Zuzana Čaputová priviedla so sebou do paláca nielen radcov, ale aj novú tlačovú tajomníčku Martinu Goffovú. Prezidentka v mladej dáme „kúpila“ vlastne zamestnankyňu „dva v jednom“. Goffová sa popri PR totiž venuje profesionálnemu líčeniu.

Dobrovoľníčka na mesiac

Mladá dáma, do ktorej rúk zverila Čaputová svoju tvár ešte počas kampane, nastúpila do štátnej služby v júni. S prezidentkou sa však po­znajú už od začiatku roka a z dobrovoľníčky sa prepracovala na jednu z jej najbližších spolupračovníčok. „S pani prezidentkou spolupracujem od konca februára tohto roku, keď som ako dobrovoľníčka nastúpila posledný mesiac kampane ako výpomoc. Začala som pomáhať pri organizácii eventov a médií,“povedala o stretnutí.

FOTOGRAFIE detailovi líčenia Zuzany Čaputovej pred funkciou a vo funkcii prezidentky si môžete pozrieť v GALÉRII

Predtým pracovala Martina Goffová ako komunikačná manažérka vo viacerých PR agentúrach. Táto brunetka, ktorá obľubuje výrazné autorské náhrdelníky, sa však popri robote vždy venovala ďalšej zárobkovej činnosti. Mejkapu. Svoje znalosti z oblasti skrášľovania využila aj po zoznámení so Zuzanou Čaputovou. Slovo dalo slovo a keď budúca prezidentka zistila, že v šikovnej dobrovoľníčke našla navyše vizážistku, neváhala.

Pocta a portrét

„Keď bolo treba, pomáhala som aj s líčením. Išlo najmä o celkovú úpravu vizáže pred rozhovormi, respektíve fotením, napríklad na titulku časopisu TREND, alebo keď sa točili rôzne videá,“ hovorí Goffová. Čaputová bola asi spokojná. Goffovej sa do rúk zverila aj vtedy, keď išlo do tuhého a prezidentka potrebovala vyzerať tip-top na portrét, ktorý bude najbližších päť rokov visieť v každej škole, na každom ministerstve, obecnom úrade a inej štátnej ustanovizni.

Mladú brunetu bolo vidieť s veselou prezidentkou aj v zákulisí TASR počas fotenia oficiálneho portrétu. Mimochodom, vedeli ste, že Čaputovú fotili na dvakrát? Prvýkrát vraj prišla do štátnej tlačovej agentúry rozrušená a fotografia sa musela zopakovať v inom termíne. Druhýkrát už bolo všetko v najlepšom poriadku a prezidentka sa na portréte na rozdiel od svojich prechodcov usmieva.

Oficiálne: Čaputová sa pred fotením na oficiálny portrét zverila do rúk vizážistky, ktorú neskôr zamestnala na tlačovom oddelení v paláci.
Oficiálne: Čaputová sa pred fotením na oficiálny portrét zverila do rúk vizážistky, ktorú neskôr zamestnala na tlačovom oddelení v paláci.
Zdroj: TASR

Sama aj s profesionálmi

Goffová prezradila, že hoci v bežné pracovné dni Čaputová mejkap nerieši a maľuje sa sama, na pracovné cesty v zahraničí, keď sa po hodinách v lietadle a maratóne stretnutí potrebuje ako každá iná žena prepudrovať, sa jej stará o vlasy i mejkap profesionálny tím. Využije ho však len pred odletom.

„Následnú úpravu počas dňa už robí sama,“ všíma si Goffová, ktorá ako výpomoc z tlačového s prezidentkou cestuje. Tlačová tajomníčka tvrdí, že hoci spolu cestujú a denne riešia množstvo agendy, ako vizážistka už pre prezidentku nepohne ani prstom. „Nie je to náplň mojej práce, pani prezidentku už nelíčim,“zdôvodnila.

Ako sa nespotiť

„Pani prezidentka má rada skôr jemné, prirodzené líčenie. Je to nádherná žena, ktorá nepotrebuje výrazný mejkap, skôr len jemne zvýrazniť črty,“hovorí Goffová o tom, čo sa Čaputovej ako žene páči. „Občas sme viedli debatu na tému inej farby rúžu, ako bežne používala, a myslím, že v tom si dala poradiť. Takisto sme jej jemne zmenili tvar obočia,“ spomína si všestranná zamestnankyňa. Hoci počas horúceho inauguračného dňa mala Goffová na starosti len PR a o mejkap sa prezidentke starali iní, vie poradiť ženám, čo robiť, aby sa im líčenie v teplom lete neroztieklo.

„Vo všeobecnosti môžem ženám poradiť používať fixátor pod mejkap a fixátor na očné tiene. Súčasťou kabelky každej ženy počas leta by mali byť odsávacie papieriky, ktoré sú prvou pomocou práve počas horúčav - odsajú pot a neporušia mejkap. Aj pani prezidentka ich používa,“ dala tip pre dámy, ktoré sa ani v lete nevzdávajú šminiek.

Dôverníčka: Prezidentka má na výber ľudí zrejme šťastnú ruku.
Dôverníčka: Prezidentka má na výber ľudí zrejme šťastnú ruku.
Zdroj: TASR

Kate a Kolinda

A po kom poškuľuje Goffová, keď sa treba inšpirovať? Opýtali sme sa jej, ktoré výrazné ženy političky svoju vizáž zvládajú najlepšie. Odkukať sa vraj dá od vojvodkyne, premiérky aj od jednej prezidentky. „Veľmi sa mi páči štýl Kate Middletonovej. Ak by som mala vybrať premiérku, respektíve prezidentku, tak pekne býva upravená premiérka z Nového Zélandu a chorvátska prezidentka,“menuje Martina Goffová. Vkus má táto vizážistka zrejme dobrý.

Veď v najnovšom rebríčku o najsexi lídroch sveta sa len Kolinda Grabarová-Kitarovićová a Jacinda Ardernová dostali pred našu hlavu štátu. Kým sa inšpirovala pri líčení Čaputovej? „Keď som ju líčila, snažila som sa o zachovanie toho, kým je a ako sú ľudia na ňu vizuálne zvyknutí, respektíve aj ona sama na seba. V jednoduchosti je krása. Nie je umenie niekoho nalíčiť, ak sa v tom potom dáma cíti neprirodzene, umelo, prípadne sa nespoznáva,“dodala Goffová.

Mohlo by vás zaujímať:

Veľkým hitom bola aj počas finále MS a aj po ňom. Chorváti predvádzali parádne výkony a prezidentka krajiny ukázala fanúšikovského ducha.
Veľkým hitom bola aj počas finále MS a aj po ňom. Chorváti predvádzali parádne výkony a prezidentka krajiny ukázala fanúšikovského ducha.
Zdroj: Getty Images
Kate Middletonová inšpiruje v líčení aj dôverníčku a makeup artistku slovenskej prezidentky.
Kate Middletonová inšpiruje v líčení aj dôverníčku a makeup artistku slovenskej prezidentky.
Zdroj: Phil Noble