Tip na článok
Primátor: Dušan Šimka celú akciu koordinoval s políciou, napokon na súde skončil on.

Primátor nechal vydieračom peniaze pod kameňom, prokuratúre to nevadí

Generálna prokuratúra rozhodla, že inkasovať od niekoho peniaze v noci s kuklou na hlave a v rukaviciach je normálny obchodnoprávny vzťah!

Galéria k článku (4 fotografie )
Asistenti: Nie je vylúčené, že po rozhodnutiach slovenských prokurátorov sa budú obchody uskutočňovať za asistencie policajného komanda.
Primátor: Dušan Šimka celú akciu koordinoval s políciou, napokon na súde skončil on.
Miesto obchodu: Desaťtisíc eur mal na jar 2011 primátor Novák vložiť pod skalu pred domom.

Je to potvrdené čierne na bielom, na hlavičkovom papieri Generálnej prokuratúry! Na Slovensku je úplne v poriadku a v súlade so zákonom nechať si tisícky eur vyplatiť anonymne pod kameň a peniaze si vyzdvihnúť v rukaviciach s kuklou na hlave.

Nuž, a pokojne vám pritom môže asistovať polícia, hoci aj komando po zuby ozbrojených kukláčov, pretože si myslia, že je to dielo vydierača.

Lebo na Slovensku sa čosi také, podľa právoplatného rozhodnutia pánov prokurátorov, nedá nazvať ináč ako legitímny obchodnoprávny vzťah. S dôvetkom, že je predsa len na vašom slobodnom rozhodnutí, aké podmienky na zrealizovanie obchodu prijmete.

Akcia ako z filmu

Dokumenty nesúce sa v tomto duchu boli nedávno doručené primátorovi mesta Nováky Dušanovi Šimkovi. Na Krajskú prokuratúru v Trenčíne a následne na Generálnu prokuratúru sa obrátil so žiadosťou, aby preskúmali postup polície v prípade z apríla 2011. Dvaja mladíci sa vtedy priznali, že k desaťtisícom eur chceli prísť skutočne zvláštnym spôsobom.

Anonymne žiadali vyplatiť peniaze za odstavenie internetovej stránky zamerenej na diskreditáciu primátora. Dušan Šimka mal sumu vložiť v noci pod skalu pred svojím domom. Aj tak urobil, avšak za asistencie polície, ktorej všetko nahlásil. Lebo veď čosi také by za normálne považoval asi málokto.

Prípadom sa začali vážne zaoberať muži zákona, dokonca sa dostal na stôl elitného Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý následne pripravil akciu hodnú akčného trileru. V dohodnutom čase obsadili inokedy pokojnú novácku ulicu desiatky kuláčov.

Po obálku s peniazmi si prišla osoba zahalená kuklou, kapucňou a s rukavicami na rukách. Polícia ju chytila priamo pri čine. Vysvitlo, že pred svetom si tvár skrýval istý novácky mladík, ktorý prezradil, že všetko pripravil spolu s bratrancom.

Obaja sa ku skutku priznali. Odvtedy uplynuli viac ako tri roky a celý prípad nabral absurdné, ba až tragikomické rozmery. Mladíkov polícia nikdy z ničoho neobvinila.

Čudný prípad

Hneď ako polícia páchateľov dolapila, začala vec riešiť nie ako vydieranie, ale podvod. Kauza sa tak z elitného útvaru presunula na okresnú ekonomickú kriminálku do Prievidze. Tam však všetkých dvadsaťdva vyšetrovateľov zistilo, že sa cítia zaujatí. Lebo poznajú matku jedného z páchateľov, ktorá na tunajšej polícii pracovala ako civilná zamestnankyňa. Odmietli sa preto prípadom zaoberať.

Po dlhých naťahovačkách napokon krajský policajný šéf rozhodol, že celý spis sa presunie do Nového Mesta nad Váhom. Počas opätovného dokumentovania si mladíci zrazu spomenuli, že sa veci udiali inak, ako pôvodne vypovedali. Tvrdili, že od primátora žiadali peniaze ako poctiví obchodníci a Dušanovi Šimkovi v podstate adresovali obchodnú ponuku na odstavenie stránky.

Aj keď to môže bežnému človeku pripadať poriadne pritiahnuté za vlasy, polícia v Novom Meste nad Váhom sa s ich tvrdením stotožnila a začiatkom októbra 2011 stíhanie zastavila.

Podľa záverov vyšetrovania sa chlapci nedopustili trestných činov vydierania ani podvodu. Dokonca sa vraj o ich spáchanie ani len nepokúsili. Otázku, ako by sa dalo nazvať získanie nezdanených peňazí, keby polícia nezasiahla, nemal nikto z kompetentných potrebu riešiť.

Primátorovi Novák však poradili, že ak sa predsa len cíti správaním mladíkov poškodený, môže sa obrátiť na súd v rámci občianskoprávneho konania.

Potvrdené Generálnou prokuratúrou

S takými závermi sa však Dušan Šimka nevedel stotožniť. Požiadal preto Krajskú prokuratúru v Trenčíne, aby postup preskúmala. Stalo sa. Nuž a prokurátor Branislav Murgaš dospel k zaujímavým záverom.

Podľa jeho skromného názoru vzťah medzi primátorom a mladíkmi nemožno hodnotiť ináč ako výlučne obchodnoprávny. Veď oni mu len ponúkli určitú službu, za ktorú žiadali finančnú odmenu.

„Voľba, či túto službu využijete, bola na vašom slobodnom rozhodnutí. Na tejto skutočnosti nemení nič ani fakt, že k samotnej realizácii obchodnoprávneho vzťahu došlo neštandardným spôsobom - anonymné emaily, použitie kukly a rukavíc...“ múdro skonštatoval prokurátor Murgaš.

Vzhľadom na uvedené zrejme nikoho neprekvapí, že postup polície v Novom Meste nad Váhom označil za správny a zákonný. Všetko pred pár týždňami odobril svojím podpisom aj prokurátor Generálnej prokuratúry Vladimír Javorský, ktorý rozhodol, že mladíci sa nedopustili žiadneho trestného činu.

Odôvodnenie je brilantné. Zrejme v duchu hesla, aby mu bežný smrteľník, a možno ani samotný autor, vôbec nerozumel. Posúďte sami: „Existencia príčinného vzťahu medzi konaním a následkom je obligatórnym znakom objektívnej stránky skutkovej podstaty trestného činu a je predmetom dokazovania. Každý následok je výsledkom mnohých príčin, pričom príčinou následku je také konanie, bez ktorého by následok nebol nastal.“

Perličiek, ktoré sa vysvetliť azda ani nedajú, je v rozhodnutí doktora Javorského viac ako dosť. Aj sme sa snažili, aby nám poskytol laický výklad verdiktu.

Nech jazykom obyčajného občana povie, či je naozaj v poriadku vkladať pri obchodovaní peniaze pod skalu a nie do registračnej pokladnice, či možno za bežné označiť používanie kukly a rukavíc zo strany obchodníka, a ak áno, na čo potom slúžia všakovaké kontroly predavačov zmrzliny či veľkých reťazcov.

O čom vlastne je celá bločková lotéria, keď prokurátor Generálnej prokuratúry považuje za úplne v poriadku platenie desiatich tisíc eur pod rúškom tmy pod kameň? Doktor Javorský nám však vysvetlil len toľko, že nám vysvetliť nič nemôže. Že by sa s nami nemal ani rozprávať.

A kto sa teda bude? Kto konečne povie, prečo nie je počínanie dvoch mladíkov, ktorí sa rozhodli prísť k tisíckam eur viac ako pofidérnym spôsobom, pre slovenské orgány problém? Kto vysvetlí, prečo má, naopak, problémy primátor Novák, ktorý by sa mal na základe rozhodnutia Okresného súdu v Prievidzi jednému z mladíkov dokonca verejne ospravedlniť?

Lebo vraj pošpinil jeho česť, dôstojnosť a povesť, keď v médiách v súvislosti s týmto prípadom uviedol jeho iniciály. Nuž a samotní mladíci sú podľa všetkého so sebou nadmieru spokojní. Hanba ich vôbec nefacká. Práve naopak, získané skúsenosti pred časom využili na rozbehnutie podnikateľskej kariéry.

Spoločne založili firmu, ktorá sa okrem iného venuje sprostredkovateľskej činnosti v oblasti obchodu či podnikateľskému a ekonomickému poradenstvu. Nenecháte si poradiť?

VIDEO Plus 7 Dní