Tip na článok
Juraj Majchrák: Známy sudca Najvyššieho súdu a bojovník proti šéfovi tejto ustanovizne Štefanovi Harabinovi. Zomrel za záhadných okolností, prípad uzavreli ako samovraždu.

Prípad smrti sudcu Juraja Majchráka polícia po roku uzavrela

Preverovanie okolností, za akých prišiel takmer pred rokom o život sudca Najvyššieho súdu Juraj Majchrák, sa skončilo.

Polícia, ktorá prípad prešetrovala ako podozrenie zo spáchania prečinu usmrtenia, pred pár týždňami vec zastavila s tým, že nejde o trestný čin. Znamená to, že hoci sa v súvislosti s úmrtím známeho sudcu vyskytli nejasnosti, orgány činné v trestnom konaní napokon dospeli k záveru, že zomrel bez cudzej pomoci a zavinenia.

Garáž prehliadli

Vyšetrovanie smrti rešpektovaného sudcu, ktorého našli obeseného v garáži jeho domu vlani v apríli v podvečerných hodinách, trvalo neuveriteľných desať mesiacov. Dĺžka celého procesu mnohých prekvapila, keďže polícii v takých prípadoch obyčajne stačí na vyvodenie záverov pár týždňov. Vyšetrovanie podľa našich zistení skomplikovalo viacero nejasností, ktoré sprevádzali odchod uznávaného odborníka zo sveta. Na prvý pohľad sa síce zdalo, že sudca trpiaci depresiami i ďalšími zdravotnými problémami ukončil svoj život dobrovoľne, no postupne na povrch vyplávalo viacero otáznikov. Ani dlhé mesiace vyšetrovania nepriniesli uspokojivú odpoveď na otázku, prečo nikto z blízkych ani z radov polície nehľadal Juraja Majchráka v garáži.

Na mieste, kde sa napokon, desať minút po sedemnástej hodine, našlo jeho bezvládne telo. Pátranie po sudcovi sa pritom začalo okolo štrnástej hodiny, podľa obhliadajúceho lekára i súdneho patológa sa mal Juraj Majchrák obesiť okolo 16.30. Zostáva tak záhadou, prečo nikomu z hľadajúcich nenapadlo nazrieť do garáže stojacej na rovnakom pozemku ako dom. Navyše, keď podľa našich zistení patrila k častému útočisku Juraja Majchráka, kam chodieval, keď mu bolo najťažšie.

Posledné miesto: Juraj Majchrák je pochovaný na cintoríne v Trnave, kde žil dlhé roky so svojou prvou manželkou a synmi.Foto: NORBERT GROSZ

Podozrivé čakanie

Ani nami oslovení odborníci nevedia vysvetliť čas, ktorý ubehol medzi posledným Majchrákovým telefonátom a samotnou samovraždou. Prekvapuje ich, že človek rozhodnutý spáchať samovraždu otáľal niekoľko hodín. Juraj Majchrák sa totiž v osudný deň telefonicky „rozlúčil“ so svojou psychiatričkou približne o trinástej hodine. Potom mal uskutočniť ešte jeden telefonát. Ak by aj trval dlhšie, do času úmrtia zostávalo niekoľko hodín. Uvedené pochybnosti však nič nemenia na tom, že podľa polície i prokuratúry spáchal bývalý podpredseda Najvyššieho súdu SR samovraždu.

To, ako presne sa to stalo a či sa smrti charizmatického sudcu nedalo zabrániť, sa už asi nedozvieme. Prípad Juraja Majchráka je totiž odložený do šuplíka s označením uzavretý a je teda málo pravdepodobné, že ho bude niekto opäť otvárať.

VIDEO Plus 7 Dní