Tip na článok
Jaroslav Holeša: Spoluprácou s vlastnými firmami vraj ušetril hádzanárskemu zväzu peniaze.

Prezident hádzanárskeho zväzu chcel ušetriť, tak objednával služby od vlastných firiem

Hádzanársky zväz je síce súkromné občianske združenie, ale funguje zo štátnej dotácie.

Galéria k článku (3 fotografie )
Daňový raj: Korporátna daň z príjmu na britskom ostrove Man je 0 percent.
Pavel Bojňanský (úplne vľavo): V roku 2011 zakladal firmu s konateľom v daňovom raji, dnes je na ministerstve financií.
(Ne)konflikt záujmov: Hádzanársky zväz je síce súkromné občianske združenie, ale funguje zo štátnej dotácie.

Slovenský zväz hádzanej získal od štátu v roku 2012 dotáciu viac ako 900-tisíc eur na prípravu mladých športových talentov, ako aj na reprezentáciu. Momentálne slávi úspech, keďže ženy hádzanárky sa po dvadsiatich rokoch prebojovali na majstrovstvá Európy.

Prezident zväzu Jaroslav Holeša však musí vysvetľovať, prečo sa vo vyúčtovaní štátnej dotácie z roku 2012 objavujú firmy, v ktorých je priamo konateľom alebo sú s ním spriaznené. Zväzu za rôzne služby vyfakturovali takmer 80-tisíc eur.

Jedna z firiem je zrejme schránková s konateľom z britského daňového raja. Navyše ju spoluzakladal súčasný vysokopostavený úradník ministerstva financií. Holeša sa bráni, že chcel iba ušetriť a nevidí konflikt záujmov, keďže nie je verejný funkcionár.

Dodávateľ z raja

Potlač dresov, zabezpečenie stravovania, organizácia sústredenia... to všetko v roku 2012 pre hádzanársky zväz zabezpečovala firma Manolo, ktorú založili dve britské firmy so sídlom v Londýne. Ide zrejme o schránkové spoločnosti, keďže na rovnakej adrese sú registrované ďalšie stovky firiem.

Tretím spoločníkom bola firma Domano, kde je dnes konateľom sám prezident hádzanárskeho zväzu Holeša. Firma Manolo zväzu vyfakturovala viac ako 65-tisíc eur. Sídlo má na bratislavskej adrese, kde sa nachádza viacero ďalších Holešových firiem. Konateľom je Jonathan David Parker, ktorý si ako adresu udáva britský daňový raj - ostrov Man.

Takúto štruktúru mávajú schránkové firmy bez jasného vlastníckeho pozadia, ktoré sa používajú na prelievanie peňazí a obchádzanie zdaňovania. Holeša britského konateľa vraj niekoľkokrát stretol a je to podľa neho „normálny biznisový človek“. V britskom registri firiem je vedený ako riaditeľ ďalších dvadsiatich firiem.

„Je to manažér, ktorý sa živí obchodom a niekoľkokrát nám finančne pomohol, zabezpečil biznis. Na ostrove Man má trvalé bydlisko, reálne tam býva,“ hovorí Holeša. Spoluprácu s ním vraj dohodol Holešov priateľ Pavel Bojňanský. Ten je spoločníkom vo firme Domano a aktuálne pracuje na ministerstve financií ako generálny riaditeľ sekcie informatizácie spoločnosti.

„Pán Bojňanský je môj priateľ. Marketingu sa venuje dlhodobo, a tak som ho požiadal o pomoc, pretože zohnať peniaze pre šport je dnes veľmi ťažké,“ vysvetľuje Holeša.

Minister financií Peter Kažimír pritom verejne vyhlasuje vojnu daňovým rajom a schránkovým firmám, ako je Manolo. Pavel Bojňanský ako jeho podriadený sa obhajuje tým, že takémuto biznisu sa venoval pred tým, ako začal pracovať na ministerstve. „Pána Parkera som stretol počas svojej dovolenky v zahraničí v čase, keď som ešte nepracoval pre ministerstvo financií,“ vysvetľuje Bojňanský.

Biznis s britským rezidentom z daňového raja vraj nebol úspešný, a tak ho po pol roku ukončil. „Spoluprácu s takýmito firmami nepreferujem, a preto som sa rozhodol nepokračovať v nej,“ uzatvára dnes už štátny úradník Bojňanský.

Kamarátsky výber

Jaroslav Holeša priznáva, že na služby, ktoré dodávalo Manolo, nerobili žiadne verejné obstarávanie. Oslovili niekoľko športových agentúr, ale ich podmienky im nevyhovovali. Uprednostnili teda výber po kamarátskej linke.

Holeša v tom nevidí žiadny problém, pretože podľa jeho slov tým zväzu ušetrili peniaze, čo údajne potvrdil aj audit Najvyššieho kontrolného úradu. Jeho správu sme však napriek prísľubu nedostali.

Ďalších viac ako jedenásťtisíc eur si od zväzu vyfakturovali dve firmy, kde je Holeša priamo konateľom. Spoločnosť Domano zabezpečovala služby mobilného operátora a PharmVital Retro zasa lieky.

„V čom vidíte konflikt záujmov? Veď ja prinášam zväzu výhody v tom, že má lacnejšie telefóny zhruba o päťsto eur mesačne. Nerozumiem, v čom je to nečestné alebo nemorálne,“ reaguje Holeša na našu otázku, či v tom nevidí problém.

Dodáva, že zväz je súkromné občianske združenie a on ako jeho prezident nie je verejný funkcionár, a tak sa na neho nevzťahuje zákon o konflikte záujmov, aj keď hospodári so štátnymi dotáciami. Jaroslav Holeša bol v minulosti aj projektový manažér firmy Ciridis, ktorá mala pri Veľkom Bieli neďaleko Senca stavať golfový areál.

Do projektu investoval 140 miliónov korún hokejista Miro Šatan. Napokon sa výstavba zastavila pre vnútorné zvady a polícia v tejto súvislosti začala vyšetrovanie pre podozrenie z ekonomickej kriminality a korupcie. Holeša tvrdí, že dnes už nemá informácie o tom, ako sa kauza skončila.

VIDEO Plus 7 Dní