Podnikateľ, potom politik, neskôr aktivista a teraz už aj interiérový dizajnér. Bývalý smerák Martin Borguľa je zjavne muž viacerých talentov. S dizajnovaním agroturistickej usadlosti, na ktorú sa zaviazala poskytnúť takmer trištvrte milióna eur kontroverzná Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), totiž najnovšie podľa vlastných slov pomáha kamarátovi.

Vrtuľníkom

Usadlosť, o ktorej je reč, sa nachádza nad obcou Banská Belá, neďaleko Banskej Štiavnice. Vedie k nej ťažko prístupná kamenistá lesná cesta, na ktorej má bežné auto dosť veľké problémy. Niekedy treba dokonca zastať a odhodiť väčší kameň z miesta prejazdu, aby ste si nezničili vozidlo. Po niekoľkých kilometroch strastiplnej cesty sa dostanete k odbočke, na ktorej po pár metroch svieti značka Súkromný pozemok. Po pravej strane sú dva zruby a naľavo v diaľke vidno väčšiu stavbu. Vedľa nej odparkovaný čierny vrtuľník so zlatým M na boku. Práve ním podľa miestnych na usadlosť prilieta Martin Borguľa. Kedysi bratislavský komunálny politik, ktorý pred voľbami, v ktorých sa chcel stať starostom Starého Mesta, vystúpil zo Smeru a kritizoval ho. V parlamentných voľbách potom s prívlastkom „komunálny aktivista“ kandidoval za Sme rodina Borisa Kollára a vďaka desiatemu miestu na kandidátke sa s 2 578 krúžkami prepracoval do parlamentu.

Príspevok od PPA

Na realizáciu „agroturistickej usadlosti“ získala firma Poľnohospodárske agrodružstvo nenávratný finančný príspevok vo výške 771-tisíc eur od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ide o peniaze z Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka, pri ktorom PPA refunduje výdavky investora do výšky 55 percent oprávnených nákladov. Tie boli podľa zmluvy vyše 1,4 milióna eur. Zmluvu za PPA podpisoval v roku 2016 výkonný riaditeľ Ľubomír Partika a dva z troch dodatkov generálny riaditeľ Juraj Kožuch. Mená oboch sa spomínajú v kauze Dobytkár, ktorú vyšetruje Národná kriminálna agentúra, a sú vo väzbe.

Častá prítomnosť

V eseročke Poľnohospodárske agrodružstvo, ktorá projekt realizuje, figurovala do júla 2015 akciovka Slovunit. V nej je v súčasnosti predsedom predstavenstva poslancov brat Michal Borguľa a do apríla 2015 túto funkciu zastával sám Martin Borguľa. Možno preto miestnych výstavba a častá prítomnosť poslanca na tomto odľahlom mieste zaujali. „Áno, chodí sem často,“ dozvedeli sme sa od mladých mužov pri budove pár stoviek metrov nižšie. „Hľadáte pána Martina Borguľu? Áno, to ste odbočili dobre,“ reagoval zas pán hovoriaci po česky, ktorý tam smeroval v pickupe s nápisom luxusné bazény. Pri stavbe sme sa už s takou ústretovosťou nestretli. Okamžite sa pri nás zastavila razantná pani, ktorá odmietla odpovedať na naše otázky. Keď zaznelo meno Martina Borguľu, začala sa vyhrážať, že zavolá políciu.

Druhý pokus už dopadol príjemnejšie. Na mieste sa objavil konateľ firmy Peter Puliš, ktorý pochádza zo susednej obce. Nemal problém hovoriť o poslancovi a jeho častých návštevách usadlosti. „Pomáha mi so stavebným manažmentom. Chodí sem, lebo som ho o to požiadal ako kamaráta. Je to scestovaný človek, radí mi tiež s interiérovým dizajnom,“tvrdil nám Puliš.

Borguľa sa podľa neho zúčastnil na mnohých kontrolných dňoch na stavbe, ktorá je „síce skolaudovaná, no do skúšobnej prevádzky ju ešte nespustili, lebo dokončujú interiéry“. Ubytovanie začne podľa neho fungovať na Dušičky alebo koncom roka a potom vraj nájdeme usadlosť aj na rezervačných stránkach. „Samozrejme, to je podmienka príspevku,“ rezolútne odmieta akékoľvek špekulácie, že by sa objekt mohol používať aj na iné účely, Peter Puliš, ktorý nás povodil okolo usadlosti, no nechcel, aby sme fotili vnútrajšok. Vraj práve preto, lebo ešte nie je dokončený.

Kamarátska výpomoc

Jeho slová potvrdzuje aj Martin Borguľa. „Zúčastnil som sa na viacerých kontrolných dňoch, niekedy tam chodím autom, niekedy na vrtuľníku, keďže lietanie je, ako je všeobecne známe, moje hobby. Obaja bratia Pulišovci sú moji dobrí kamaráti. S Mirom sme v minulosti podnikali a s Petrom sme mali v minulosti záujem stavať golfové ihrisko. Potom som z toho projektu odišiel,“ hovorí poslanec. Niekoľkokrát prízvukuje, že nemá s usadlosťou žiadne majetkové prepojenie. „Nie som majiteľom toho objektu, ako sa rozpráva po okolí. Ani ja, ani Monika Beňová, ani Fedor Flašík. Netuším, ako je projekt financovaný, to sa musíte opýtať Petra Puliša,“ zdôrazňuje a dodáva, že na nič nezháňal ani financie. „Chcel, aby sme vnútri urobili niečo na štýl zahraničných dreveníc, mnohé som navštívil,“ hovorí poslanec.

Skúsený staviteľ

„Nastaval som desaťtisíce štvorcových metrov kadečoho. A nielen na Slovensku, ale aj v Chorvátsku, Rumunsku či Česku. Mám obrovské skúsenosti so stavebným manažmentom a interiérový dizajn je moje hobby, navyše je to kamarát a požiadal ma o radu,“vysvetľuje, prečo práve jeho si vybral, aby mu pomáhal. A dodáva, že Puliš, ktorého mama sa za slobodna podľa katastra volala Borgulová, ale s tvrdým l, nie je jeho príbuzný.

Napriek tomu dvojica už čo-to spolu odskákala. Puliš napríklad figuruje v akciovke Hotel Mama’s, ktorá vlastní hotel s rovnakým menom. Ten vybudoval práve Borguľa, aby si uctil svoju mamu, ako kedysi hovoril. „Kúpil ho od nás. Pred voľbami, keď som kandidoval za starostu Starého Mesta, som predal všetky svoje podnikateľské aktivity,“ tvrdí Borguľa. Podľa katastra je na budove hotela vecné bremeno doživotného bývania pre viacerých Borguľovcov. „To bolo, samozrejme, zohľadnené v cene,“vysvetľuje poslanec za Sme rodina. Puliš bol podľa obchodného registra chvíľu jediným akcionárom Hotela Mama’s, teraz je zapísaný ako člen dozornej rady.

Sľubná budúcnosť?

Čo sa týka usadlosti v Banskej Belej, podľa počtu lôžok má slúžiť pre 16 osôb. Kým Puliš zatiaľ nevedel povedať, koľko bude ubytovanie stáť, podľa Borguľu to bude veľmi úspešný projekt. „Je to krásne prostredie aj interiér. Má to tri ubytovacie objekty a k tomu ihrisko, exteriérový bazén, garáž, ohnisko, záhradný domček. Je to komplexné zariadenie pre veľké skupiny. Myslím si, že takéto projekty sú budúcnosť cestovného ruchu. Veľmi podobný areál urobil môj bývalý kolega Martin Záhora v Tatrách. Podľa mňa je to najkrajšie ubytovanie na Slovensku a má to vybookované do konca októbra. Dokonca získalo architektonické ocenenia. Koniec koncov, aj susedné ubytovacie zariadenie kúsok nižšie je veľmi úspešné,“tvrdí Borguľa.   

Heliport netreba

Niektorých ľudí z Banskej Belej zaujímalo, či má usadlosť oficiálny heliport. Podľa dopravného úradu tam nie je. Ako však Borguľa hovorí, všetky povolenia na pristátie má. „V zmysle leteckého zákona ide o inú plochu než letisko, na pristátie mám všetky potrebné povolenia. Som fanúšik letectva, rovnako ako napríklad Peter Pellegrini, a nikdy som neporušil nijaký predpis, je to vec cti,“ tvrdí poslanec. A dodáva, že lietanie na vrtuľníku je jeho hobby. „Keď mi to čas dovolí, prenajímam si vrtuľník od bratovej spoločnosti, ktorá v tej oblasti podniká. Platby za prenájom môžem, samozrejme, dokladovať uhradenými faktúrami,“hovorí na margo čierneho vrtuľníka, ktorý sme pri usadlosti nafotili.

FOTO Borguľovej usadlosti v GALÉRII

Prečítajte si tiež: