"Pani prezidentka sa tento mesiac zúčastní na intronizácii japonského cisára. Ide o ojedinelú a výnimočnú udalosť z politického aj protokolárneho hľadiska," napísal hovorca Martin Strižinec. Zuzana Čaputová mala mať v pondelok 14.10 prejav na konferencii v Prahe. Celý týždeň nemá na svojom webe prezidentka uvedený žiadny oficiálny program.

V utorok budúci týždeň pritom čaká hlavu štátu cesta do ďalekého Japonska. "Predpokladám, že pani prezidentka dostala na ceremoniál intronizácie pozvánku, čo je veľká česť pre ňu aj pre Slovensko,"povedala o udalosti a účasti slovenskej prezidentky na nej odborníčka na protokol, Mária Holubová.

 

Holubová učí medzinárodné vzťahy na univerzite v Banskej Bystrici. Pre tých, ktorí sa v japonskej politike nevyznajú, pripomína, kto je cisár Naruhito. Práve na jeho slávnostnú intronizáciu sa chystá aj Čaputová. Okrem našej hlavy štátu na 22. októbra do paláca japosnekj vládnucej dynastie chystajú aj významní európski aristokrati a prezidenti z celého sveta.

Bohatá história

"Naruhito je potomok najdlhšie vládnucej dynastie na svete, ktorá ma kontinuálny neprerušený vývoj a priamy potomok cisára Jimmu, ktorý vládol v roku 711 p.n.l. Najviac otriasla systémom politickej moci cisárov Japonska porážka v druhej svetovej vojne. Dňa 3. novembra 1946 schválil parlament prvú demokratickú ústavu Japonska, ktorá úlohu japonského cisára obmedzila iba na symbol štátu, dovtedy bol považovaný za Boha,"pripomína Mária Holubová dávnu aj nedávnu históriu.

"Cisár Hirohito, starý otec Naruhita, vzdať historicky danej božskej podstaty vládcovského postu, podľa ktorej bol japonský cisár bohom a musel prijať demokratické reformy, na základe ktorých dostala moc do svojich rúk vláda a nasledovali ekonomické a sociálne reformy," opisuje vznik moderného Japonska odborníčka na protokol.

Silné tradície

Japonsko je krajina s veľmi silnými tradíciami, ktoré sa dotýkajú aj postu panovníka. "Faktom zostáva, že je to jediná krajina na svete, kde sa panovník oslovuje titulom cisár. Je zaujímavé, že občianske mená japonských panovníkov, tak ako ich my používame, by Japonci nikdy nepovedali. To znamená, že panovník po dobu svojej vlády nie je oslovovaný menom, ale titulom jeho veličenstvo cisár. Po svojej smrti získa každý cisár nové meno podľa éry, v ktorej vládol," všíma si Holubová.

Zuzanu Čaputovú čaká náročná reprezentácia krajiny. Keďže ide o novú prezidentku v Európe, medzi kolegami z EÚ budú jej kroky a správanie počas tejto významnej udalosti ostro sledované. Prezidentku navyše pred ňou kvári choroba a koncom septembra ukončila dohodu so svojou osobnou protokolistkou Katarínou Strýčkovou. "V prípade potreby som jej plne k dispozícii, vrátane príprav na jej blížiacu sa účasť na intronizácii japonského cisára Naruhita. K tejto udalosti som si v priebehu predchádzajúcich týždňov robila viacero ideových návrhov, ale vzhľadom na to, že neviem, či sa budú realizovať, na Vaše otázky si dovolím neodpovedať. V každom prípade verím, že pani prezidentka bude Slovensko reprezentovať múdro, charizmaticky a elegantne ako doteraz," tvrdí Strýčková.

FOTOGRAFIE z ďalších pracovných ciest prezidentky Zuzany Čaputovej si môžete pozrieť v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: