Tip na článok

Prípad šéfa sýkorovcov súd odročil kvôli okuliarom na čítanie!

Bos sýkorovcov dostal nové okuliare hneď po tom, ako ich extradlhú výrobu využil na súde vo svoj prospech.

Príbuzní zavraždeného Róberta Diniča, rodičia zavraždeného Romana Deáka, policajní operatívci, zamestnanci súdu, pracovníci väznice, poriadne množstvo novinárov, ale aj cezpoľní advokáti, ktorí na tomto prípade vôbec nepracujú - všetci boli zvedaví na tajomného Róberta Lališa s kontaktmi na politické, policajné i podnikateľské špičky.

Ich pohľady blúdili okolo lavice obžalovaných a až po chvíli si prekvapene uvedomili, že Lališ musí byť ten na pohľad nezaujímavý šedivejúci strapáč, ktorého postava sa medzi statnými kukláčmi úplne stráca. Takto si posledného mafiánskeho bosa predstavoval málokto, zato Lališova prezývka Kýbel sa ukázala ako celkom výstižná.

Aj voľby môžu miešať karty

Hrozba doživotného pobytu za mrežami je v prípade Lališa čoraz vážnejšia, usvedčujú ho takmer všetci dôležití členovia jeho gangu. Ešte aj Martin Bihári, ktorému Lališ posledných päť rokov pravidelne každý mesiac posielal tisícpäťsto eur do Česka, kde sa pred spravodlivosťou skrýval, sa po dolapení zahral na kajúcnika a svojho bosa poriadne natrel.

Kýblovi musí byť jasné, že jeho výpoveď, akokoľvek dobre pripravená, nemá veľkú šancu prebiť predchádzajúce svedectvá. Na zmenu súčasnej dôkaznej situácie potrebuje čas. Ak získa túto veličinu, môže sa stať kadečo.

Treba si uvedomiť, že sýkorovci robili svoj krvavý biznis dobrých pätnásť rokov a o Lališovi na Slovensku donedávna nikto ani nepípol. Na proces s ním bola potrebná politická vôľa. Tá sa môže opäť zmeniť. Blížia sa voľby a stačí, aby sa moc iba zľahka preklopila. Vďaka získanému času sa dá počítať aj s inými vecami.

Čítajte viac:

Kýbla v base nikto nenavštívil. Nevidí naňho ani dozorca!

Sľuby obžalovaného

Lališ čas na zákulisné manipulácie dostal. V zaplnenej pojednávacej miestnosti banskobystrickej väznice sa svižne usadil medzi obhajcov, otočil sa k advokátovi Daňovému, s ktorým v období svojej najväčšej moci hrával hokej, a vrúcne si s ním potriasol ruku. Následne dôkladne očekoval ľudí sediacich na miestach pre verejnosť a až potom venoval pozornosť súdnemu senátu.

Hneď na začiatku pojednávania bosov obhajca uistil súdny senát, že Lališ chce k jednotlivým skutkom obžaloby podrobne vypovedať, že rozhodne chce spolupracovať. Len nie hneď teraz. Potrebuje ešte tak mesiac na preštudovanie celého spisu.

Sudcovia Kýblovej požiadavke vyhoveli, aj keď im muselo byť jasné, že mafiánsky bos zavádza. Vo väzbe odmietol podrobiť sa vyšetreniu duševného stavu, preto súdni znalci nemohli vypracovať psychiatrický a psychologický posudok, ktorý je pre konanie pomerne dôležitý, obzvlášť pri rozhodovaní o doživotnom treste v prípade uznania viny. To sa spoluprácou z pozície obžalovaného nazvať nedá.

Vľavo aktuálna podoba bosa sýkorovcov. Vpravo v časoch „slávy“. Foto: Norbert Grosz, archív

Okuliare ako eso v rukáve

Dôvodom na súhlas s Kýblovou taktikou bol rozsiahly spis, ktorého strany sa kopili mnohými dôkazmi a výpoveďami, kým sa šéf sýkorovcov skrýval za hranicami.

Zákonom stanovený čas na Lališovu prípravu pred pojednávaním porušený nebol, ale súd bral do úvahy iný problém. Lališ potrebuje na čítanie spisu okuliare a tie jeho sa počas zatýkania v Nemecku stratili.

Aby pre slabý zrak nebol v rámci obhajoby hendikepovaný, čo by mohol interpretovať ako porušenie svojich ústavných práv, predseda senátu dal osobne podnet na Lališovo vyšetrenie očným lekárom.

Lališ sa vo väzbe vyšetreniu podrobil jedenásteho januára, ale ani na pojednávanie, ktoré bolo o desať dní, okuliare nedostal. V časoch, keď v dobrých optikách zákazníkovi vyrobia okuliare za pár hodín, je to prinajmenšom zvláštne.

Sudca vysvetľoval, že v tomto smere robil senát, čo sa dalo, ale urýchliť dodanie okuliarov sa mu nepodarilo. Ale ktovie, možno mu vyrábali špeciálne, s nočným videním. Neostávalo teda iné, len Lališovmu návrhu na oddialenie jeho výpovede vyhovieť aj s rizikom, že napokon vypovedať odmietne. Lebo to je jeho právo.

Nové okuliare dostal Róbert Lališ, obžalovaný z vrážd Róberta Diniča, Eduarda Diniča, Romana Deáka, Daléra Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara, hneď na druhý deň po odročení pojednávania.

VIDEO Plus 7 Dní