Prípad, ktorý rozvíril vody národnostnej neznášanlivosti, je po dlhých 12 rokoch skončený. Maďarská prokuratúra totiž zastavila trestné stíhanie voči Hedvige Malinovej, ktorú naše orgány činné v trestnom konaní obviňovali z krivej výpovede. Incident sa stal koncom augusta 2006. Vtedy študentka Hedviga Malinová nahlásila na polícii v Nitre, že bola počas cesty na Fakultu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa napadnutá skupinou mužov, ktorí ju zbili, kričali protimaďarské heslá a na blúzku jej napísali Maďari za Dunai.

Obviňovanie z klamstva

Hedviga tvrdila, že policajti, pred ktorými vypovedala po nej kričali, že si incident vymyslela. Klamstvom Hedvigy argumentoval aj minister vnútra Robert Kaliňák. Študentka sa vraj mala báť štátnice z maďarského jazyka, ktorú už predtým raz nespravila. Hedvigu krátko zastupoval aj súčasný minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý spolu s Hedvigou formuloval podozrenie, že polícia klame. Prípad bol čoraz zamotanejší, súdni znalci vypracovali protirečivé posudky, jeden tvrdil, že nemala zranenia, druhý, že ich mala. Orgány činné v trestnom konaní nakoniec začali Hedvigu Malinovú stíhať za krivú výpoveď.

Rozhodli Maďari

Malinová sa neskôr vydala a odsťahovala do Gyoru. Požiadala o to, aby bolo konanie presunuté do Maďarska, čo v roku 2016 odobril minister spravodlivosti Tomáš Borec. Polícia našich južných susedov sa už teraz nedá dokázať, či spáchala čin, ktorý jej bol pripisovaný. Incident sa odohral v čase, kedy boli slovensko-maďarské vzťahy napäté. Národnostné strany, slovenské i maďarské na seba útočili. Nitra je však známa aj ako mesto, kde je silná neonacistická scéna. Dokazuje to aj incident spred baru Mariatchi, kde vyholenci kopali ľudí do hlavy.

Pozrite sa, ako sa Hedviga Malinová menila >>

Po ataku: Hedvigu Žákovú-Malinovú, vtedy ešte vysokoškoláčku Hedvigu Malinovú, mali v Nitre napadnúť dvaja holohlaví mladíci.
Po ataku: Hedvigu Žákovú-Malinovú, vtedy ešte vysokoškoláčku Hedvigu Malinovú, mali v Nitre napadnúť dvaja holohlaví mladíci.
Zdroj: TASR