Dlhé roky mu panoval verejnosti dobre známy Anton Danko, ktorý bol opradený viacerými kauzami, nuž a čoraz väčšie maslo na hlave má aj aktuálny šéf tamojšej radnice Jozef Švagerko.

Už nie je v KDH: Jozef Švagerko prišiel pre alkoholovú kauzu o členstvo v Kresťanskodemokratickom hnutí.
Zdroj: Radoslav Ma?a?

Miestni ľudia pritom po regionálnych voľbách v roku 2014 vkladali doň-ho veľké nádeje. Váhu svojej funkcie však podľa všetkého neuniesol. Zaujať, dokonca celé Slovensko, sa mu síce podarilo, ale nanajvýš jazdou pod vplyvom alkoholu. Pripitého za volantom ho policajti pristihli v polovici augusta, keď zastavili vozidlo, ktoré šoféroval. Keďže sa im zdalo, že nie je celkom triezvy, dali mu fúkať. Dychová skúška potvrdila ich podozrenie. Jozef Švagerko mal v krvi takmer 1,4 promile.

Hoci v iných prípadoch by bol takýto šofér zrejme už dávno právoplatne odsúdený, ba možno hneď na druhý deň v takzvanom superrýchlom konaní, okolo primátora Popradu sa začali diať zaujímavé veci. Tie, bohužiaľ, potvrdzujú na Slovensku staré známe - zákon možno ohýbať podľa potreby.

Má problémy?

O údajných alkoholových problémoch primátora Jozefa Švagerka sa v meste pod Tatrami šepká dlhší čas. Celé Slovensko malo možnosť sledovať prostredníctvom médií jeho ponižujúcu dychovú skúšku počas minuloročného aprílového zasadnutia tamojšieho zastupiteľstva. Stalo sa tak po upozornení skupiny ôsmich nezávislých poslancov, ktorí hlavu Popradu v tejto súvislosti dokonca vyzvali, aby zvážila zotrvanie vo funkcii. Prístroj však vtedy ukázal nulu a primátor vyhlásil, že odstúpiť neplánuje. Isté problémy síce nevylúčil, pripísal ich však svojmu zdravotnému stavu, náročnej ceste z dovolenky v Mexiku, stresu, nespavosti, ale aj cukrovke, na ktorú sa lieči.

Primátor: V auguste ho policajti chytili opitého za volantom. Z funkcie napriek tomu zatiaľ odstúpiť neplánuje.
Zdroj: TASR

Odvtedy zostalo ticho. Dnes sa zdá, že to povestné, pred poriadnou búrkou.

Prišiel totiž 16. august tohto roka a Jozef Švagerko dal do rúk svojich kritikov zbraň skutočne veľkého kalibru. Krátko po pol piatej podvečer totiž polícia na ceste v smere od Pop-radu do Veľkého Slavkova zastavila osobné vozidlo Škoda Superb. Dôvod? Vodič údajne riadil auto zvláštnym spôsobom. Miestami vraj prechádzal ľavou stranou vozidla cez stredovú čiaru, ktorá oddeľuje protismerné jazdné pruhy.

A to nebolo všetko. Počas kontroly sa podrobil aj dychovej skúške na alkohol a jej výsledok zasahujúcich policajtov zrejme prekvapil. Ukázalo sa totiž, že primátor Popradu si sadol za volant trošku opitý. Aspoň tak naznačil prístroj, podľa ktorého mal Jozef Švagerko v krvi 1,38 promile alkoholu.

Mestský úrad: Je tam zamestnaná aj manželka prokurátora, ktorý rozhodol, že päť dychových skúšok potvrdzujúcich vyše promile alkoholu v krvi primátora na superrýchle konanie nestačí.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Keďže mužom zákona sa to nechcelo veriť - veď pred nimi predsa stál zodpovedný predstaviteľ mesta -, pre istou dychovú skúšku po niekoľkých minútach zopakovali. Lenže výsledok bol odlišný. Primátorovi namerali len 0,52 promile. Preto, aby vylúčili akékoľvek pochybnosti, policajti na mieste vymenili prístroj a primátor opäť fúkal. V rôznych časových intervaloch ešte štyrikrát. Všetky skúšky potvrdili výsledok prvého testu, teda že má v krvi vyše promile alkoholu.

Keď dych nestačí

Podľa polície išlo o dostatočné dôvody na to, aby vodič, ktorý sa dopustil prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, bol odsúdený v takzvanom superrýchlom konaní. Ak by sa tak stalo, primátor Popradu by sa už na druhý deň postavil pred sudcu a ten by okamžite rozhodol o jeho treste. To by v praxi okrem iného znamenalo, že Jozef Švagerko by ako právoplatne odsúdený prišiel o svoju funkciu a v Poprade by museli vypísať nové voľby primátora.

Lenže to by sme nemohli byť na Slovensku, kde len čo sa do problémov dostane vysokopostavená, hoci len regionálna hlava, úradovať začnú pokrútené paragrafy.

Nebolo to ináč ani v tomto prípade, do ktorého zasiahol službukonajúci prokurátor z popradskej okresnej prokuratúry. Na pána primátora sa v ten deň usmialo aj šťastie. Službu totiž vykonával manžel jednej z jeho podriadených, konkrétne šéfky právneho oddelenia na Mestskom úrade v Poprade. A podľa názoru jej manžela - prokurátora - päť dychových skúšok potvrdzujúcich, že Jozef Švagerko sadol za volant s vyše jedným promile, nestačí. Nariadil preto krvný test, čím v podstate rýchle konanie proti primátorovi znemožnil.

Dôvody takéhoto postupu nám vysvetlil hovorca prokuratúry Marián Spišák, podľa ktorého pracovný pomer manželky službukonajúceho prokurátora na mestskom úrade za tým hľadať rozhodne netreba.

„Službukonajúci prokurátor dňa 16. augusta 2017 uložil policajtovi zabezpečiť odber krvi vodiča Ing. Jozefa Š. z dôvodu veľkej odchýlky vo výsledkoch prvej a druhej dychovej skúšky. Z uvedeného dôvodu na vylúčenie pochybností o správnosti merania a objektívne zistenie skutkového stavu bolo potrebné zabezpečiť dôkaz odberom krvi vodiča,“ tvrdí hovorca Ma-rián Spišák. Zdôraznil zároveň, že v danom prípade, laicky, neboli prvotné dôkazy natoľko silné, aby bolo možné podať obžalobu okamžite. „Pri žiadnom trestnom čine nemožno využívať inštitút takzvaného superrýchleho konania automaticky a bezbreho, ak nie sú splnené všetky zákonné podmienky na jeho uplatnenie. Nere-špektovanie zásady náležitého zisťovania skutkového stavu veci len v záujme uplatnenia inštitútu takzvaného superrýchleho konania ‚za každú cenu‘ by, naopak, bolo porušením zákona,“ poučil verejnosť Marián Spišák.

Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská postupu prokurátora rozumie, má naň právo, je však presvedčená, že v prípade Jozefa Švagerka podmienky na superrýchle konanie splnené boli. „Pri takom počte dychových skúšok, ktoré potvrdili, že vodič má v krvi nad jedno promile alkoholu, niet o čom pochybovať,“ dodáva.

Hrá na city

Nuž a zatiaľ čo polícia a prokuratúra sa naťahujú, kto konal správne a kto pochybil, prípad opitého primátora už prekročil hranice Popradského okresu. Kompetentní za obe zložky trestného konania začiatkom septembra rozhodli o presunutí tejto veci do susedných obvodov. To kvôli vylúčeniu akejkoľvek zaujatosti, vzájomnej nevraživosti a podobne. Za prokuratúru Švagerkovu kauzu dozorujú v Kežmarku a za políciu prípad rieši dopravný inšpektorát v Starej Ľubovni.

Samotný popradský primátor sa medzitým otriasol a ide ďalej. Hoci krátko po jazde v opitosti povedal, že je pripravený voči sebe vyvodiť dôsledky, čo si mnohí vysvetlili, že hádam sám z funkcie odstúpi, nateraz tak urobiť neplánuje. Svojej stoličky sa rozhodol držať zubami-nechtami. Vraj preto, že Poprad ho potrebuje a nemôže dovoliť, aby mesto bezbreho míňalo peniaze na nové voľby. Ako bývalý člen KDH tým prekvapil i svojho straníckeho exšéfa Alojza Hlinu. „Jozefa poznám ako rovného chlapa. Nerozumiem, prečo zostáva vo funkcii. Podľa mňa sa jej mal vzdať,“ povedal nám Hlina, ktorý potvrdil, že Švagerko už nie je členom kresťanských demokratov.

Priestor na vyjadrenie sme dali aj samotnému primátorovi Popradu, ktorému sme položili niekoľko otázok. Ako reakciu nám však zaslal list, v ktorom ospravedlňujúco vysvetľuje, prečo nemôže odpovedať. Spomenul, samozrejme, svoju rodinu a známych, na ktorých má táto nešťastná udalosť vplyv, zdôraznil však, že ho nemôže mať na mesto, jeho obyvateľov a rôzne rozvojové projekty.

Pat v zastupiteľstve

Na tomto mieste teda možno konštatovať, že Pop-rad má mimoriadne zodpovedného a morálneho primátora. Len škoda, že na tieto svoje cnosti zabudol, keď si opitý sadal za volant.

Ale možno to celé bolo úplne ináč. Možno Jozef Švagerko ani netušil, že je opitý, pretože alkohol mu ktosi nenápadne nalial do čaju. Potom ten ktosi rýchlo volal na políciu a tá nemala nič iné na robote, len brázdiť popradské cesty a dúfať, že primátor pôjde náhodou okolo, aby ho mohli nachytať na hruškách.

Hoci sa to zdá pritiahnuté za vlasy, nie je vylúčené, že nejakú podobnú, ak nie ešte bizarnejšiu verziu Jozef Švagerko na svoju obhajobu skutočne použije. Jeho zastupovania sa totiž ujal známy popradský advokát, ktorý má s vymýšľaním vtipných príhod, ako sa vodičovi alkohol do krvi dostal, veru množstvo skúseností.

V každom prípade, o svoju budúcnosť sa Jozef Švagerko minimálne niekoľko mesiacov obávať nemusí. A je dosť možné, že vzhľadom na rýchlosť súdnych konaní u nás si na poste primátora odkrúti aj celé volebné obdobie. Jednoduché to mať nebude. Časť poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré od udalosti poriadne nezasadlo, totiž trvá na tom, aby odstúpil. „Od primátora Jozefa Švagerka očakávame, že čo najskôr vydá záväzné stanovisko k zotrvaniu vo svojej funkcii alebo odstúpeniu z nej. Zároveň nechceme, aby sa počínanie primátora Popradu zamietlo pod koberec so záverom, že skutok sa nestal. Predpokladám, že mestské zastupiteľstvo v najbližších týždňoch bude fungovať normálne, keďže my nie sme tí, ktorí Poprad dostali do nezávideniahodnej situácie,“ povedal nám zástupca Klubu nezávislých poslancov Štefan Pčola a dodal, že on osobne má problém spolupracovať s človekom, ktorý sa vo verejnej funkcii dištancoval od elementárnej morálky.