Tip na článok
Bývalá Mečiarova pravá ruka a pretekár, ktorý myslí národne: Aj takto si bude Slovensko pamätať Ivana Gašparoviča.

Prezident menšieho zla a malej inšpirácie: Pripomeňte si perly a kariéru Ivana Gašparoviča

Chvalabohu, že žiaľbohu odišiel prezident menšieho zla a malej inšpirácie. Veľkú kariéru začínal ako Mečiarov predseda parlamentu. Do druhého volebného víťazstva ho pretlačil Robert Fico.

Galéria k článku (11 fotografií )
V rovnakom drese: Gašparovič robil dlhé roky Mečiarovi pravú ruku v parlamente. HZDS sa na neho spoliehalo aj ako na brankára.
Za štátne: V jeho dome v Limbachu mu štát platil satelit, internet, upratovačku, ale aj záhradníka. O všetko príde.
Veliteľ: Prezident je hlavný armádny veliteľ. Tu kontroloval vojakov na mierovej misii na Cypre.

Ivan Gašparovič desať rokov pôsobil ako prezident, no za ten čas si priveľkú dôveru ani úctu nevyslúžil. Bezobsažné prejavy a príliš časté prerieknutia mu na autorite nepridali. Ivan Googlovič, Ičo Blatník, Ivan Seatovič či Ivan Ostrostrelec alebo Poltársky Čarodejník. To je zopár prezývok, ktoré prezidentovi prischli.

Ľudia parodovali aj jeho výroky a heslá. Napríklad jeho motto - Myslím národne, cítim sociálne - zľudovelo v podobe - Myslím náhodne, jazdím závodne. Korene jeho nižšej autority siahajú už na začiatok jeho prezidentskej kariéry. Hlavou štátu sa stal ako „menšie zlo“ v porovnaní s Vladimírom Mečiarom vo voľbách v roku 2004.

Vtedy sa prešmykol do druhého kola cez Eduarda Kukana iba o 3 644 hlasov, čo tvorilo 0,18 percenta zo všetkých odovzdaných volebných lístkov. Číslo 3 644 by si Gašparovič mohol na pamiatku pokojne vytetovať na rameno. Druhé kolo vyhral proti Mečiarovi, keď ho volili nielen podporovatelia, ale - v gumených rukaviciach - aj odporcovia. Len aby prezidentom nebol Mečiar.

Mečiarov tieň

Gašparovič bol pritom až do roku 2002 Mečiarovým tieňom a jeho predĺženou rukou. V deväťdesiatych rokoch ako predseda parlamentu riadil poslancov a schôdze tak, aby sa Mečiar nemusel zaťažovať kontrolovaním poslancov, ale pokojne sa mohol sústrediť na ovládnutie krajiny, privatizáciu a tvorbu „silnej slovenskej kapitálotvornej vrstvy“, inak povedané, privatizérov.

V mečiarovskom parlamente pod taktovkou Gašparoviča protiústavne zbavili poslaneckého mandátu Františka Gauliedera, všetkých nepohodlných poslancov poslali do výboru pre životné prostredie a mnoho iných chuťoviek. Zlom prišiel v roku 2002, keď Gašparovič pre Mečiara stratil cenu a ten ho vyškrtol z kandidátky do parlamentu.

Ohrdnutý Gašparovič si obratom založil vlastnú stranu s prevratným a originálnym názvom - Hnutie za demokraciu. Podobnosť s Mečiarovým Hnutím za demokratické Slovensko je určite iba náhodná. Už tam sa teda ukazovalo, že Gašparovič veľa nového do politiky neprinesie, čo aj vytrvalo dokazoval.

O dva roky mu pomsta Mečiarovi vyšla dokonale. Zhodou okolností. Voliči unavení a sklamaní z druhej Dzurindovej vlády, jej reforiem a škandálov Gašparoviča tesne posunuli do druhého kola a preskočil tak Eduarda Kukana. Toho voliči vytrestali namiesto Mikuláša Dzurindu. Ako voľby nakoniec dopadli, už vieme.

Desať rokov tápania

Na začiatku sa Gašparovič rád ukazoval na verejnosti, no postupom času akosi začal miznúť. Od jazdenia do vrchu upustil a čoraz viac dával prednosť poľovačkám vo vojenských lesoch. V roku 2009 sa objavil na dva mesiace, vždy po boku Roberta Fica, aby obhájil svoj post. Potom sa opäť vytratil.

Zviditeľnil sa v roku 2011, keď odmietol vymenovať zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Tentoraz spravil trucpodnik Ivete Radičovej, ktorá ho v roku 2009 v prezidentských voľbách vyzvala na súboj v druhom kole. Z úradu prezidenta odchádza človek, ktorý celý svoj produktívny život bol platený zo štátnych peňazí bez ohľadu na svoj pracovný výkon.

Príde o telku aj internet

Kancelária prezidenta platila našej hlave štátu vodné, stočné aj elektrickú energiu v jeho dome v Limbachu. Mal totiž nárok na služobný byt, no originálna prezidentská vila na Slavíne nevyhovovala jemu ani protokolu. Nakoniec vyšlo najavo, že v pravidelnej mesačnej, vyše tisícovej faktúre, ktorú kancelária vyplácala súkromnej upratovacej firme, bolo zahrnuté nielen utieranie prachu v neobývanej vile na Slavíne, ale aj vysávanie a umývanie záchodov doma u Gašparoviča. Za poriadok v nevyužívanej budove a rodinnom dome prezidenta vraj dala kancelária ročne vyše 12 600 eur. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa tiež podarilo odhaliť, že mu zaplatila aj dekódovacie karty na satelit a internet.

Čítajte viac:

Gašparovičovi platíme internet a drahú televíziu: Pozerá nemravnosti?

Ostane mu ochrankár a auto

Tak ako každý exprezident bude mať Ivan Gašparovič nárok na ochrankára s vozidlom a naftou a doživotnú rentu 996 eur. Je to však takmer desaťkrát menej, ako mal vo funkcii. Okrem toho dostane aj dôchodok a ten isto nebude malý. Veď Gašparovič bol napríklad aj generálnym prokurátorom, predsedom parlamentu aj vysokoškolským pedagógom.

Ako nám prezradil Gašparovičov hovorca Marek Trubač, čerstvý exprezident sa chce vrhnúť na všetko, čo pre prácu zanedbával. „Veľa čítať, chodiť do prírody aj venovať sa rodine. Pán prezident vyrezával z dreva a maľoval, no nemal na to veľa času,“ prezradil nám Trubač. Bývalá hlava štátu je tiež fanúšikom pestovania bonsajov, o ktoré sa plánuje opäť starať.

Napíše ďalšiu knihu?

„Z politiky pán prezident odchádza, no ak bude záujem o jeho skúsenosti, rád sa o ne podelí,“ sľubuje Trubač. Podľa neho má Gašparovič aj veľa zaujímavých spomienok, keďže toho ako dvojnásobný prezident dosť zažil. O knihe spomienok zatiaľ nehovoril. Nikdy však nehovor nikdy. Trubač vie zaručiť, že Gašparovič ostane fanúšikom športu.

„Pôsobil ako funkcionár v hokejovom zväze a tiež kedysi hrával hokej,“ vysvetľuje Trubač. Je preto pravdepodobné, že ho budete môcť stretnúť na obľúbenom hokeji.

Perly ducha

Gusto, poď to dokončiť. Mňa tam volajú k tomu starému chujovi. - Počas rokovania parlamentu v roku 1996, keď ho volali za prezidentom Kováčom.

Rozhodnúť sa kandidovať do funkcie prezidenta hlavy štátu nikdy nie je jednoduché. Viem, čo je Google. Slúži na rozhovory cez internet. Myslím často a rád. Chcem vám poďakovať za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi pápežom Dominikom XVI. - Na margo pápeža Benedikta XVI.

Vy ste analfabet? Neviete čítať rozhodnutie Ústavného súdu? Tam to máte biele na čiernom. - Odpoveď na otázku prečo nevymenoval generálneho prokurátora.

Slovensko niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, že na Slovensku predsa len tá pracovná sila je ešte stále lacnejšia a teraz, chvalabohu, že je lacnejšia. - Ekonomická analýza v čase krízy.

Srbsko je krajina, ktorá dynamicky začala rozvíjať svoje hospodárstvo. Má veľký potenciál do budúcna v rozvoji turistiky. Srbské pobrežie… - Až na to že Srbsko nemá more.

Odpoviem vám dvoma slovami - áno, máte pravdu. Dovoľte, aby som maratón mieru otvoril opäť. Česť víťazom a sláva porazeným! Myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne. Ja som skoro štyristo dní absolvoval cestami po Slovensku, čo je skoro jeden rok kompletne. Mali sa radovať za spoločným stolom. Bude radosť iná. Bude to smútok. - Prezidentova kondolencia pozostalým po havárii vojenského lietadla v Hejciach, kde zahynulo 42 vojakov.

VIDEO Plus 7 Dní