Veď aj vojvodkyne Kate a Meghan recyklujú svoje šaty, tak prečo nie Zuzana Čaputová?!

Slovenská prezidentka je aktuálne na návšteve Japonska pri príležitosti intronizácie, čiže uvedenie cisára Naruhita na trón. Dnes sa stretla s miestnym premiérom Šinzóom Abem v paláci Akasaka. Všímavejším určite neušlo, že prezidentka mala na sebe akési povedomé šaty. Hádam aj v tých istých, až na jeden detail, si potriasala koncom júla rukou s jej francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

Toto zmenila

V Paríži skôr zaujala, na jej pomery, netradičným účesom, v Japonsku dala prednosť klasicky rozpusteným vlasom. U Macrona mala tmavé šaty s bielym golierom. Módna štylistka Andrea Ziegler ich vtedy takto zhodnotila: „Musím jednoznačne pochváliť. Šaty, ktoré jej pristanú, majú šmrnc a zároveň decentnú rafinovanosť v detaile na golieri. Oceňujem véčkový výstrih. Pre ňu jednoznačne vhodnejšia voľba. Opäť by som jemne upravila dĺžku šiat okolo kolien. V jej prípade by to bola lepšia alternatíva,“ prešla u odborníčky Čaputová.

Krok vedľa tak rozhodne nemohla spraviť ani teraz v Japonsku, okrem účesu vymenila k šatám farbu lodičiek, zatiaľ, čo u Macrona vsadila na čierne lodičky, u Abeho mala béžovo-čierne a ešte jeden detail. V Japonsku mala o jednu bielu klopu menej.

Porovnajte, ako vyzerala Zuzana Čaputová v rovnakých šatách vo Francúzsku a v Japonsku >>

Anketa
Na ktorej zahraničnej návšteve to prezidentke Zuzane Čaputovej pristalo v rovnakých šatách viac?
  • 29%
  • 71%

 

Eko-friendly

Prezidentka hádam nezrecyklovala svoje šaty náhodou. Veď okrem klasiky, akou sú rozhovory o bilaterálnych vzťahoch a ekonomickej spolupráci, zabŕdli Čaputová s Abem aj na vysoko aktuálnu nôtu výziev a inovácií v oblasti ochrany životného prostredia.

Japonsko môže byť podľa Čaputovej inšpiráciou v inováciách a záujmových technológiách. „Rozprávali sme sa aj o klimatických výzvach, ktorým čelíme nielen na Slovensku alebo v Európe, ale aj Japonsko, ktoré sa tiež prihlásilo k cieľu uhlíkovej neutrality,“ povedala ekologicky podkutá Čaputová, navyše, prezidentka v rámci svojho japonského programu navštívila tzv. inteligentné mesto v rámci projektu inovatívneho eko bývania Fudžisawa, ktoré spája trvalo udržateľný rozvoj mesta a s vysokou životnou úrovňou obyvateľov.

V meste by malo byť asi tisíc domácností vybavených solárnymi panelmi. Celé mesto by malo fungovať na najnovších technológiách. Moderné elektrické siete (smrat grids) by mali dodávať energiu len tam, kde bude potrebná.

Pozvanie od Čaputovej

Slovenské prezidentka tiež pozvala člena japonskej cisárskej rodiny na návštevu Slovenska pri príležitosti budúcoročného 100. výročia nadviazania diplomatických vzťahov. Japonsko je totiž prvou ázijskou krajinou, ktorá s bývalou Československou republikou v roku 1920 nadviazala diplomatické vzťahy.

„Uvidíme, či sa to podarí zrealizovať,“ nádeja sa naša prezidentka.