Najväčšiu dotáciu za zvláštnych okolností získal priemyselný park, za ktorým stál zamestnanec boháča Štefana Czucza, dlhoročného šéfa štátneho Transpetrolu. Celkovo šesť miliónov eur dotácie rozdelilo ministerstvo hospodárstva na výstavbu infraštruktúry v priemyselných parkoch.

Do rozbehnutého vlaku sa však medzi viacerých menších žiadateľov zamiešal aj park v Seredi. Hoci získal najmenší počet bodov v hodnotení komisie, ukrojil si z koláča najväčšiu dotáciu - 4,5 milióna eur, teda až 75 percent všetkých peňazí.

Napriek vládnym pravidlám na dotácie prioritu dostala logistika pred výrobou. Za projektom logistického parku v Seredi stojí spoločnosť, ktorej manažér Juraj Juritka je zamestnancom priemyselného magnáta zo Žitného ostrova Štefana Czucza, bývalého dlhoročného šéfa štátneho Transpetrolu.

Najmenej bodov

„Prideľovanie dotácií na výstavbu infraštruktúry v priemyselných parkoch má viacero kritérií. V prvom rade ide o výšku vkladu investora. Dôležitý je aj počet pracovných miest, ktoré investor vytvorí, a v neposlednom rade záleží na type investora. Najmenej bodov dostáva logistika, pretože tá zamestnáva menej ľudí a môže sa kedykoľvek presunúť inam.

Viac bodov dostáva investor prinášajúci výrobu. Zamestnáva väčší počet pracovníkov a výroba má väčšiu pridanú hodnotu. Najhodnotnejším typom investora je ten, ktorý má aj výskum a vývoj,“ vysvetlil nám náš zdroj z prostredia, v ktorom sa točia miliónové dotácie.

Práve on upozornil na fakt, že do rozbehnutého kolotoča posudzovania žiadateľov o dotácie vpadol mimo poradia žiadateľ zo Serede. Projekty posudzuje vládna spoločnosť MH Invest, patriaca pod ministerstvo hospodárstva.

MH Invest sa niekedy v januári 2014 začalo zaujímať o pripravenosť projektu priemyselného parku Vígľaš. Obec totiž mala podpísaných päť zmlúv s investormi a potrebovala doriešiť financovanie infraštruktúry. V marci 2014 sa začali práce aj na projekte v Kostolných Kračanoch. Dôvodom bol zvýšený záujem investorov o túto lokalitu.

Obe obce prešli analýzou MH Investu. „Výzva na čerpanie dotácie mala prísť na konci augusta 2014, tento termín sa však začal posúvať. Dôvodom bola chýbajúca dokumentácia do verejných obstarávaní na zhotoviteľa sietí,“ vysvetľuje náš informátor a dodáva, že o parku v Seredi sa prvýkrát začalo hovoriť v apríli 2014.

„Vtedy sa hľadala lokalita pre firmu Apollo Tyres. V Seredi išlo o ťažké územie s množstvom sietí na preloženie a bolo potrebné dobudovať chýbajúcu infraštruktúru.

Potom si však investor Apollo Tyres nevybral Slovensko, ale išiel do Maďarska, a tak sme o Seredi viac nepočuli. Do hry sa Sereď dostala až v októbri 2014, keď s MH Investom na túto tému komunikoval priamo pán Juritka z firmy Rebod, či by vraj nebolo možné dostať priemyselný park do ponuky MH Investu pre investorov.

Vtedajšie vedenie MH Investu projekt priemyselného parku v Seredi neprijalo. Nič sa nedialo až do marca 2015, keď v Seredi otvorili s veľkou pompou logistické centrum obchodného reťazca. Základný kameň poklepkal pán Juritka i premiér Robert Fico. Takto marketingovo vyrobili záujem o potrebu výstavby priemyselného parku v Seredi.

Výzvu na dotácie na infraštruktúru neskôr formulovalo ministerstvo hospodárstva tak, že aj keby Sereď v prvom kole získala najmenej bodov, v druhom kole mohla komisia ministerstva hospodárstva určiť výšku dotácie bez ohľadu na získané body,“ vysvetľuje človek, ktorý sa rozhodol, že prehovorí o praktikách prideľovania dotácií.

Inými slovami, úradníci mohli rozdeliť verejné peniaze bez akýchkoľvek pravidiel. A tak park v Seredi s najmenším počtom bodov dostal najviac peňazí.

Vypálený rybník

Pri pohľade na čísla je situácia ešte jasnejšia. „Každý cent nám bude chýbať. Žiadali sme 1,7 milióna a dostali sme 500-tisíc eur. Potrebovali by sme dobudovať cestu, dotiahnuť vodu, kanalizáciu a elektrinu.

V priemyselnom parku máme vyše 60 hektárov, ktoré potrebujeme zasieťovať - to sa malo riešiť práve z fondov z MH SR,“ vysvetlil nám starosta Kostolných Kračian Ladislav Gódány, ktorý skúsenosti s výstavbou priemyselného parku má.

„Už sme postavili jeden park, kde je 1 200 zamestnancov. Švajčiarske firmy Schindler a Wertheim tu úspešne podnikajú. Riešime alternatívy pre nefungujúce poľnohospodárstvo. Z peňazí, ktoré máme, vieme vyriešiť vodu, kanalizáciu aj plyn, no na rozšírenie cesty budeme musieť peniaze zohnať.

Musíme to dokončiť. Je to v záujme obce aj regiónu. Poľnohospodári platia na dani 41 eur za hektár, v priemyselnom parku za zastavanú pôdu máme vyše 800 eur za hektár,“ vysvetľuje starosta Gódány, ktorý denne komunikuje s investormi a príjmy vyplývajúce zo spolupráce s nimi v „jeho“ dedine vidieť.

Je vybudovaná, uprataná, miestni ľudia majú prácu. „Sú tu stavebné, betonárske, zámočnícke firmy, ponúkame investorom kvalifikovaných zamestnancov, vekový priemer je 28 rokov. Investori vidia, že tu máme odborníkov, mladí nám ostávajú doma,“ dodáva starosta.

Peniaze chýbajú aj vo Vígľaši. „Náš park má 38 hektárov, potrebujeme tu postaviť čističku odpadových vôd a infraštruktúru. Prioritou obce bolo získať investorov. Dvanásť a pol hektára máme zazmluvnených, niektorí už začali stavať. Sú to strojárske výroby, vedľa budú potravinári a výroba nízkoenergetických domov.

Máme spolu šesť investorov, ktorí čakajú len na to, aby sa urobila infraštruktúra. Dostali sme na ňu milión, žiadali sme však tri. My už máme vysúťaženého stavebníka za dva milióny. Peniaze nám chýbajú. Investori tu však reálne sú, prinesú vyše tristo pracovných miest pre miestnych. Miera nezamestnanosti je 15 percent,“ vysvetľuje starosta Vígľaša Róbert Záchenský.

Obe obce, Vígľaš aj Kostolné Kračany dostali oveľa menej peňazí, ako žiadali a koľko by reálne potrebovali. Zato Sereď, ktorá sa do kolotoča posudzovania dostala až nakoniec a získala v hodnotení najmenej bodov, dostala štyri a pol milióna eur.

Vlastníkom priemyselného parku v Seredi bola pritom pôvodne súkromná firma, nie mesto, ktoré jediné môže žiadať o dotáciu. Na túto súkromnú spoločnosť boli vydané aj stavebné povolenia a až následne firma Rebod previedla práva stavebníka na mesto Sereď. Stalo sa tak 12. mája 2015. Výzvu ministerstvo hospodárstva zverejnilo 30. apríla 2015.

A čo s tým všetkým má magnát Štefan Czucz, keďže jeho meno nikde oficiálne nefiguruje? Ak by sme hľadali pána Juritku, ktorý osobne stál za priemyselným parkom v Seredi, našli by sme ho v priestoroch spoločnosti CZ Slovakia. Predsedom dozornej rady je práve Štefan Czucz a šikovný pán Juritka je zamestnanec jeho spoločnosti.

„Do výzvy na podporu rozvoja priemyselnej výroby v roku 2015 sa prihlásilo päť žiadateľov. Dvaja nesplnili podmienky na poskytnutie dotácie. V druhom kole zvyšné tri žiadosti posúdila odborná hodnotiaca komisia. Na základe toho boli pridelené konkrétne dotácie,“ uviedla hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

Prečo však projekt s najmenším počtom bodov a s jediným investorom dostal najväčší diel z koláča, ministerstvo neuviedlo.