Vyhorený Fico

Pozrime sa na obe tváre Smeru očami politológa.  „Robert Fico pôsobil v politike od začiatku ako človek svojprávny a politicky mimoriadne nadaný, ktorý ide za svojím jasne definovaným cieľom a nie je závislý od vôle svojich straníckych kolegov, respektíve straníckej špičky. Tvrdo na sebe pracoval a napriek súčasnej vyhorenosti ešte stále existuje dosť voličov, ktorých je schopný osloviť,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

„Jeho vnímanie politiky je mimoriadne trefné, viem si ho predstaviť ako pedagóga na katedre politológie - aj keď z učiteľského platu by zrejme neutiahol splátky za nájomné v Bonaparte a pán Bašternák by ho musel z bytu deložovať,“ zavtipkoval si Štefančík.

Dieťa Pellegrini

„Politická kariéra Petra Pellegriniho pôsobí ako rola protekčného dieťaťa, ktoré rodičia posadia na nejaké miesto a prikážu mu - tu seď a buď ticho,“ nešetrí nového predsedu vlády. „Či už to bola rola asistenta poslanca, poslanca, štátneho tajomníka, ministra, podpredsedu vlády, predsedu parlamentu, Peter Pellegrini vždy zodpovedne poslúchal svojich politických rodičov. Sedel na konkrétnom poste a bol ticho,“dodáva Štefančík.

„A keďže ako vzorné dieťa poslúchal vždy príkladne, dostalo sa mu odmeny v podobe premiérskej funkcie,“ myslí si politológ. „Podobne ako každé dieťa aj Peter Pellegrini sa dostal do obdobia puberty, keď už rodičov nechce poslúchať, ale ešte stále je od nich závislé. Premiérska funkcia mu na to dáva vhodnú príležitosť, hoci vzhľadom na mocenské páky aktuálneho predsedu Smeru, na ktorého vôli spočíva existencia Pellegriniho vlády, sa ešte stále nemôže utrhnúť z reťaze tak, ako by možno sám chcel,“dopĺňa. Na druhej strane, Peter Pellegrini pôsobí modernejšie, nevyužíva populizmus ako hlavný pracovný nástroj v komunikácii s verejnosťou. Na čele Smeru môže byť úspešný, dokonca sa mu môže podariť pretvoriť Smer z eseročky na produkciu zisku hlavných investorov na modernú verziu sociálnodemokratickej strany, dodal politológ.