Uzávery, s ktorými sa vodiči stretnú už od pondelku v Bratislave nie sú jedinými a bohužiaľ ani najhoršími, s ktorými musia Bratislavčania a vodiči prechádzajúci Bratislavou v najbližších mesiacoch rátať.

Bývalé vedenie hlavného mesta totiž odsúhlasilo obe významné stavby, ktoré dramatickým spôsobom zasiahnu do jeho dopravnej infraštruktúry bez toho, aby si nechalo vypracovať prípadovú štúdiu analyzujúcu ako ich paralelná realizácia ovplyvní dopravu a prejazdnosť mestom. 

Potvrdil nám to aj nový primátor Matúš Vallo, ktorý pre Plus 7dní povedal: „Doteraz totiž uzávierky v dôsledku obidvoch stavieb boli úplne nepochopiteľne riešené a vyhodnocované samostatne, hoci sa obidve budú realizovať v zhruba v tom istom čase a dopravu najmä v oblasti Ružinova a Starého Mesta budú ovplyvňovať navzájom.“  Práve preto teraz hrozia hlavnému mestu rozsiahle zápchy a niektorí experti hovoria aj o čiastočnej paralýze dopravy v kritických úsekoch. Takže čo nás čaká už od pondelku 14. januára?

S čiastočnými alebo úplnými uzávierkami nájazdov a výjazdov z Prístavného mostu treba rátať dlhodobo, prvé začnú už od pondelku.
S čiastočnými alebo úplnými uzávierkami nájazdov a výjazdov z Prístavného mostu treba rátať dlhodobo, prvé začnú už od pondelku.
Zdroj: Emil Vaško

Kvôli preložke horúcovodu sa začne čiastočná uzávierka diaľničného zjazdu D1 v smere Petržalka – Bajkalská ulica (Bratislava, centrum) v približne 300-metrovom úseku . Zároveň bude uzavretý jeden jazdný pruh na nájazde na Bajkalskej ulici na kruhový objazd (križovatka Prievoz) v smere od Podunajských Biskupíc.  Táto uzávera by mala trvať do konca januára.

Popritom kvôli výstavbe nového diaľničného mosta začne v rovnakom čase aj čiastočná uzávera diaľnice D4 v križovatke Jarovce v smere z Rakúska.

A do tretice Mlynské Nivy a opäť už od najbližšieho pondelku: Tam príde kvôli budovaniu podzemného kruhového objazdu k ďalšiemu zníženiu počtu jazdných pruhov. To znamená, že v strede cesty zostane prejazdný už len jeden pruh v každom smere a v čase dopravných špičiek sa tak v tomto exponovanom úseku ešte viac predĺžia dopravné zápchy.

Pravdepodobne od februára príde k ďalším komplikáciám, problematickou sa stane Slovnaftská ulica, kam sa vodiči nedostanú ani z obchvatu, ani z Prístavnej, v smere priamo z Bajkalskej však bude prístupná.

Na Nivách príde od pondelku k zúženiu jazdných pruhov, v každom smere zostane voľný len jeden.
Na Nivách príde od pondelku k zúženiu jazdných pruhov, v každom smere zostane voľný len jeden.
Zdroj: Matej Jankovič

Na Prístavnom moste a v jeho okolí treba rátať v súvislosti s budovaním diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 a s nimi súvisiacou rekonštrukciou križovatky Prievoz s rôznymi dopravnými obmedzeniami a priebežným uzatváraním zjazdov a výjazdov v priebehu najbližších dvoch rokov.

Zároveň sa dopravná situácia môže ďalej komplikovať aj na križovatke Mlynské Nivy, ktorá môže byť úplne paralyzovaná. A ak si myslíte, že aspoň v tejto lokalite obmedzenia potrvajú nanajvýš tento rok a následne sa situácia normalizuje, ste na omyle.

Potvrdil to aj starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, ktorý nám povedal: „Ďalšie projekty si budú vyžadovať ďalšie uzávierky v nasledujúcich rokoch. Napríklad križovatka Košická - Prístavná - Landererova má byť rozkopaná päťkrát do roku 2022. Križovatka Košická - Mlynské Nivy - Svätoplukova štyrikrát.“