 7.) a dohodol som si ho tak, že idem tam, či budem predseda vlády či asistent danej osoby. Som vyrovnaný s jedným i druhým," skonštatoval premiér. Ako však tvrdí, opozícia si mohla nájsť lepší dôvod na jeho odvolávanie, nie takúto banalitu. "Bude nado mnou vynesený ortieľ, či taký alebo onaký, som s tým vyrovnaný. Na zasadnutí vlády budem vyzývať všetkých, aby povedali poslancom svojich strán, aby hlasovali o mojom odvolaní slobodne," podotkol Matovič.

Rýchly proces s jasným výsledkom

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR s návrhom na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády sa začala vo štvrtok o 10.00 h. Návrh predložili opoziční poslanci Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený) po medializácii podozrení, že Matovičova diplomová práca je plagiát. Dôvodov na jeho odvolanie však vidia viacero. Matovič v stredu (22. 7.) deklaroval, že ak ho poslanci NR SR na mimoriadnej schôdzi odvolajú, odíde aj z funkcie predsedu hnutia OĽaNO a z politiky. Vyhlásil tiež, že ak spáchal podvod pri svojej diplomovej práci, urobil tak nevedome, pretože si bol istý, že v nej správne citoval zdroje.

Ešte pred mimoriadnou shôdzou sme sa dozvedeli, aký "ortieľ" bude nad Matovčom vynesený. Vláda SR totiž nesúhlasí s návrhom na odvolanie Matoviča. Rozhodla o tom na svojom dnešnom rokovaní.

FOTO Igora Matoviča, ako sa tvári pred svojim odovlávaním, v GALÉRII