Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzýva ľudí, aby si uctili pamiatku obetí holokaustu a spoznali ich príbehy. Na sociálnej sieti poukázala na Kamene zmiznutých - Stolpersteine, ktoré pripomínajú "príbehy nespravodlivosti a nepredstaviteľného utrpenia." Urobila tak pri príležitosti 80. výročia od prijatia tzv. Židovského kódexu.

"Pred 80 rokmi vláda Slovenského štátu po vzore Norimberských rasových zákonov prijala Židovský kódex. Dnes už vieme, že bol krokom k deportáciám do koncentračných táborov, ktoré sa začali o niekoľko mesiacov neskôr," napísala.

Priblížila, že rozsah ľudských strát, ktoré takto vznikli, dokumentuje viacero pamätníkov. Medzi nimi aj Kamene zmiznutých – Stolpersteine, ktoré na vyše 70 adresách na Slovensku a mnohých ďalších miestach po celej Európe pripomínajú miesta, kde žili alebo pôsobili ľudia zavraždení počas holokaustu. "Keby sa naša spoločnosť o nich neobrala, bola by dnes poznateľne iná," napísala Čaputová.

V tejto súvislosti vyzvala ľudí, aby o kamene symbolicky "zakopli" a spoznali tak príbehy obetí. "Za každým jedným z nich je ľudský osud, ktorý nás poučí o našej histórii," uviedla.

Slovensko si vo štvrtok pripomína 80. výročie prijatia Židovského kódexu – protižidovskej právnej normy prijatej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Židovský kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomenulo, že tragickým vyústením bolo 70.000 obetí holokaustu z územia vtedajšieho Slovenska.

Prezidentka sa pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu vo štvrtok zúčastní na pietnej spomienke v Múzeu holokaustu v Seredi, kde vystúpi s príhovorom.