S najmocnejšími ľuďmi krajiny vrátane prezidentky a predsedu vlády si šepkal na tajnej schôdzke v centrále Slovenskej informačnej služby a o pár dní si poň­ho prišla NAKA. Obvinenie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Ad­riána Szabóa pritom viselo vo vzduchu už celé mesiace, možno aj rok. Muž, ktorý mal dozerať na zákonnosť praktík všetkých policajtov, si užíval elektroniku „spod ruky“ i novučičké nehnuteľnosti.

Majetný

Szabóovi v rámci hlavného mesta učarovala Petržalka. Tu si kúpil svoj prvý byt v roku 2016. Minulý rok získal hypotéku a na jeseň si zadovážil dve nehnuteľnosti v neďalekej novostavbe Einpark oproti výstavisku Incheba. Jeden byt tu získal sám, druhý - apartmán - so svojou manželkou. Všetky tri nehnuteľnosti môžu mať hodnotu okolo štyristotisíc eur. Financie však Szabó investoval aj mimo Bratislavy. V obci Boľkovce neďaleko Lučenca skúpil niekoľko pozemkov a vlastní tu polovicu rodinného domu dýchajúceho novotou.

Práve pred ním sme odfotili odparkovaný štátny Volkswagen Touareg. Luxusné vozidlo je vybavené špeciálnymi prvkami vrátane niekoľkých výstražných majákov a tónovaných skiel vpredu aj vzadu. Szabó vozidlo oceňuje aj počas dlhých súkromných trás z hlavného mesta do Boľkoviec vzdialených 240-kilometrov.

Podľa ministerstva vnútra na to má právo, keďže podľa povolení môže používať služobné vozidlo v čase služby i mimo nej. „Vzhľadom na výkon riadiacej funkcie a obsah služobných povinností je nevyhnutné, aby riaditeľ a jeho zástupca boli schopní kedykoľvek sa presúvať na požadované miesta,“ dozvedeli sme sa z tlačového odboru ministerstva.

Z jednej partie

Szabó v minulosti pracoval s Milanom Lučanským na niekdajšom Úrade boja proti organizovanej kriminalite v Banskej Bystrici. Bol členom tímu, ktorý dostal Černáka do väzenia na doživotie. Z tých čias pochádza aj dovolenková fotografia, kde si policajti s prokurátorom Petrom Šufliarskym užívajú v chorvátskom letovisku v spoločnosti podnikateľa odsúdeného za drogy. Neskôr Szabó prešiel na inšpekciu, kde sa po nástupe Lučanského na post riaditeľa stal jeho zástupcom. Pod palcom mal odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminalite, čiže zložku, ktorá mala v časoch bödörovsko-gašparovskej kliky odhaľovať trestnú činnosť na vrcholových poschodiach Policajného zboru. Inšpekcia totiž disponuje rovnakými nástrojmi ako orgány činné v trestnom konaní, to znamená operatívou, vyšetrovateľmi, sledovaním aj odpočúvaním.

Jedného obvinili,  druhého nie

Podľa kajúcnika, bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka sa nechal Szabó korumpovať, keď od neho prijal v roku 2019 televízor takmer za tritisíc eur a neskôr aj 20-tisíc eur v hotovosti. Rovnaký televízor dostal aj Szabóov zástupca Róbert Zaplatílek. Slobodník vraj úplatkami zabezpečoval „pokojný“ priebeh vyšetrovaní na policajnej inšpekcii pri niekoľkých kauzách.

Vyšetrovateľ obvinil Szabóa zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie a Najvyšší súd SR rozhodol o jeho vzatí do väzby.

Obvinenie Szabóa nestojí na vode, ibaže jeho okolnosti vyvolávajú otázniky. Szabó už dávnejšie zistil, že sa o jeho televízore medzi kolegami hovorí, a spísal úradný záznam, kde vysvetľuje, ako k nemu prišiel. Tvrdí, že televízor mu za výhodnú cenu ponúkol Slobodník, no napokon si nechcel zaň peniaze zobrať. Preto mu so Zaplatílkom na revanš dali značkové hodinky za vyše štyritisíc eur.

Napriek známym skutočnostiam o ťažko uveriteľnom barteri s televízorom a hodinkami Szabóa povolali na tajnú schôdzku najmocnejších ľudí krajiny. Za jedným stolom sedel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou i generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. NAKA proti šéfovi inšpekcie začala konať až potom, keď sa na verejnosť prevalili podozrenia, že práve niektorí policajti NAKA manipulujú vyšetrovanie známych káuz. Prípad rieši či riešila inšpekcia pod Szabóovým vedením.

FOTO Adriána Szabóa v GALÉRII

Zvláštne je aj to, že hoci televízor od Slobodníka prijal aj Szabóovov zástupca Zaplatílek, ten obvinený nie je.