Slovensko má nového premiéra aj nových ministrov. Pozrite si našu GALÉRIU

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok vymenovala vládu odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom. Vicepremiérkou zodpovednou za plán obnovy a využívanie eurofondov sa stala Lívia Vašáková. Na post ministra financií nastúpil Michal Horváth, informovala TASR.

Kreslo ministra obrany obsadil Martin Sklenár. Novým ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí je Miroslav Wlachovský. Ministrom vnútra je Ivan Šimko. Za ministra hospodárstva prezidentka vymenovala Petra Dovhuna. Ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa stal Jozef Bíreš.

Za ministra zdravotníctva prezidentka vymenovala Michala Palkoviča. Ministrom školstva, vedy, výskumu a športu sa stal Daniel Bútora. Novou ministerkou kultúry je Silvia Hroncová.  Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny sa stala Soňa Gaborčáková. Ministerstvo spravodlivosti povedie Jana Dubovcová. Miesto ministra životného prostredia obsadil Milan Chrenko.

Novým ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je Peter Balík. Ministerstvo dopravy prevezme Pavol Lančarič.

Vláda odborníkov vystriedala dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera. Heger požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu po tom, ako ohlásili odchod ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

„Údelom vlád odborníkov je, že sa dostávajú k slovu až vo chvíli, keď sa neponúka iné ústavné riešenie. Na Slovensku nadišla chvíľa pre túto vládu v okamihu, keď už nedokázal pokračovať vo svojej práci tím povereného premiéra Eduarda Hegera,“ povedala počas aktu vymenovávania novej vlády vo svojom príhovore hlava štátu. Čaputová svojej vláde odborníkov zároveň popriala: „Vám pán premiér, pani ministerky, páni ministri, želám vám úspech, pretože úspech Vás a Vašej vlády bude úspechom našej vlasti a všetkých jej občanov.“

Heger sa postavil pred novinárov spoločne Ódorom

Spoločné vyhlásenie médiám poskytli aj Eduard Heger a jeho nástupca Ľudovít Ódor. „Budeme sa snažiť pokračovať vo všetkom, čo bolo dobré, a, samozrejme, na druhej strane budeme chcieť prinášať nejaké nové témy,“ vyhlásil nový premiér. Heger po jeho boku Ódorovi zaželal, aby nový kabinet priniesol Slovensku viac pokoja: „Hlavne, aby sa novej vláde podarilo priniesť na Slovensko väčší pokoj a aby nás bezpečne priviedli k predčasným parlamentným demokratickým voľbám.“

Vláda odborníkov vystriedala dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera. Heger požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu po tom, ako ohlásili odchod ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

Šéf bývalého kabinetu sa ako premiér lúčil počas debaty s Ficom

Hegera sa ešte v nedeľu 14. mája z pozície premiéra rozlúčil so Slovákmi. Urobil to v priamom prenose prostredníctvom TV Markíza, kde vystúpil nateraz naposledy ako šéf vládneho kabinetu v relácii Na telo. „Bolo mi cťou vám slúžiť,“ odkázal občanom cez cez súkromnú televíziu. Krátko zhodil aj svoje premiérovanie: „Bol to príbeh, ktorý mal svoje zlyhania, mal aj svoje úspechy, ale chcem aby občania vedeli, že mi bolo cťou im slúžiť v tejto funkcii." Zároveň vysvetlil, prečo sa chce v politike opäť uchádzať o priazeň voličov. „Aby som ponúkol alternatívu práve k tomu chaose a práve k tým konfliktom, ktoré sa tu posledné roky diali,“ vyhlásil v štúdiu v Záhorskej Bystrici, kde práve debatoval so šéfom Smeru, Robertom Ficom.