Pár mesiacov pred voľbami je politika samé prekvapenie! Do ringu vstupujú aj bývalí politici, ktorých už nikto nečakal. Politológ Miroslav Řádek sa rozhovoril o ich možnej motivácii. "Vzhľadom na svoje skúsenosti a hodnotové ukotvenie, sú to politici, ktorí majú vždy čo povedať. Otázne je, ale či by to malo byť z tých pozícií, na ktorých chcú, ako napríklad pán Mikloško, kandidovať." Na Slovensku sa už dlhšie diskutuje o generačnej obmene, ktorá by voličom dokázala poskytnúť pred voľbami adekvátnu ponuku. "Je smutné, že je politická scéna odkázaná na to, že sa vracajú bardi spred tridsiatich rokov. Je škodou, že slovenská politika nedokázala za posledných desať až pätnásť rokov vyprodukovať politikov, ktorí by dorástli do ich kontúr, alebo ich dokonca prevyšovali. No, neurodilo sa."

Otázne je, akú chybu urobili aj samotní politickí dôchodcovia, keď výchove svojich nástupcov nevenovali dostatočnú pozornosť. "Neviem či je to úplne ich chyba. Veď pozrime sa, kto vychoval Mikuláša Dzurindu, alebo Bélu Bugára? Sú to ľudia, ktorí svoje politické skúsenosti získavali na vlastnú päsť a nikto ich nedržal za ruku." Pri tom všetkom je tu podľa politológa z univerzity v Trenčíne ešte jedna vec. "Neviem, či je to výhoda, alebo nevýhoda, ale ak ste tridsať, či štyridsať rokov súčasťou politiky, ťažko sa vám od nej odvyká." Miroslav Řádek doplnil, že za tým môžu byť aj nenaplnené ambície.

Dokážu ešte osloviť?

Aké majú vôbec šance. "František Mikloško to bude možno skúšať trošku "Matovičovsky" zo 150. miesta na kandidátke, Mikuláš Dzurinda sa netúži zapojiť iba obyčajne, ale chce byť lídrom kandidátky. Béla Bugár hovorí, že iba chce pomáhať pri kampani, ale čo ak sa o dva týždne dozvieme, že ho predsa len ľudia na uliciach presvedčili, že má kandidovať, lebo nie sú iní a lepší." Akého voliča môžu osloviť, má politológ jasnú odpoveď."Sú to starší voliči a stredná generácia. Mladší ľudia a prvovoliči si už týchto politikov veľmi nepamätajú. Tí sa skôr budú orientovať na mladších."

Celý rozhovor s politológom Miroslavom Řádkom si môžete pozrieť v relácii Karty na stôl už v pondelok o 8:00. Reč bude aj o veľkom predvolebnom prieskume, ktorý realizovala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.