"Mojou preferenciu sú predčasné voľby, ktoré sa budú konať v prvom polroku, pred letom," vyhlásila prezidentka a zdôvodnila to tým, že máme momentálne vládu, ktorej parlament vyjadril nedôveru. "Z ústavy má obmedzené právomoci, mala by vládnuť nevyhnutný čas," vysvetľuje Čaputová.

Skôr aj kvôli rozpočtu

Skorší termín volieb by bol podľa nej logický a zodpovedný aj z hľadiska prípravy rozpočtov, nielen štátneho, ale aj tých samosprávnych.

"Žijeme obdobie kríz a potrebujeme vládu s plnou legitimitou a s plnými právami, v čo najkratšom čase," dopĺňa.

Vláda bude pod drobnohľadom

Prezidentka sa vyjadrila, že je zrejmé, že dohoda sa nehľadá ľahko. Ak by sa strany dohodli len na septembri, bola by to pre ňu vraj akceptovateľná možnosť.

Dodáva však, že odvolaná vláda nebude ani potom v komfortnej situácii. "Bude pod veľkým drobnohľadom verejnosti aj mňa osobne," vraví Čaputová.

Považuje za nevyhnutné, aby vláda preukázala schopnosť zabezpečiť kľúčové oblasti krajiny, predovšetkým tie, ktoré na ľudí dopadajú najviac. Ide podľa nej najmä o pomoc so zvýšenými cenami energií, riešenie problémov v zdravotníctve či posilnenie adresnej pomoci pre ľudí najviac postihnutých chudobou.

Bez milosti ich odvolá

"Každému súdnemu človeku musí byť jasné, že aj v tomto medziobdobí potrebujeme vládu, ktorá bude konať čo najprofesionálnejšie. V prípade zlyhania vlády v tomto období som pripravená kedykoľvek jej odňať poverenie a na zostávajúci čas menovať úradnícku vládu," dodáva Čaputová odhodlane.