V siedmich bodoch smerujeme k dohode, informoval po utorkovom rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ) premiér Eduard Heger (OĽANO). Dodal, že dohoda stojí na ôsmom bode týkajúcom sa platov.

"V tomto čase, keď riešime energetickú krízu, vysokú infláciu, ponuka 309 miliónov eur, to znamená dostať sa na úroveň českých platov, je veľmi štedrá," skonštatoval Heger. Lekárov prosí o stiahnutie výpovedí.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) opakovane potvrdil, že ponuka na zvýšenie platov až o 35 percent je finálna. V stredu (23. 11.) očakáva od lekárov definitívnu odpoveď. Upozornil, že odborári trvajú na zvýšení o 59 percent a po 1. decembri má platiť pôvodná požiadavka so zvýšením až o 100 percent.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) doplnil, že pokračujú ďalšie rokovania, na ktorých sa doladia technické detaily. "Hlavné body sú dohodnuté, hľadáme cesty, akým spôsobom to najrýchlejšie dostať do legislatívy," vysvetlil. Verí, že do konca utorkových rokovaní bude hlavný náčrt vyladený na 95 percent.

Matovičov poker

Vláda musí rešpektovať rozhodnutia Národnej rady (NR) SR a ukončiť krízu v zdravotníctve dohodou s lekármi. Vyhlásil to opozičný Smer-SD v reakcii na pokračujúce rokovania zdravotníkov s vládou. Strana žiada vedenie parlamentu, aby premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) dôrazne pripomenulo uznesenie z 15. novembra k riešeniu krízovej situácie v zdravotníctve. Pripomenula, že uznesenie okrem iného žiada vládu, aby pristúpila k podpísaniu memoranda s lekármi.

"Vláda SR zodpovedá za svoju činnosť NR SR. Uznesenia NR SR sú pre ňu záväzné. Smer-SD odmieta poker, ktorý sa s lekármi rozhodol hrať Igor Matovič (OĽANO)," uviedla strana v stanovisku, ktoré TASR poskytol jej hovorca Ján Mažgút. Považuje za nepochopiteľné, ako vláda riskuje a prehlbuje nebezpečenstvo, že po 1. decembri nastane kolaps v zdravotníctve s devastačnými dôsledkami pre pacientov.

Podpredseda parlamentu a strany Juraj Blanár vyzval premiéra, aby rešpektoval uznesenie prijaté parlamentom a venoval sa rokovaniam zodpovedne a intenzívne. Podľa neho aj niektorí koaliční poslanci pochopili, že vláda koná nedostatočne. Verí preto, že aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý zaň rovnako hlasoval, bude dôsledne sledovať jeho napĺňanie v záujme vyriešenia krízy v zdravotníctve.

Rokovania medzi vládou a lekárskymi odborármi pokračovali aj v utorok. K dohode zatiaľ neprišlo. Šéf odborárov Peter Visolajský avizoval, že by v stredu (23. 11.) mali dostať ponuku s prísľubmi vlády na základe ich požiadaviek. Šéf parlamentu Kollár aj počas víkendu zopakoval, že ak tisíce lekárov odídu z nemocníc a dôjde k rozvratu zdravotníctva, hnutie Sme rodina opustí vládu.