Prezidentka Zuzana Čaputová zvolila na prijatie hasičov a policajtov červené šaty. "Koncom minulého roku sme na Slovensku zažili dve obrovské tragédie s mnohými obeťami na životoch. Ale tieto obete mohli byť oveľa početnejšie, keby všetky záchranné zložky nepreukázali obetavosť a neriskovali svoje životy pri záchrane ohrozených spoluobčanov," vzdala im hold.

"Musia toho vedieť a zvládnuť obdivuhodne veľa, aby mohli ľuďom pomáhať a chrániť ich. A nie vždy sa im za to dostane, aj zo strany tých, ktorým pomáhajú, primerané uznanie a ocenenie. Bolo mi preto veľkou cťou a potešením, že na novoročnom prijatí som sa dnes mohla stretnúť práve s nimi – policajtmi, hasičmi a záchranármi," priamo adresovala desiatkam z nich a v odkaze aj ďalším tisíckam, ktoré by sa do budovy na Hodžovom námestí nezmestili a plnia si službu.

Citovala Ghándího

Prezidentka vyslovil aj želanie. "Veľmi by som si želala, aby naša verejnosť pozitívne vnímala a oceňovala prácu príslušníkov hasičského a záchranného zboru, príslušníkov policajného zboru, lebo za to, čo pre spoločnosť robia, im uznanie spoločnosti právom patrí. Pred mnohými rokmi som čítala výrok Mahátma Gándího, ktorého pointa bola o tom, že verejná služba je vždy nevďačná. Pomohlo mi to nastaviť očakávania, že len málokedy je úsilie, ktoré vynakladám vyvážené pochopením alebo dokonca vďačnosťou. Zmysel je ale v službe samotnej, radosť a opodstatnenie je v hodnotách, ktoré pre ľudí chránime,"povedala hlava štátu.

V kontexte doby a vyšetrovaní, ktoré nie vždy skončia úspechom, podotkla, že služba v hasičských a záchranných zboroch, v policajnom zbore, je založená na dôvere. "Je potrebné ju rozvíjať a chrániť najmä pred individuálnymi zlyhaniami z vlastných radov, ktoré vyvolávajú oprávnené pochybnosti. Tie sa totiž viac ako v iných profesiách prenášajú na celý stav a celý zbor, v ktorom slúžia,"odkázala Zuzana Čaputová.

VIAC fotografií z prijatia hasičov a policajtov v prezidentskom paláci si pozrite v GALÉRII.

Prečítajte si tiež: