Tip na článok

Pri Bratislave plánoval slovenský Hollywood, ministerstvo kultúry mu na to neskočilo

Producent Veselický s podporou ministerstva kultúry rátať nemôže

Galéria k článku (5 fotografií )
Polia pri Jarovciach: Zatiaľ ich vlastnia miestni Jarovčania a preháňajú sa po nich bažanty a zajace.
Producent: Marek Veselický si verí, opäť hľadá investorov na svoj projekt. Nevadí ani to, že nemá pozemky.
Producent: Marek Veselický si verí, opäť hľadá investorov na svoj projekt. Nevadí ani to, že nemá pozemky.

Už tento rok sa mal vo filmových štúdiách v Jarovciach začať natáčať historický veľkofilm o Márii Terézii či seriál o rakúskej cisárovnej Sissi. Takéto veľkolepé boli plány slovenského producenta Marka Veselického. Ten už v roku 2014 avizoval, že na projekte filmových štúdií, ktorý mali financovať investori z IT a filmovej brandže, pracujú medzinárodné tímy expertov a všetko je pripravené na to, že od roku 2017 sa začne s natáčaním filmov.

Chválil sa aj podporou z najvyšších miest - priamo z ministerstva kultúry. Veľkolepé plány, ktoré na papieri vyzerali viac ako fantasticky, však v realite zlyhali. Dnes sa o projekte začína hovoriť znovu. Napriek tomu, že producent nemá ani peniaze, ani vykúpené pozemky, na ktorých by mohol stavať.

Územné rozhodnutie

„Majú štúdiu EIA, podľa mojich informácií je vec tesne pred vydaním záväzného stanoviska z magistrátu a potom už nič nebráni vydaniu územného rozhodnutia. Podľa územného plánu je v tejto oblasti plánovaný ľahký priemysel,“ povedal starosta Jaroviec Pavel Škodler, ktorý by prípadnú výstavbu filmových štúdií chcel využiť aj v prospech obce. „My s nimi rokujeme a dohodli sme sa, že na vlastné náklady postavia obchvat Jaroviec. Využili by sme výjazd z diaľnice, podpísali sme memorandum aj s magistrátom a toto by tam malo vzniknúť. Stará cesta sa rozšíri a urobí sa tam kruhový objazd,“ ukazuje Škodler na mape.

Starosta Škodler: Nevie, kto bude investorom vo Film Parku.
Starosta Škodler: Nevie, kto bude investorom vo Film Parku.
Anka Žitná

Samotná výstavba je rozdelená na tri etapy, len výstavba cestného obchvatu a ďalšej dopravnej infraštruktúry by zhltla milióny eur, ktoré autori projektu zatiaľ nemajú. I keď hovoria o rokovaniach s investormi, realita zrejme nie je úplne taká, akú by ju chceli mať. Pôvodne za projektom stála Veselického firma Solid Enterprise, s. r. o. Pri pohľade na stránky portálu finstat. sk však pri tejto firme svieti slovo - dlh. Marek Veselický založil pred rokom v januári ďalšiu firmu, Solid Enterprise Group, s. r. o. Tá teraz rokuje so všetkými úradmi.

Na cudzích pozemkoch?

Detailné informácie o projekte filmových štúdií sa nachádzajú na environportáli v rámci štúdie EIA posudzujúcej vplyv budúceho projektu na životné prostredie. Podľa pôvodnej verzie, ktorú predkladala dnes už zadlžená firma Solid Enterprise, mal projekt stáť od 60 do 100 miliónov eur. Samotné pozemky mali vykúpiť spolu za šesť miliónov eur. Do roku 2016 mali vyrásť na poliach medzi Jarovcami a rakúskou dedinou Kittsee tri haly s filmovými a televíznymi štúdiami, tri objekty na výrobu a sklad kulís, kostymérske dielne, kinosála pre 500 divákov a datacentrum.

Na parkoviskách malo byť miesto pre 34 kamiónov a 321 áut. Veselického firma sa v roku 2014 oháňala vlastnými dlhoročnými prieskumami a analýzami európskeho a celosvetového trhu filmového a zábavného priemyslu tvrdiac, že má aj prognózy vývoja trhu na desať rokov dopredu. Už koncom roka 2014 začínali bombastické plány dostávať trhliny a výstavba sa odkladala. Investorov hľadali v Rusku, USA, ale aj v arabských krajinách, producent hovoril o nemenovanej nemeckej banke. Investorov však nenašli a doteraz ani nevykúpili pozemky. Podľa listov vlastníctva priložených k štúdii EIA sú majiteľmi pôdy naďalej miestni Jarovčania alebo ich potomkovia.

Polia pri Jarovciach: Zatiaľ ich vlastnia miestni Jarovčania a preháňajú sa po nich bažanty a zajace.
Polia pri Jarovciach: Zatiaľ ich vlastnia miestni Jarovčania a preháňajú sa po nich bažanty a zajace.
Anka žitná

Nové horizonty

Producenta Veselického neúspech a dlhy neodradili, plány prepracoval a sú ešte megalomanskejšie. Celková plocha areálu by mala mať podľa písomných podkladov, ktoré doručil úradom, 276-tisíc štvorcových metrov. Z toho zastavaná plocha je vyše 58-tisíc metrov a areálová zeleň má tri hektáre. Štúdiá budú mať až 320 interných zamestnancov. Výstavba má byť rozvrhnutá do troch etáp. V prvej by malo vzniknúť technologické centrum pre filmovú a televíznu produkciu, spolu štyri prevádzky určené na štúdiá, produkciu, postprodukciu a podporné prevádzky, ako je výroba a sklady kulís.

V druhej etape je naplánované rozšírenie kapacity technologického centra filmových štúdií, školiace centrum, plochy na filmovanie exteriérových scén aj ubytovanie pre účinkujúcich a produkciu. Zastavaná plocha by mala zabrať takmer 15-tisíc štvorcových metrov. V tretej etape by mali prísť na rad exteriéry - park, námestie, polhektárová vodná plocha poňatá ako exteriérový bazén s pieskovými plážami. Toto všetko sa má rozprestierať na viac ako štrnástich hektároch. Podľa úradných stanovísk projekt filmových štúdií s ubytovaním aj vonkajšími bazénmi spĺňa všetky parametre územného plánu pre danú lokalitu.

Výhrady od dopravných inžinierov

Stanovisko magistrátu k projektu Film Park však konštatovalo chyby. Materiál v časti dopravného riešenia bol podľa magistrátu spracovaný nedôsledne a nebol úplný. Jeho zásadným nedostatkom bolo nedoriešené širšie dopravné pripojenie. Presnejšie, časť týkajúca sa obchvatu Jaroviec. Túto zrejme v novom návrhu prepracovali. Tak či onak, zo stanoviska magistrátu jeho odborníci význam a vhodnosť navrhovanej okružnej križovatky pri Jarovciach nevedia posúdiť. Podľa pomerne zmätočného vyjadrenia expertov sa navrhnuté riešenie „javí čiastočne ako severný obchvat Jaroviec, ale navrhnutá poloha a trasovanie nezodpovedajú koncepčnému riešeniu v územnom pláne“, a keďže je v priestoroch bývalej starej colnice, treba ju riešiť v súčinnosti s colníkmi.

Pre úradníkov na magistráte je materiál naďalej nedôsledne spracovaný a neúplný, pretože stále chýba riešenie širšieho dopravného pripojenia. A nie je v súlade s územným plánom mesta. Jednoducho, cesta, ktorá vedie k údajným budúcim štúdiám a ateliérom, je obyčajná okresná cesta, ktorú dnes využívajú najmä miestni obyvatelia na spojenie medzi dvoma dedinami, keď si idú nakúpiť. Cesta nie je pripojená na diaľnicu a výstavba takejto prípojky zatiaľ nemá oporu v žiadnej serióznej štúdii a nemá ani finančné krytie. Pri predstave, že by po nej denne chodili kamióny voziace kulisy či iné potreby pre filmársky priemysel alebo by po nej premávalo zhruba 500 áut, pre ktoré sa ráta s parkovaním, sa triezvo uvažujúci človek chytá za hlavu.

Facka od ministerstva

Producent Veselický si v minulosti nepomohol ani tým, že sa pred investormi navonok oháňal prísľubom od ministra kultúry Marka Maďariča. „Vážený pán Veselický, na základe Vami poskytnutých informácií sa projekt spoločnosti Solid Enterprise vybudovať nové multikomplexné zariadenie pre televízne, filmové, kultúrne a spoločenské podujatia javí ako realistický…v tomto zmysle takýto typ projektu považujem za prospešný a vyslovujem mu podporu,“ píše sa v liste s hlavičkou ministra kultúry SR Marka Maďariča zo septembra 2013.

„Ministerstvo kultúry nikdy neuvažovalo o finančnej či materiálnej podpore vami spomínaného projektu, ktorý bol od začiatku prezentovaný a vnímaný ako čisto súkromný,“ uvádza dnes na pravú mieru hovorca ministerstva Jozef Bednár. Dodáva, že keby takéto štúdio vzniklo, tak by vhodne doplnilo snahu ministerstva kultúry podporovať rozvoj audiovízie na Slovensku.

Producent: Marek Veselický si verí, opäť hľadá investorov na svoj projekt. Nevadí ani to, že nemá pozemky.
Producent: Marek Veselický si verí, opäť hľadá investorov na svoj projekt. Nevadí ani to, že nemá pozemky.
Juraj Roščák

„Z tohto dôvodu a na základe informácií, ktoré v danom čase pán Veselický ministerstvu kultúry prezentoval - napríklad vizualizáciu projektu, stav rokovaní s dotknutými samosprávami, rozbehnuté rokovania s možnými investormi a podobne -, vyslovil aj minister kultúry formou listu tomuto projektu podporu. Avšak vzhľadom na to, že od daného okamihu prešiel dosť dlhý čas a nenaplnilo sa prakticky nič z toho, čo pred rokmi pán Veselický prezentoval, minister kultúry Marek Maďarič dnes už tento projekt ako realistický nevidí,“ uzavrel debatu na tému filmových štúdií Film Park hovorca ministerstva kultúry Bednár.

Nad realizáciou projektu sa zamýšľajú aj na Obecnom úrade v Jarovciach. „Podľa ich tvrdenia za nimi stojí nejaká renomovaná finančná inštitúcia, ale kto to je, to my nevieme. Nemôžeme od neho žiadať, aby vyložil karty na stôl. Ak vydáme územné rozhodnutie, bude platiť dva roky a do tých dvoch rokov by mal začať niečo robiť,“ ukončil debatu starosta Jaroviec Pavel Škodler.

Námietky voči producentovi Veselickému, presnejšie, jeho bývalej firme Farbyka, má aj štátny Audiovizuálny fond, ktorému firma nevrátila neoprávnene čerpanú štátnu dotáciu. „Spoločnosť Farbyka má tak neusporiadaný vzťah k verejným financiám a kým ho nevyrovná, nemala by získať nijaké ďalšie verejné prostriedky ani od iných poskytovateľov,“ myslí si riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák. Zaujímalo nás aj stanovisko Marka Veselického, ktorý nás odkázal na informácie na stránkach magistrátu s dôvetkom, že nevidí dôvod ani nemá záujem odpovedať na otázky.

VIDEO Plus 7 Dní