Štát je v oblasti financií voči svojim občanom obvykle nekompromisný. Ak na Slovensku zarábate, je jedno či ako zamestnanec, drobný živnostník, či veľkopodnikateľ, ste povinní platiť dane i odvody. Neplatiči čelia vymáhaniu nedoplatkov, vysokým penálom i exekúciám. Od tejto povinnosti už nie sú oslobodené ani zahraničné spoločnosti podnikajúce prostredníctvom internetu. Dokonca také firmy ako Uber, Airbnb, či Booking.com si musia pre fungovanie na Slovensku založiť minimálne stálu prevádzkareň a platiť korporátne dane tak, ako všetci ostatní. Nové pravidlá pre online poskytovateľov služieb ohlásil minister financií Peter Kažimír ešte začiatkom roka. "Všetky opatrenia sme urobili s cieľom zabrániť odlivu ziskov mimo Slovenska a treba povedať, že Slovensko je jednou z prvých krajín, ktorá pristúpila k riešeniu zdaňovania tejto modernej formy podnikania," chválil sa v januári.

Znevýhodnia domácich

Zdá sa však, že v svojom predsavzatí nie je minister celkom dôsledný. Z návrhu nového zákona o hazardných hrách totiž vyplýva, že zahraničné spoločnosti zameriavajúce sa na online hazard budú platiť výrazne menej ako našinci. Na našom území im totiž bude stačiť formálne zastúpenie a dane môžu platiť v inej krajine, kde sa im to viac vyplatí.

"Desiatky miliónov eur, ktoré by mohol štátny rozpočet získať by mali, podľa návrhu ministerstva financií, ostať v cudzine," upozorňujú zástupcovia Asociácie stávkových spoločností SR (ASS SR). "Znevýhodnené tak budú všetky firmy poskytujúce služby v rovnakom odvetví, ale aj všetci domáci podnikatelia a domáce firmy, ktoré podnikajú na Slovensku!"

Zostáva otázne či išlo len o nedbalosť zo strany úradníkov ministerstva financií a či o dvojakom metri minister Kažimír vôbec vie. Podľa ASS SR je však isté, že ak návrh zákona zostane v nezmenenej podobe, veľké zahraničné spoločnosti zamerané na online hazard u nás nebudú musieť platiť dane z príjmov.

Stačia nám odvody?

V tejto súvislosti sme oslovili Ministerstvo financií SR a pýtali sa na dôvody, prečo by mali byť zahraničné internetové hazardné spoločnosti, na rozdiel od slovenských, oslobodené od korporátnej dane. Odpovede tlačového odboru MF SR boli nejasné, vyhýbavé, zahmlievajúce. Namiesto reakcií na naše otázky nám poskytli len staré tlačové správy a informácie, ktoré sú dávno známe:

"Návrh zákona o hazardných hrách bol pripravený v súlade s Programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa vláda zaviazala svojou legislatívnou iniciatívou naďalej zabezpečovať primeranú a systematickú politiku v oblasti hazardných hier s nastavením regulačných opatrení v zmysle základných princípov práva EÚ...Subjekty, ktoré doposiaľ neboli licencované, budú oproti súčasnosti na Slovensku platiť aj odvody."

O korporátnych daniach ani slovo. Keď sme na otázke opakovane trvali dostalo sa nám jedinej reakcie: "Slovenská republika je členom EU. MF SR presadzovalo a bude presadzovať rovnaké podmienky pre všetky spoločnosti v rámci EU. Odmietame akékoľvek úvahy o možnej diskriminácii, alebo zvýhodňovaní akýchkoľvek subjektov." Po nej sa zástupcovia tlačového odboru odmlčali.

Skutočne zvláštny prístup, ktorý naznačuje, že s novým zákonom zrejme naozaj nebude všetko v poriadku. Verme, že konečné znenie zákona túto "nezrovnalosť" napraví a podmienky pre všetkých podnikateľov budú naozaj rovnaké.