Ruky vo vreckách, znudené postávanie pri aute. Špeciálne vycvičení policajti, ktorí majú chrániť Igora Matoviča, to podľa odborníka robia ako totálni amatéri. Premiér má síce pridelené pancierové auto za sedemsto- až osemstotisíc eur, no kým doň vstúpi, je jeho ochrana podpriemerná. Práve teraz, keď je spoločenská situácia vyhrotená pre tvrdé protipandemické opatrenia, je to podľa odborníka mimoriadne nebezpečné. Podľa neho by sa mali nad sebou veľmi rýchlo zamyslieť a zmeniť, ako pracujú.
S rukami vo vreckách
Pancierová audina prichádza ráno tri minúty pred deviatou hodinou pred dom premiéra Igora Matoviča. Sú v nej dvaja ochrankári, ktorí ho majú v týchto pohnutých časoch chrániť. O šesť minút vystúpia, prejdú sa po okolí, azda obhliadajúc priestor. Jeden otvorí kufor a niečo z neho vyberá. Potom len postávajú na ulici. S rukami vo vreckách. Napokon si opäť sadnú do auta. Jeden z nich vyjde až krátko pred 9.30. To sa už otvára bránka a predseda vlády Igor Matovič vychádza na trnavskú ulicu. Bodygard však ostáva stáť pri aute. Slovenský premiér sám ako prst obchádza obrnené auto spredu, poza chrbát ochrankára, ktorý mu drží hrubočizné dvere audiny, a nasadá.
Situácia pôsobí aj na laika neprofesionálne a bývalý riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník tiež krúti nad našimi zábermi hlavou. O bezpečí premiéra sa veľmi hovoriť nedá.
„Ochrankári nemôžu mať ruky vo vreckách. Jednak je to nedôstojné a tiež neprofesionálne. Musia byť pripravení kedykoľvek reagovať. A to sa s rukami vo vreckách nedá.“
Priestor nebol pod kontrolou
Zábojník kritizuje, že na premiéra čaká strážca na ulici pri aute.
„Mal by ho čakať čo najbližšie k východu z domu a nie pri aute. Premiér nemôže predsa bez ochrany prejsť celú ulicu. Dvere sa rýchlo otvoria, to je zlomok sekundy. Ako ochrankár musím osobu stále kryť a práve tým, že som pri ňom a kryjem ho aspoň z jednej strany vlastným telom, sťažím útok na verejného činiteľa. Ale keď som od neho 10 metrov... Ochrankár nie je na otváranie dverí, ale na ochranu. Toto bolo aké krytie?“ pýta sa nahnevane.
Za najväčší problém odborník považuje to, že ochrankár je k premiérovi otočený chrbtom: „To čo je?! Osobný ochranca musí kopírovať celú trasu presunu chránenej osoby, aby mal prehľad, keby sa niečo stalo. Aby okamžite skočil, aby ho prikryl, strhol do bezpečného priestoru. Ako to môže urobiť, keď je premiérovi otočený chrbtom? Nechápem, čo sa to deje, prečo takto robia svoju prácu v tejto ťažkej dobe, keď premiér má určite mnoho vyhrážok.“
Ak sú ochrankári unavení, mali by podľa Zábojníka požiadať o výmenu. „Na tomto strážcovi vidieť únavu a nejaký zvláštny postoj k práci. Nepáči sa mi to. Lebo ak by chcel niekto niečo spraviť práve v tej chvíli, mal šancu. Priestor nebol pod kontrolou.“
Prebrali premiérov negatívny postoj?
Problémom môže byť, že Matovič zo začiatku nechcel ochranu a možno aj teraz podceňuje situáciu.
„Neviem si predstaviť, že na dovolenke s rodinou budem mať stále niekoho za zadkom, hoci preto, že je tam kvôli tomu, aby ma chránil. Zo všetkého najviac si cením svoju slobodu,“ sníval Igor Matovič o tom, ako nebude ochranku vôbec potrebovať.
„Môže ísť o akýsi zrkadlový obraz,“ odpovedá Zábojník na otázku, či postoj premiéra neovplyvňuje konanie jeho ochranky. „Za tridsať rokov som zažil mnoho charakterov ústavných činiteľov, ktorí si nevedeli uvedomiť, prečo ochranu majú. Strážca však musí byť profesionál. Lebo uznesenie o ochrane ústavných činiteľov je veľmi dôležité, nejde o vyvážanie plejmejtiek vo vládnej limuzíne,“ naráža Zábojník na to, ako nedávno predseda parlamentu Boris Kollár viezol vo vládnej limuzíne bývalú miss.
To, že Matovič akútne potrebuje ochranu, sa ukázalo už štyri mesiace po voľbách. A ohrozený nebol on. Bodygardov potrebovala Matovičova žena. Rodine totiž prišlo viacero výhražných listov, ktorých predmetom bola práve „pani premiérová“. Niektoré vyzerali tak, že ich pisateľom bol psychopat. Obsah nevraživých riadkov vyhodnotili policajti z Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ako taký závažný, že rodine Matovičovcov naordinovali zvýšenú ochranu. Ulicu pred premiérovým domom neustále brázdili aj trnavské policajné hliadky.
Viac FOTO premiérovej ochranky v GALÉRII>>
Nech pozerajú aspoň filmy
Ak bolo v čase nášho pozorovania na mieste pred Matovičovým domom doplnkové auto, členovia úradu sa môžu vyhovárať, že opatrenia boli v poriadku. „Ale ani tak nemá byť premiér za chrbtom ochrankára. Je to zlé a amatérske. Keď tí chlapci zabúdajú na výcvik, nech si pozerajú aspoň filmy,“ hodnotí ironicky tvrdo Zábojník. „V tejto práci ide o okamihy. Ja by som si zavolal riaditeľa odboru a ochrankára a hneď by sme to prebrali. Toto nie je situácia v seriáli, toto je tvrdá realita. Matovič je teraz najohrozenejšia osoba na Slovensku. Každý si vie vyhodnotiť, čo ľudia v čase pandémie prežívajú. Najmä teraz, keď sú obrovské dôsledky, ľudia strácajú prácu, sú nahnevaní, depresívni. Nie každý vníma opatrenia ako objektívne. Práve teraz by mal mať slovenský premiér stopercentnú ochranu. Nech sa nad tým zamyslia.“