Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) vo štvrtok navštívil v bratislavskom domove seniorov preživšie obete protižidovskej politiky nacistického režimu. Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia im venoval Pamätnú medailu k 75. výročiu Slovenského národného povstania a skončenia druhej svetovej vojny. Ocenil tiež historičku a vedkyňu Katarínu Meškovú Hradskú. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Ich životné príbehy sú aj po rokoch veľmi poučné - dokumentujú tragédiu židovských spoluobčanov, ktorí boli počas druhej svetovej vojny perzekvovaní a zbavení základných ľudských práv a slobôd. S hlbokou úctou som im preto udelil pamätné medaily ako morálne gesto ocenenia ich chrabrosti, odvahy, ale aj boja za prežitie,“ skonštatoval Naď.

Za prínos v prinášaní svedectiev o minulosti a problematike slovenskej židovskej komunity počas holokaustu udelil minister medailu aj Kataríne Meškovej Hradskej, historičke a vedeckej pracovníčke Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Medzi ocenenými – preživšími holokaustu je Lívia Herzová, ktorá v Osvienčime absolvovala selekciu doktorom Josefom Mengelem a v roku 1945 tiež tzv. pochod smrti. K spomienkam ocenenej Adriany Šebokovej z obdobia perzekúcií patrí situácia, keď ju museli narýchlo ukryť v hrobe pripravenom pre zomrelého.

Rodina Františky Fialovej prišla kvôli arizáciám o majetok. Obaja jej rodičia boli deportovaní do Osvienčimu, kde po dvoch týždňoch zahynuli. Františke Fialovej sa podarilo utiecť počas pochodu smrti.

Do Osvienčimu bola deportovaná aj Valéria Slámová, kde ju doktor Mengele počas selekcie poslal na smrť v plynovej komore. Podarilo sa jej však znova sa vkradnúť do radu, opäť sa dostala pred Mengeleho a tentokrát prešla, čo jej zachránilo život.

"Obeťou lekárov sa v Osvienčime stala aj Magdaléna Šimková, na ktorej robili pokusy. Prežila, ale s následkom v podobe ťažkých fyzických a psychických problémov," priblížil ďalej rezort. Laura Špániková bola deportovaná prvým transportom zo Slovenska 25. marca 1942 do koncentračného tábora Auschwitz, kde ju väznili do januára 1945. Je poslednou žijúcou transportovanou z úplne prvého transportu na Slovensku.

Ocenenie minister odovzdal aj rodine Jozefa Pevného a vojnovému veteránovi židovského pôvodu Ottovi Šimkovi, ktorého celú rodinu v roku 1942 transportovali do koncentračného strediska v Žiline, kde strávil desať mesiacov. Už o dva roky sa ako člen 9. liptovského partizánskeho oddielu zapojil do Slovenského národného povstania.