Krajský súd v Bratislave potvrdil oslobodzujúci rozsudok voči Nishitovi T. Ten bol obžalovaný z vraždy Branislava B. v centre hlavného mesta. Slovák s indickým pôvodom sa podľa senátu bránil, čo správne vyhodnotil aj okresný súd, ktorý v októbri minulého roka Nishita T. spod obžaloby oslobodil. Prokurátor sa však vtedy odvolal a tak vo veci dnes rozhodoval krajský súd. 

Bránil sa

Predseda senátu dnes zdôraznil, že nie je povinnosťou brániaceho sa ustupovať útočníkovi. Riziko vyvolané útokom musí znášať útočník sám a teda nie je možné na nutnú obranu aplikovať zásadu subsidiarity, ako je to napríklad v ustanovení o krajnej núdzi.

„Ak má byť nutná obrana úspešná, môže a niekedy musí napadnutý použiť intenzívnejšie konanie, alebo účinnejšie prostriedky, než použil útočník. Nesmie však ísť o konanie alebo prostriedky celkom zjavne neprimerané povahe a nebezpečnosti útoku,“ vysvetlil predseda senátu.

Nishit strávil vo väzbe jeden rok. Po tom, ako ho súd oslobodil, sa snaží venovať najmä deťom.
Nishit strávil vo väzbe jeden rok. Po tom, ako ho súd oslobodil, sa snaží venovať najmä deťom.
Zdroj: Juliána Bieliková

Škoda spôsobená v obrane môže byť väčšia ako tá, ktorá hrozila z útoku, nesmie však byť medzi nimi celkom zjavný nepomer. „Treba zvýrazniť, že škoda, ktorá hrozila obžalovanému, ťažká ujma na zdraví respektívne smrť, nebola celkom zjavne neprimeraná škode, spôsobenej poškodenému obžalovaným,“ dodal predseda. „Obrana nebola v tomto prípade celkom zjavne neprimeraná povahe a nebezpečnosti útoku a bola teda v tomto ohľade v medziach nutnej obrany,“ zhodnotil súd. Aj svedkovia popísali incident ako útok na „Inda“.

Rok bol vo väzbe

„Je to dobré rozhodnutie. Som stále smutný z toho, čo sa stalo. Pre mňa to bol traumatizujúci zážitok trvajúci celý rok. Vo väzbe to bolo pre mňa strašné. Nikdy som nechcel spraviť nič takéto, bola to hrozná situácia,“ povedal Nishit T. po skončení pojednávania. Na otázku, či má nôž, odpovedal, že nožov má plné zuby.  Nishit T. strávil po incidente rok vo väzbe. Prokurátor si chce počkať na písomné znenie rozsudku a potom zváži, či podá mimoriadny opravný prostriedok.

Pomohlo video

V čase, keď sa incident odohral, začali najskôr medzi verejnosťou kolovať správy o „útočiacom Arabovi“, ktorý „podrezal“ Slováka. Polícia musela tieto informácie dementovať. Nishita T., ktorý má mimochodom slovenské občianstvo, polícia zadržala ešte v tú noc, kedy sa incident stal. Obvinili ho z vraždy a súd ho poslal do väzby. V procese vyšetrovania sa však objavilo video z priemyselnej kamery na nemeckom veľvyslanectve, ktoré aj podľa rozsudku zaznamenalo útok troch osôb na Nishita. Okresný súd jeho konanie zhodnotil ako nutnú obranu a po oslobodení sa Nishit dostal von aj z väzby.