Pod palcom bude mať ostatných ministrov financií. Igor Matovič má šéfovať Rade guvernérov Európskej investičnej banky, ktorá poskytuje miliónové úvery. Okrem toho bude sedieť a rokovať so svojimi ekonomicky podkutými kolegami aj v ďalších mimoriadne dôležitých finančných inštitúciách. Zvládne politik, ktorému sa o financie domácnosti stará manželka a podľa majetkového priznania nič nevlastní, takúto zodpovednosť?

Zmluvy nečíta

Igor Matovič nastúpil na post ministra financií nedávno, po rekonštrukcii vlády. A keďže už nie je premiérom, hoci to tak naozaj nepôsobí, má nové povinnosti späté s funkciou. Slovensko najnovšie obletela správa, že sa má stať predsedom Rady guvernérov Európskej investičnej banky. Mohutnú inštitúciu, ktorá poskytuje obrovské úvery, napríklad do energetických alebo cestných infraštruktúr, bude viesť náš expremiér. Ten istý, ktorý sa priznal, že napríklad dôležitú zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V ani nečítal. Napriek tomu, že sa hrdil ich získaním.

To však nie je jediná informácia, ktorá v súvislosti so šéfom štátnych financií dvíha obočie. Podľa majetkového priznania za rok 2019 je expremiér a šéf najsilnejšej strany v parlamente úplne nemajetný. Nevlastní hnuteľné ani nehnuteľné veci a zdá sa, že si ani nič nenašetril. Jeho manželka Pavlína vlani priznala, že o domáce financie sa stará ona.

Nezdá sa ani, že by Matovič mal zmysel pre poctivosť alebo aspoň súdnosť. V roku 2004 totiž preukazoval, že na prenajatej Fabii najazdil 223 043 kilometrov za rok. To je o 100-tisíc kilometrov viac, ako priemerne najazdia kamionisti, ktorí sa jazdením živia.

Zvládne to?

Matovičov bývalý podriadený a teraz premiér Eduard Heger sa raz po rokovaní rady guvernérov vyjadril: „Táto úloha si vyžaduje pohľad na situáciu a výzvu celej inštitúcie a najmä na kľúčovú úlohu pri odpovedi na krízu spôsobenú pandémiou.“ Preto Slovákov zaujíma, či nové posty Matovič zvládne.

„Minister financií je automaticky zo svojej funkcie guvernérom v medzinárodných finančných inštitúciách. Čiže vo Svetovej banke, v Medzinárodnom menovom fonde, Európskej banke pre obnovu a rozvoj a Európskej investičnej banke (EIB) a takisto v euroskupine, kde sú všetci ministri financií eurozóny,“ hovorí bývalý šéf rezortu Ivan Mikloš. A upokojuje Slovákov: „Rade EIB predsedá Slovensko. Sú tam asi dve formálne zasadnutia do roka, ktoré sú pripravené dopredu. Nie sú tam nejaké veľké nároky.“ 

V rade EIB by podľa Mikloša nemalo byť nič, čo by mohol Matovič pokaziť. „Jediná oblasť, kde vidím možnosť problému, je euroskupina, lebo tam rokujú o politicky ťažkých a citlivých veciach. Ak by ste mi pred dvoma týždňami položili rovnakú otázku, povedal by som, že ani tam nevidím žiadne riziko, ale po skúsenosti z Matovičových prvých dní ministrovania a po cestách do Moskvy a Budapešti už by som sa to neodvážil tvrdiť,“ vysvetľuje Mikloš. Dodáva, že minister je, našťastie, pri väčšine rokovaní zastupiteľný.

Amatér

Problémom môže byť Matovičova jazyková „podkutosť“. Po jeho slávnom „one time, next time“ sa to môže ukázať ako nevýhoda pre celú krajinu.

„Na ekofine, čo je stretnutie ministrov financií všetkých európskych krajín, bolo tlmočenie zabezpečené. Ale na euroskupine sa rokovalo priamo v angličtine bez tlmočenia. Sú tam aj neformálne rokovania, takže ak je minister jazykovo podkutý, je to výhoda. Ak teraz aj nie, dá sa predpokladať, že v najbližšom čase budú rokovania euroskupiny intenzívne,“ hovorí Mikloš.

Podľa politológa Radoslava Štefančíka bude mať Matovič v euroskupine značný hendikep. „Mal by namiesto seba posielať nejakého zástupcu. Na druhej strane, ako to bude vyzerať? Medzi našimi ministrami je mnoho amatérov a Igor Matovič je amatér tiež. Nie je podľa mňa namieste, aby na takom dôležitom poste sedel človek, ktorý nepreukázal dostatočnú kompetenciu, aby tento rezort viedol.“

Usmernia ho profesionáli?

Najpodstatnejšie je, že ministerstvo financií nie je ani v minulosti nebolo náchylné na politické vplyvy. „Vďaka tomu, že zamestnanci ministerstva sú veľmi fundovaní odborníci. Ostáva nám veriť, že títo dôležití ľudia tam ostali a Igor Matovič bude len nejakým maskotom ministerstva financií a dôležité rozhodnutia budú robiť tí, ktorí tomu rozumejú,“ dúfa Štefančík.

Našťastie, Matovič bude šéfovať rade guvernérov krátko. Keď­že predsednícka stolička v rade je putovná a strieda sa na nej 27 štátov, Matovičovi ostáva už len menej ako mesiac.

 

Viac FOTO v GALÉRII >>

Čo robí Európska investičná banka?

Ide o najväčšiu medzinárodnú finančnú inštitúciu na svete. V členských štátoch EÚ poskytuje rôzne druhy financovania projektov v oblasti infraštruktúry, podpory malých a stredných podnikov, inovácií, klimatických zmien a životného prostredia.

Rada guvernérov stanovuje smernice pre úverovú politiku v súlade s cieľmi politiky EÚ, schvaľuje ročné finančné správy a účtovné uzávierky, rozhoduje o účasti banky na finančných operáciách mimo Európskej únie a o zvýšení základného imania EIB.

Mohlo by vás zaujímať: