Tip na článok
Mimoriadne hlučná produkcia vysiela šialené vibrácie v smere, kam sa hudba šíri.

Priaznivci techna terorizujú ľudí i zver: Pod hlavičkou kultúry

Fanúšikovia technohudby rušia obyvateľov bratislavských mestských častí okolo Dunaja. Vraj ide o alternatívnu kultúru. Starostovi Ružinova to nevadí.

Galéria k článku (4 fotografie )
Dušan Pekár: Priam dojemne sa v predvolebnom období stará o pieskoviská. S požehnaním jeho úradníkov sa v Ružinove konajú párty, kde nikomu nevadí, že organizátor nedodržal zákon a nedodal protokoly o meraní hluku.
Alternatívny kultúrny stánok: Krčma Jamaica je počas týždňa iba opustená búda s občerstvením.
Fanúšikovia techna: Vydržia sa kymácať pred reproduktormi celé hodiny.

Šialené vibrácie a hluk z „kultúrnych“ podujatí, ktoré organizuje skupina ľudí okolo bufetu Jamaica na hrádzi pri Slovnafte, rušia po nociach ľudí v bratislavských mestských častiach okolo Dunaja. Starostovi mestskej časti Ružinov Dušanovi Pekárovi sa však spí dobre, jeho rachot nebudí.

Nevadí mu zrejme, že organizátori týchto hlučných párty akosi nedodali k ohláške „kultúrnej akcie“ potrebné podklady, a nevadí mu ani fakt, že v okolí chránenej krajinnej oblasti je akákoľvek produkcia svetelných a hlukových efektov striktne zakázaná.

Rúbeme teky

„Už sme prišli na to, odkiaľ ide ten šialený rachot,“ oznámil na sociálnej sieti jeden z obyvateľov Rusoviec, keď on a jeho susedia nedokázali zaspať celú noc, pretože tupé rytmické búchanie rozochvievalo okná na domoch.

Skupina ľudí obchádzala okolie a snažila sa prísť na pôvod zvukov, ktoré sa začali v sobotu popoludní, bolo ich počuť celú noc a neprestali ani v nedeľu predpoludním. Skôr naopak, ešte zvýšili svoju intenzitu, keďže sa skončil nočný pokoj.

Rovnaký problém mali aj obyvatelia Jaroviec a Petržalky. Lenže márne volali na políciu či mestským policajtom, tí v Rusovciach zdroje hluku neobjavili. No bodaj by aj objavili, keď pôvodca randálu patril do pôsobnosti mestskej časti Ružinov na druhej strane Dunaja.

„Od obeda začíname hrať, reggae, jungle a tak ďalej, a od polnoci rúbeme teky,“ píše pod pozvánkou na septembrovú open air akciu pri bufete Jamaica jeden z organizátorov, ktorý na sociálnej sieti vystupuje pod menom Tekforce Twentythree.

Pre tých, čo sa v téme nevyznajú, pod pojmom teky sa ukrýva subžáner elektronickej tanečnej hudby, ktorý je postavený na monotónnom striedaní úderov basového bubna v rýchlom tempe. Sprevádzajú ho zvyčajne aj príslušné svetelné efekty, blikanie v rytme hudby.

Melódiu tam hľadať netreba, podstata je v rytmických úderoch, ktoré podľa odbornej literatúry dokážu vyvolať u svojich poslucháčov tranzové stavy. Subžánrami technohudby sú aj spomínané štýly jungle, acid, tekno, tribe či hardtek.

Už len zo samotného názvu je vcelku jednoduché pochopiť, že ide o mimoriadne hlučnú produkciu, ktorá vysiela šialené vibrácie v smere, kam sa hudba šíri. Krčma Jamaica je malý bufet pri dunajskej hrádzi. Jeho prevádzkovatelia sami seba charakterizujú ako „alternatívny kultúrno-spoločenský stánok“.

Krčma leží podľa opisu „na ľavej strane Dunaja v tesnej blízkosti dunajskej hrádze pri lužných lesoch v čarokrásnom prostredí ostrova Kopáč, neďaleko Bratislavy“ a sama seba označuje ako miesto na kultúru, oddych a šport. „Náš tím sa pustil do organizovania živých vystúpení rôznych žánrov, ako aj vystúpení Dj’s, festivalov,“ píše sa na facebookovej stránke podniku.

Na upresnenie, ako môže malý bufet zbitý z pár dosák poskytnúť potrebné zázemie pre tieto kultúrne podujatia, treba vysvetliť, že aparatúry na technoprodukciu privážajú ich majitelia vždy na každú akciu.

Z jednotlivých reproduktorov si poskladajú niečo ako stenu, väčšinou majú aj vlastné elektrické generátory, ktoré umožňujú napájať soundsystém a svetelné rampy prúdom hoci aj na zelenej lúke.

Bezmocní policajti?

Ako prví riešili sťažnosti na hlučnú produkciu muži zákona a mestskí policajti. Výjazd auta mestskej polície má na svojich fotografiách zdokumentovaný aj prevádzkovateľ stránky organizátora akcie. Muži v uniformách po telefonátoch od nespiacich ľudí vyrazili na miesto, ale nič nevyriešili.

Akcia vraj bola ohlásená a oni s tým nič nezmôžu. Krátkodobo zrejme prinútili organizátorov, aby stíšili aparatúru, dlhodobý efekt to však nemalo. Je čudné, že samotní policajti sa nechali doslova „opiť rožkom“ a po informácii, že akcia je ohlásená, ju považovali za povolenú, a teda v poriadku, bez možnosti prinútiť organizátora stlmiť hluk v čase nočného pokoja.

Ku krčme Jamaica sa ide cestou, ktorá vedie cez lužný les. V nedeľu ráno po divokej párty je opustená, iba sem-tam sa okolo nej trúsia rozospatí ľudia, zjavne pod vplyvom niečoho. Blížiac sa k miestu technopárty počuť rytmické tepy čoraz viac a viac. Pred stenou poskladanou z jednotlivých reproduktorov sa otupene kýve zopár mladých ľudí, v ruke pohár s tekutinou farby piva, v očiach čudný neprítomný pohľad.

Zvuk zo soundsystému je taký brutálny, že rozochvieva vnútorné orgány a človek stojaci pred ním cíti bolesť, akoby ho udierali po hrudi. Nafotíme miesto a padáme, v triezvom stave sa podobný nápor decibelov nedá zvládať bez fyzickej ujmy.

„Odhadom môže mať táto aparatúra výkon sedem- až desaťtisíc wattov. Na porovnanie, na tlačovkách alebo keď hrávame bežnú hudobnú produkciu, sa používa aparatúra s výkonom maximálne päťsto až osemsto wattov. Druhá veličina sú decibely, prah bolesti je 120 decibelov na vzdialenosť jeden meter."

"Na bežných koncertoch veľkých kapiel sa to môže pohybovať v hodnotách 100 až 110 decibelov. Aparatúra, ktorú vidím na tejto akcii, dokáže v pohode vyrobiť 120 decibelov,“ konštatuje zvukár a hudobník, ktorého sme poprosili o odhad parametrov aparatúry, ktorú sme nafotili na akcii v Jamaice.

„Predpokladám, že do Rusoviec, Petržalky a Jaroviec sa dostáva basové dunenie. Tento typ reprodebien, ktorý používajú, je zameraný na basy, v ich žánri hudby sa využíva vyššie basové spektrum, okolo 80 hertzov. Problém je, že basové frekvencie sa šíria všetkými smermi a pri úvahách, že by sa mohli orientovať nejakým iným smerom, si myslím, že účinnosť by sa veľmi nezmenila.

Tieto zvukové vlny zastavujú prekážky, les je napríklad veľmi dobrý pohlcovač. Naopak, hladké plochy, ako je voda, dokážu hluk dobre viesť a, samozrejme, ten v určitom bode dosahuje svoje maximá.

Preto je logické, že hluk počujú obyvatelia v obciach, ktoré ležia pri Dunaji, zhruba štyri kilometre vzdušnou čiarou od technopárty. Táto frekvencia sa veľmi dobre šíri a zratúva, čo môže spôsobovať nepríjemný hluk,“ dodáva zvukár, ktorého meno máme v redakcii.

Starosta spí dobre

Paradoxne, jediný, kto o celej veci absolútne nič netuší, aj keď by mal, je vedenie mestskej časti Ružinov, kde je starostom krajský šéf bratislavského KDH Dušan Pekár. Podľa zákona každý, kto chce organizovať kultúrne podujatie, musí ho ohlásiť príslušnej mestskej časti.

Súčasťou ohlášky, ktorej formulár používa práve mestská časť Ružinov, je jasne napísaný text: „V prípade konania hudobnej produkcie prevádzkovateľ zariadenia je povinný predložiť protokol o meraní a hodnotení hluku z hudobnej produkcie v prevádzke s dopadom na dotknutý obytný priestor v zmysle § 27 ods. 1 písm. b) zákona v znení príslušných ustanovení nariadenia vlády SR č. 355/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku.“

Mestská časť spočiatku na otázky, či im organizátor „kultúrnych“ podujatí v Jamaice predložil aj protokol o meraní hluku, neodpovedala. Až po opakovanej žiadosti a dvoch dňoch pokusov dovolať sa jej, sme sa od hovorkyne Miroslavy Štrosovej dozvedeli, že Jamaica akcie ohlásila ešte na jar tohto roku, ale protokol o meraní hluku nedodala.

Podľa hovorkyne je to vraj výhradne vina nedokonalého zákona a nie liknavosti a neschopnosti ružinovských úradníkov, že si nikto z nich doteraz príslušný protokol o meraní hluku od organizátora - spoločnosti Jamada - ani len nevypýtal. Vraj na to nemajú žiadne páky.

Nuž, pani hovorkyňa by si spolu so svojím starostom azda aj mohli naštudovať zákon o verejných kultúrnych podujatiach, na ktorý sa odvoláva.

V druhom odseku paragrafu 4 sa totiž jasne píše: „Obec môže zakázať podujatie, ktoré sa má konať na mieste, kde by jeho účastníkom hrozilo závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie alebo kde by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu alebo zásobovanie obyvateľstva.“

Hluk prekračujúci prípustné normy totiž ohrozením zdravia je. Keď sme odborníkom na meranie hluku pustili videá z akcie a opísali situáciu, že ľudia sú decibelom vystavení takmer 24 hodín, iba neveriaco krútili hlavami.

„Ochranu zdravia pred hlukom upravuje § 27 zákona č. 355/2007 Z. z. Podrobnosti upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 549/2007 Z. z., ktorou sa upravujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí."

"Prípustné hodnoty určujúcej veličiny hluku z hudobnej produkcie sú upravené pre spoločenské priestory vo vnútornom prostredí budov, z nich vyplýva, že v týchto priestoroch v miestach zdržiavania sa ľudí musí byť 95 decibelov pre štvorhodinový časový interval a pre deti do 15 rokov pre elektronicky zosilnenú hudbu 85 decibelov pre dvojhodinový časový interval."

"Odporúčame takéto hodnoty dodržiavať aj v prípade usporiadania hudobných produkcií vo vonkajšom priestore. Napriek tomu nie je záruka, že dodržaním týchto limitov budú dodržané aj limity určené pre chránené obytné územia, a to 45 decibelov pre noc pred oknami obytných budov v obciach. V takomto prípade musí byť hudobná produkcia ešte viacej obmedzená,“ píše sa v stanovisku Úradu verejného zdravotníctva SR.

Hlučná produkcia pritom škodí aj zvieratám v okolitých lesoch. „Hluk nad 130 decibelov už môže spôsobiť mechanické poškodenie sluchových orgánov, hovoríme tomu akustická trauma,“ hovorí veterinárka Ina Willantová.

Podľa nej dlhodobý, opakovaný, hoci aj podprahový hluk pôsobí ako stresor, vyvoláva poruchy koncentrácie, vzájomnej komunikácie zveri, pamäti.

„Zvieratá sú dezorientované, z čoho vyplýva, že môžu mať problém loviť, vyhľadávať partnera, brániť sa pred predátormi, páriť sa či odchovať potomstvo. Hluk je aj priťažujúcou okolnosťou, ak má jedinec akýkoľvek zdravotný problém,“ dodáva veterinárka.

Kritika od ochranárov

„Ružinov je klasika, v tejto mestskej časti je životné prostredie téma, na ktorej nezáleží. Ak nemajú problém žiadať vyrúbať desiatky hektárov lesa nad Jamaicou, prečo by mala byť problémom hudobná produkcia,“ kladie si rečnícku otázku Andrej Kovarík zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.

Podľa jeho názoru sa v tomto prípade už dávno malo začať správne konanie. Jamaicu totiž obklopuje chránená krajinná oblasť Dunajské luhy, kde vyhláška priamo charakterizuje hluk ako zakázanú činnosť.

Presnejšie, v okolí chráneného územia je použitie zariadení spôsobujúcich svetelné a hlukové efekty, najmä ohňostroj, laserové zariadenie, reprodukovaná hudba mimo uzavretých priestorov, činnosťou s negatívnym vplyvom na ciele ochrany.

„Dunajské luhy sú lokalita, kde hniezdi množstvo chránených druhov vtákov, hlučná hudba a svetelné efekty sú jednoducho neprípustné a nepovoliteľné aktivity. Ak mestská časť vzala ohláškou na vedomie konanie hudobných podujatí, potom je pochybenie na jej strane,“ konštatuje ochranár.

Ilegálne technopárty

Prívrženci techna svoje párty organizujú väčšinou mimo obývaných území, často aj na nelegálne obsadených pozemkoch. Najznámejšou akciou, proti ktorej zakročili policajti, bol festival CzechTek v roku 2000. Na lúke pri juhočeskej Lipnici sa bez súhlasu jej majiteľa stretlo zhruba päťtisíc fanúšikov tejto hudby.

Vzbudili nevôľu verejnosti pre nelegálne zabratie pozemku, niekoľko dní trvajúci hluk a množstvo odpadkov, ktoré po sebe nechali. Polícia zadržala niekoľko ľudí pre užívanie drog. V roku 2004 sa CzechTek konal v obci Boněnov v západných Čechách za účasti zhruba dvadsaťtisíc ľudí a 165 soundsystémov.

Vtedajší minister vnútra a zároveň premiér Stanislav Gross vydal pokyn, aby proti akcii zasiahla polícia. Zhruba 800 ťažkoodencov pomocou vodných diel a slzotvorného plynu akciu ukončilo.

VIDEO Plus 7 Dní