Banskobystrický advokát Miloš Maďar sa stal  sudcom Ústavného súdu. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová si ho  vybrala spomedzi adeptov ponúknutých poslancami Národnej rady.  Maďar nemá skúsenosti s ústavným právom, špecializoval sa na oblasť trestného práva, v tej je uznávaným odborníkom. Od roku 2002 učil na Katedre trestného práva na Právnickej fakulte UMB.  Ako obhajca zastupoval na súde práva Dávidu Brtvu z kazy nebankovky BMG, aj primátora Tornale Ladislava Dubovského.

Preborník v trestnom práve

Maďar sa preslávil hlavne ako obhajca mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka. Osem prípadov Černákových  vrážd mu pridelili  ex offo, teda Černákovu obhajobu platil štát. Neskôr sa pod Maďarove krídla dostali všetky obvinenia voči Černákovi. V priebehu pár rokov intenzívnej komunikácie zrejme aj Maďar tak trochu podľahol sile osobnosti niekdajšieho silného bosa podsvetia a s Černákom si potykal.

Miloš Maďar, teraz už sudcaÚstavného súdu
Miloš Maďar, teraz už sudcaÚstavného súdu
Zdroj: JOZEF HABOČÍK

Dohoda o vine a treste sa odkladá

Práve v deň slávnostného menovania prezidentkou za sudcu Ústavného súdu malo na Okresnej prokuratúre v Martine prebiehať konanie o dohode o vine a treste s Mikulášom Černákom vo viac ako desiatke zločinov. Maďar však už v stredu   avizoval, že s novou funkciou prestáva vykonávať advokátske služby a tým pádom ostáva Černák bez obhajcu. Kým si zvolí nového a kým si ten preštuduje kvantá rozsiahlych spisov,  nemožno ani s jedným z Černákových prípadov ani pohnúť. Preto sa na neurčito odkladá nielen konanie o Černákovej vine a treste.  Maďarove vymenovanie za sudcu skomplikuje aj ďalšia kauzy.

Prieťahy aj u Ruska

 Okresný súd v Banskej Bystrici avizoval uzatváranie prípadu vraždy poľského milionára Szymaneka, kde je Černákovým spoluobžalovaným jeho niekdajší kamarát Ján Kán. Sudca vytýčil posledné pojednávanie na začiatok novembra,   obhajcovia si už  pripravili záverečné reči. K vyhláseniu rozsudku však za týchto okolností nemôže dôjsť.

Podobné prieťahy možno očakávať v kauze prípravy vraždy Sylvie Volzvovej, kde je okrem iných obžalovaný aj bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko.