Tip na článok
Juraj Ondrejčák, alias Piťo: Špecializovaný trestný súd ho poslal na osemnásť rokov za mreže a uložil mu trest prepadnutia majetku.

Príde Piťo o milióny? Súd mu uložil aj trest prepadnutia majetku

Odhadovaná cena majetku údajného mafiánskeho bosa Juraja Ondrejčáka, alias Piťa, môže byť vyššia ako dva milióny eur.

Galéria k článku (9 fotografií )
Vzácne kúsky: Bentley (na snímke) a Jeep Willys sú súčasťou Ondrejčákovho majetku.
Vzácne kúsky: Jeep Willys (na snímke) a Bentley sú súčasťou Ondrejčákovho majetku.
Piťoland: O nedobytný dom Juraja Ondrejčáka v bratislavskom Lamači je dobre postarané. Aj o trávnik. Aby bolo z neba všetkým jasné, kto je v dome pánom, vykosili mu naň iniciály.

Vozidlá v približnej hodnote milión eur či nehnuteľnosti v podobnej cene. Aj to si na slobode užíval Juraj Ondrejčák, považovaný za šéfa najmilitantnejšej zločineckej skupiny na Slovensku.

Súpis Ondrejčákovho majetku dal vypracovať Špecializovaný trestný súd v Pezinku, ktorý poslal údajného mafiánskeho bosa koncom mája tohto roka do väzenia na osemnásť rokov a uložil mu trest prepadnutia majetku.

Ak verdikt potvrdí Najvyšší súd, Piťo môže prísť nielen o časť nedobytnej vily v bratislavskom Lamači či luxusné auto značky Bentley, ale napríklad aj o rozľahlé pozemky v obci Donovaly pri Banskej Bystrici, obľúbenej celebritami.

Môže sa však stať, že všetko bude napokon inak. Po Bratislave sa totiž šíria reči, že Ondrejčákovi ľudia už snujú plány, ako zabrániť, aby sa z ich šéfa oficiálne stal bezdomovec.

Čítajte viac:

Juraj Ondrejčák alias Piťo: Bude z bosa bezdomovec?

Milovník áut

Súpis Ondrejčákovho majetku zaplnil niekoľko listov formátu A4. Pri jeho čítaní by si prišli na svoje najmä automobiloví fajnšmekri. Ondrejčák si potrpel na skutočné skvosty. Ako inak nazvať napríklad unikátne auto značky Bentley Continental Supersports, ktoré v čase vyjdenia na trh stálo závratných 300-tisíc eur? Vyrobili ho v špeciálnej edícii a na Slovensku je raritou.

Práve na vozidle tohto typu dofrčal Ondrejčák v lete 2011 do obce Zemianske Sady pomôcť známym, ktorých problémy riešila tamojšia polícia nie celkom podľa jeho predstáv. Keď sme o prípade neskôr napísali, osobne nám prišiel vytknúť, že sme síce spomenuli Bentley, ale nie jeho meno.

Na otázku, ako sme mohli vedieť, že auto patrí jemu, na nás iba neveriacky pozrel a vyčítavým tónom prehodil: „Určite ste vedeli, že do Sadov sme došli my, lebo takéto Bentley nemá nikto na Slovensku. Podľa mňa ste určite vedeli, že som to ja.“

Vedeli, nevedeli, fakt je, že na aktuálnom súpise Ondrejčákovo majetku sa Bentley spomína dva razy, to druhé je „lacnejšie“. V niekoľkých verziách sa tam nachádza aj takzvaný géčkový Mercedes. Vozidlo, ktorého priemerná cena sa pohybuje okolo 100-tisíc eur. V Ondrejčákovom prípade sa však jeho hodnota môže vyšplhať oveľa vyššie, keďže používal auto s takzvanou balistickou ochranou, ktoré odolá streľbe a výbušninám.

Prítomnosť géčkových Mercedesov na zozname neprekvapuje. Piťovci boli známi tým, že po Bratislave sa hromadne presúvali na vozidlách tohto typu. Nahodení vo vojenských maskáčoch, ktoré boli ďalším poznávacím znamením tejto zločineckej skupiny.

Za zmienku stojí aj niekoľko historických vozidiel. Ide o vojenské autá značky Dodge WC 57 z roku 1943 a Jeep Willys MB vyrobené v roku 1962. Ich cenu ťažko možno odhadnúť. Odborníci nám vysvetlili, že pri takých vozidlách zohráva úlohu veľa faktorov, ktoré sa prejavujú na stave, a teda i cene.

Ak chcete určiť skutočnú hodnotu, auto treba fyzicky vidieť. V súpise Ondrejčákovho majetku sa podľa našich informácií nachádza aj zopár štvorkoliek značky Yamaha či jedna z najvýkonnejších pracovných štvorkoliek Polaris Ranger.

Čítajte viac:

Tresty pre piťovcov sú ako prísnejší pioniersky tábor

Piťove nehnuteľnosti

Z nehnuteľného majetku zaujme najmä vila v bratislavskom Lamači. Patrí Ondrejčákovi a jeho bývalej manželke Martine, hoci ona v nehnuteľnosti zrejme nikdy nebývala. Objekt stráži bezpečnostný systém, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani v centrále NATO, a Piťovi „vojaci“.

Ondrejčák s exmanželkou vlastnia v Lamači ešte dva byty. Okrem toho má na svoje meno napísané vinice s rozlohou 476 štvorcových metrov i záhrady s výmerou zhruba dvadsať árov. Pochváliť sa môže aj bytom v historickom centre Bratislavy.

Investoval na Donovaloch

Ondrejčák však nemá majetky iba v hlavnom meste. V auguste 2011 mu učarovali Donovaly na strednom Slovensku, kde kúpil takmer dva hektáre pozemkov. A niektoré majú skutočne exkluzívnu polohu. Ak sme hľadali správne, mali by sa nachádzať na svahu viditeľnom z hlavnej cesty, kde stojí niekoľko lyžiarskych vlekov, ktoré na Donovaloch prevádzkuje spoločnosť patriaca do portfólia Borisa Kollára.

V minulosti boli pozemky v atraktívnej lokalite na Donovaloch predmetom sporu medzi ich majteľmi a Kollárovou spoločnosťou, ktorá za ne údajne odmietala platiť nájomné.

Začiatkom roka 2010 sa situácia vyhrotila natoľko, že nespokojní vlastníci pohrozili blokáciou lyžiarskeho svahu. Ich záujmy v tom čase zastupoval Miroslav Belička, dnes šéf komunikačného odboru Banskobystrického samosprávneho kraja a pravá ruka župana Mariana Kotlebu. Ako spor napokon dopadol, nevedno.

Belička, ktorý v roku 2010 nemal problém komunikovať o téme s médiami, nám tentoraz stroho oznámil, že sa k tomu vyjadrovať nebude. S Kollárom sa nám skontaktovať nepodarilo. Reagovať nevedel ani starosta obce Donovaly Miroslav Daňo. „Neviem vám povedať. Asi sa napokon predsa len nejako dohodli, pretože svah nebol nikdy blokovaný.“

Nezainteresovaní môžu iba hádať, ako sa zúčastnené strany sporu napokon dohodli. Fakt je, že už o rok neskôr bol oficiálnym vlastníkom niektorých pozemkov na donovalskom svahu, a nielen na ňom, aj Ondrejčák. Či ho ku kúpe temer dvoch hektárov viedla láska k lyžovaniu, alebo nos na pozemky, nevedno.

Nevie to ani Piťov známy, bratislavský podnikateľ Marián Kočner, ktorý svoje aktivity v minulosti zameral práve na Donovaly. Keď sme sa ho pýtali, či pomohol kamarátovi Ondrejčákovi k pozemkom na Donovaloch, najskôr sa ohradil, že nie je jeho kamarát. „Tak, ako poznám desaťtisíc iných ľudí, poznám aj pána Ondrejčáka,“ zdôraznil.

Téma Piťo a pozemky na Donovaloch ho však zjavne zaujala: „On má pozemky na Donovaloch? To ste ma prekvapili. Ani neviem o tom, že on tam má nejaké pozemky,“ dušoval sa Kočner s tým, že sa ide okamžite pozrieť do katastra nehnuteľností.

Dumajú

Ako dlho bude Ondrejčák vlastníkom pozemkov, ťažko povedať. Nie je však vylúčené, že o ne reálne nikdy nepríde. A to ani v prípade, ak by verdikt Špecializovaného trestného súdu o prepadnutí majetku potvrdil Najvyšší súd.

Donieslo sa nám totiž, že ľudia pôsobiaci okolo Piťovej skupiny už hľadajú spôsob, ako so systémom vybabrať. Princíp by mal byť jednoduchý. Vytvoria sieť pomyselných veriteľov, ktorým Ondrejčák akože dlhuje peniaze, a tí sa štátu postupne prihlásia o svoje pohľadávky.

V prípade prepadnutia majetku musia byť totiž najskôr uspokojené požiadavky veriteľov odsúdeného. A že sa neozvali doteraz? Aj s touto otázkou si vraj múdre hlavy poradili. Báli sa. Je predsa len istejšie počkať do právoplatného rozsudku.

VIDEO Plus 7 Dní