Také niečo sa veru nevidí každý deň! Okresný súd v Čadci rozhodol, že pokuta za meškajúce platby za správu bytu vo výške 5,5 percenta denne, čo ročne predstavuje neuveriteľných 2 007,5 percenta, je úplne v poriadku. Vo verdikte sa ani jedinou vetou nezmienil, že závratný úrok by mohol byť nezákonný, neprimeraný či, nedajbože, v rozpore s dobrými mravmi. Na základe rozsudku sa pôvodný dlh 16 465 korún, teda 547 eur, vyšplhal takmer na 36-tisíc eur.

Prípad garsónka: Súd odklepol za meškanie platieb škandalóznu pokutu

Garsónka: Celý prípad sa týka garsónky v tomto paneláku v Kysuckom Novom Meste, ktorú si pani Vonyik začiatkom deväťdesiatych rokov kúpila s vtedajšom partnerom. Foto: Tony Štefunko

„Exekučne vymáhať takúto čiastku s tým, že vymožených už bolo vyše stotisíc korún, v prepočte zhruba 3 500 eur, je podľa môjho názoru jednoznačne nezákonné. Považujem to za nehoráznosť najhrubšieho zrna,“ domnieva sa právnik Ján Czikhardt, ktorý na prípad upozornil.

Dlhy z minulosti

Kauza sa týka Henriety Vonyik a jej bývalého partnera. Začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia si spolu kúpili garsónku v Kysuckom Novom Meste. V tom čase za bývanie zaplatili približne dvadsaťtisíc korún, 664 eur. Život však občas prináša sklamania a tak to bolo aj v prípade tejto dvojice.

„O niekoľko rokov som otehotnela, medzi nami nastali nezhody a v roku 2000 som sa od partnera odsťahovala k rodičom na južné Slovensko. Vtedy som sa dozvedela, že na byte v Kysuckom Novom Meste boli dlhy. Vysvitlo, že partner, ktorý mal na starosti záležitosti okolo platieb za bývanie, ich zanedbával. Keď som odchádzala, dušoval sa, že všetko vybaví, že sa nemám strachovať. Spoľahla som sa na neho, lebo pre mňa to bolo skutočne ťažké obdobie. V podstate som začínala odznova, s malým synom. Musela som sa postaviť na nohy,“ vracia sa do minulosti pani Vonyik.

Úprimne priznáva, že hoci byt zostal v ich spoločnom vlastníctve, po odchode sa oň nezaujímala. Ukázalo sa, že to bola chyba. V roku 2004 jej totiž z Kysuckého Nového Mesta začali prichádzať prvé šeky za neuhradené platby od správcovskej spoločnosti Kysuca, s. r. o., s ktorou po kúpe garsónky podpísali zmluvu o výkone správy. Pani Vonyik bola síce nahnevaná, skontaktovala sa s bývalým partnerom, ale dlžoby napokon uhradila.

Chcela mať pokoj. „Neskôr som sa dozvedala, že byt bol vydražený. Keďže sa mi už potom nik neozval, predpokladala som, že ak aj zostali nejaké dlhy, vyrovnali sa z dražby bytu a že je všetko v poriadku.“ No nebolo. To však pani Vonyik, ktorá sa medzičasom šťastne vydala a s manželom si vybudovali nový domov v Gabčíkove, netušila.

Šok pred Vianocami

Zlom nastal vlani v decembri. Krátko pred Vianocami dostala akýsi papier od exekútorky. Po jeho naštudovaní pochopila, že ide o exekučnú výzvu, z ktorej neboli zrejmé žiadne podrobnosti. „Bolo v nej uvedené, že je voči mne stále vedené nejaké exekučné konanie a že 18. decembra 2014 sa mám dostaviť do kancelárie súdnej exekútorky v Žiline. Mala som so sebou priniesť doklady od môjho vozidla, ktoré som mala pristaviť k úradu exekútorky,“ opisuje pani Vonyik udalosti spred niekoľkých mesiacov. Na všetky problémy už bola sama, keďže jej manžel podľahol ťažkej chorobe.

Po prečítaní dokumentu sa začala okamžite zaujímať, o čo ide. Exekútorka jej však počas telefonického rozhovoru nevedela spresniť výšku dlhov. Spoločnosť Kysuca, s. r. o., ktorá ich vymáha, totiž nereagovala na výzvy týkajúce sa spresnenia pohľadávok. „Následne sa mi pani exekútorka ozvala až koncom tohtoročného februára. Že konečne dostala papiere zo spoločnosti Kysuca, s. r. o., a vraj sa mám radšej posadiť. Keď mi oznámila dlžnú sumu, zostalo mi nevoľno,“ hovorí pani Vonyik.

Vysvitlo, že na základe rozhodnutia Okresného súdu v Čadci z roku 2003 je spolu s bývalým partnerom aktuálne dlžná správcovskej spoločnosti na nezaplatených úrokoch z omeškania viac ako 29-tisíc eur. Ďalších takmer sedemtisíc eur sú trovy exekúcie. „Z pôvodne dlžnej sumy čosi viac ako šestnásťtisíc korún sa dlh vyšplhal temer na 36-tisíc eur! A to už bolo zaplatených vyše stotisíc korún, nehovoriac o tom, že garsónka bola vydražená. Doteraz neviem kedy, za koľko a kde išli peniaze,“ hnevá sa pani Vonyik.

Vdove s dospievajúcim synom dnes reálne hrozí, že príde o strechu nad hlavou. „Zrejme som urobila chyby, veď chybou bolo už len to, že som dôverovala bývalému partnerovi. No pred desiatimi rokmi som bola v situácii, keď som si nemohla dovoliť právnika. Až teraz mám šancu, len dúfam, že nie je neskoro, lebo dlžná suma je pre mňa likvidačná,“ uzatvára pani Vonyik.

Nehoráznosť

Pomoc jej ponúkol právnik Ján Czikhardt, ktorý po naštudovaní spisu zostal v šoku. Vysvitlo totiž, že správcovská spoločnosť z Kysúc si pred vyše šestnástimi rokmi zazmluvnila škandalózny úrok z omeškania platieb vo výške 5,5 percenta denne, čo predstavuje ročný úrok 2007,5 percenta. A hoci o čosi neskôr denný úrok z omeškanie zmenila na 0,5 percenta, v prepočte 182,5 percenta ročne, podľa názoru advokáta je exekúcia vyúčtovaná na základe uvedených úrokov jednoznačne nezákonná, podozrivá, ba dokonca ju možno považovať za podvod. Najviac však zaráža, že s uvedenou výškou úrokov nemal problém Okresný súd v Čadci, ktorý sa prípadom zaoberal v roku 2003.

Prípad garsónka: Súd odklepol za meškanie platieb škandalóznu pokutu

Komisia: Zaoberá sa prípadom pani Vonyik sa na náš podnet. Jej predseda Milan Budjač, na fotografii so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou sa pokúsi nájsť riešenie. Foto: TASR

Pani Vonyik v spolupráci s právnikom sa snažia situáciu zachrániť, hoci po takom dlhom čase to bude zrejme náročné. V apríli podali na súd v Čadci návrh na zastavenie a odklad exekúcie. Sú presvedčení, že exekúcia je v rozpore s dobrými mravmi a ako taká je neprípustná a nevykonateľná. Podľa hovorcu súdu Jozefa Michňu nie je zatiaľ vytýčený termín, kedy by malo byť vo veci rozhodnuté.

Na náš podnet sa začala prípadom zaoberať aj komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách zriadená pri ministerstve spravodlivosti.

„Prípad vzhľadom na početnosť príloh a komplikovanosť preštudujeme a pokúsime sa poškodenej spotrebiteľke ponúknuť riešenie,“ dal nám vedieť predseda komisie Milan Budjač. A čo na to hovoria v spoločnosti Kysuca, s. r. o.? Vyjadrovať sa veľmi nechcú, lebo vec má na stole právnik. V prípade záujmu sú vraj ochotní dohodnúť sa s pani Vonyik a jej bývalým partnerom o vyrovnaní pohľadávky. Dokonca by to uvítali. Očakávajú preto návrh. Ak bude dobrý, sú pripravení uzavrieť dohodu. Nemajú však záujem, aby im z toho vyplynuli nejaké náklady alebo strata.

Zaujímavý sudca

Prípad nie je zaujímavý len pre šokujúcu výšku úrokov z omeškania, ktorú si v zmluve o výkone správy zakotvila spoločnosť Kysuca, s. r. o. Mimochodom, svoj podiel v nej má aj mesto Kysucké Nové Mesto. Pozornosť vyvoláva i meno sudcu, ktorý v roku 2003 škandalózne úroky odobril. Pod rozsudkom je podpísaný JUDr. Štefan Marťák. Do histórie slovenskej justície sa zapísal ako prvý sudca právoplatne odsúdený za korupciu. Za mreže na tri a pol roka ho poslal Najvyšší súd v apríli 2010 a potvrdil tak rozsudok vtedajšieho Špeciálneho súdu.

Prípad garsónka: Súd odklepol za meškanie platieb škandalóznu pokutu

Štefan Marťák: Bývalý sudca Okresného súdu v Čadci bol odsúdený za korupciu. Trest si už odpykal. Foto: Internet

Marťák sa skutku dopustil v novembri 2005, keď ho policajti zadržali pri preberaní úplatku vo výške 50-tisíc korún, takmer 1 660 eur. Za uvedenú čiastku sudca sľúbil skoré ukončenie občianskoprávneho konania o určenie práva na nehnuteľnosť. Do väzenia nastúpil 22. apríla 2010.

Po tom, ako vystriedal niekoľko zariadení, v septembri 2012 Okresný súd v Nitre rozhodol o jeho podmienečnom prepustení s tým, že mu uložil dvojročnú podmienku. Koncom februára Okresný súd v Nitre rozhodol, že odsúdený sa v podmienke o osvedčil. Od augusta 2013 má JUDr. Štefan Marťák založenú živnosť a okrem iného sa venuje realitnej činnosti.