Expremiér Robert Fico síce stále sľuboval, že sa odsťahuje, keď Bašternáka obvinia. A potom Bašternáka obvinili a Fico u neho stále býval. Potom ho odsúdil prvostupňový, Fico nič. No a teraz trest pre muža s prezývkou Malý Laco potvrdil aj druhostupňový súd. Dokonca s tým, že jeho majetok má prepadnúť štátu. Bašternák stihol mnohé majetky poprepisovať, no byt v komplexe Bonaparte neďaleko parlamentu má stále na svoje meno. 

Pôjde sedieť: Bašternák nastúpi do výkonu trestu a príde o majetok.
Pôjde sedieť: Bašternák nastúpi do výkonu trestu a príde o majetok.
Zdroj: DAVID DUDUCZ

Majetok do konkurzu

Bašternák dostal trest za neoprávnené odpočty DPH. Fico v jeho byte v komplexe Bonaparte býva už pekných pár rokov. Teraz má byt prepadnúť štátu. "Senát dospel k záveru, že odvolanie obžalovaného nie je dôvodné a odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry je dôvodné,"povedal vo štvrtok okrem iného v zdôvodnení verdiktu predseda senátu Krajského súdu Peter Štift. Keďže Bašternákovi bola neoprávnene vyplatená daň z pridanej hodnoty, pristúpilo sa k tomu, aby mu prepadol majetok v prospech štátu v tej výške, aký bol objem financií získaných z trestnej činnosti.

Ako Piťo

V prípade výkonu trestu prepadnutia majetku by mal podľa viacerých právnikov nastúpiť konkurzný súd a Bašternákov majetok bude riešiť konkurzný správca. Ten ho rozpredá v dražbe. Správca má podľa právnikov právo vypovedať nájomné zmluvy.

Rozsudok v kauze Piťovci: Aj Jurajovi Ondrejčákovi prepadol majetok.
Rozsudok v kauze Piťovci: Aj Jurajovi Ondrejčákovi prepadol majetok.
Zdroj: Matej Kalina

To by znamenalo, že aj Ficovu nájomnú zmluvu. Podobný prípad prepadnutia majetku zažil aj bývalý bratislavský bos Juraj Ondrejčák alias Piťo, ktorého majetok tiež konkurzný správca rozpredával, vrátane známej vily, z ktorej ho muži zákona vybrali aj s pomocou vrtuľníka. 

Nebude lacný 

Fico bude mať teda možnosť prihlásiť sa do dražby a byt, v ktorom doteraz býval, napríklad odkúpiť. Byty v Bonaparte sú však celkom drahé. Ešte v roku 2016  hodnota 135-metrového bytu v Bonaparte cenu 888-tisíc eur. Ten, v ktorom býva expremiér má však rozlohu takmer 400-metrov štvorcových.

Bonaparte: Ceny bytov sa tu pohybujú v poriadnych výškach.
Bonaparte: Ceny bytov sa tu pohybujú v poriadnych výškach.
Zdroj: Archív

Podľa informácií z roku 2012, kedy sa do Bonaparte Fico nasťahoval, bol byt nezariadený. Nábytok a všetko ostatné vraj riešil premiér sám. Pred siedmimi rokmi Fico prezradil aj výšku nájmu, bolo to 2650 eur a k tomu energie 200 eur. Aj menšie byty sa však v Bonaparte prenajímali za podstatne viac, napríklad 281-metrový byt za 4500 eur. 

Kúpi ho Matovič? 

Niekoľko demonštrácií pred Bonaparte usporiadal aj Igor Matovič. Nechce sa zapojiť do dražby? "Byty v tom komplexe sú poriadne drahé. Ale bolo by vtipné a symbolické, keby sme tam zriadili sídlo,"smeje sa Matovič.

Igor Matovič: Na proteste pred komplexom Bonaparte.
Igor Matovič: Na proteste pred komplexom Bonaparte.
Zdroj: Juraj Roščák

A dodáva, že teraz o tom bude vážne rozmýšľať. Bašternákovo prepadnutie majetku je už hitom na internete medzi politikmi. "Fico bude konečne bývať v štátnom byte," píše napríklad Miroslav Beblavý. "Budeme mať prvého expremiéra - bezdomovca," pýta sa zas exsmerák Anton Martvoň.  "Dnes prajem: bašternákovi príjemný pobyt za štátne. Ficovi príjemné hľadanie bývania. Rajtárovi príjemný pocit z vykonanej práce," zavesil si na facebook aj Richard Sulík.