Ak by sa šéf OĽaNO Igor Matovič neospravedlnil poslancovi za Smer Ľubošovi Blahovi, súd by mu mohol siahnuť na plat. Reči o „mydlení barana“ ho tak môžu vyjsť celkom draho.

Záhadný e-mail

Parlamentná hodina otázok 24. septembra 2020 pripomínala skôr vyučovanie biológie. Blaha vtedajšiemu predsedovi vlády Matovičovi vykričal, že sa „celý život schovával za sukne žien“. Zaklincoval to označením premiérovej manželky za „bielu kobylu“. Čím ju prirovnal k neslávne známym bielym koňom, teda ľuďom, ktorí boli zneužívaní na podvodné podnikanie.

V tom čase sa totiž prevalilo, že Pavlína Matovičová má zmenky krachujúcej spoločnosti v hodnote 600-tisíc eur. Jej manžel a tretí najvyšší ústavný činiteľ sa bránil, že financie v ich rodine má na starosti manželka a on sa jej do toho nestará.

Na Blahove slová však reagoval ostrejšie. „Poviem vám, akú som dostal informáciu o vás,“ prihovoril sa Matovič poslancovi. „Pred dvoma alebo tromi rokmi som dostal siahodlhý e-mail. Opisoval, ako ste išli niečo popiť, potom ste išli okolo záhrady, vy ste preskočili plot a mydlili barana,“ opísal obsah e-mailovej správy.

Príkaz zo súdu

Po vyše dvoch rokoch súd rozhodol, že sa dnes už poslanec Matovič musí Blahovi ospravedlniť. „Má čas do konca schôdze, súd neupravil, kedy presne to má urobiť,“ hovorí Blahov právny zástupca David Lindtner. Vysvetľuje, že súd vyhrali „kontumačne“, pretože protistrana sa nevyjadrovala k žalobe. „Sudca vydal rozsudok pre zmeškanie a stotožnil sa so všetkými právnymi argumentmi, ktoré sme tam uviedli,“ pokračuje právnik. Matovič sa podľa neho namiesto toho, aby ukázal mail, ktorý dostal, neskoro začal brániť slovami, že nestíhal reagovať na výzvy, pretože bol premiér. „Nikdy žiaden e-mail nemal, iba detinsky si vymýšľa,“ myslí si Blaha.

Pre PLUS 7 DNÍ spresnil, že on sám si nemusí ospravedlnenie vypočuť na vlastné uši. „Musí to byť však verejné. Stačí, keď sa postaví pred kecpult v parlamente a prečíta ospravedlnenie,“ dodal. Aktuálna parlamentná schôdza sa končí 19. mája, dovtedy má teda bývalý premiér čas. „Očakávam nejakú pubertálnu protivnosť, nevie sa správať ako dospelý chlap. Očakávam, že znechutene prečíta to, čo mu súd prikázal, a potom začne na mňa chrliť síru,“ myslí si Blaha.

Bez platu?

Igor Matovič na našu otázku, či sa plánuje ospravedlniť a kedy, neodpovedal. Hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky skonštatoval, že „nemá také informácie“. Počas verejných diskusií však už Matovič viackrát povedal, že sa ospravedlní, lebo „mu to prikázal súd“.

Ak by sa Matovič neospravedlnil, môže ho to vyjsť celkom draho. „Súd mu môže v rámci výkonu rozhodnutia ukladať pokuty dovtedy, kým sa neospravedlní,“ upozorňuje Lindtner. Blaha si nevie predstaviť, že by jeho poslanecký kolega nere­špektoval súdne rozhodnutie. „Veď by tak ukázal, že nere­špektuje právny štát a je mu na saláme celá Slovenská republika,“ podčiarkol s dôvetkom, že v takom prípade by stačilo súd iba upozorniť, že Matovič nesplnil svoju povinnosť. „Chápem, že je bezmajetný, ale asi by mu siahli na jeho poslanecký plat,“ dodal.