Celý svet rieši ďalšiu vlnu pandémie koronavírusu a účinnosť vakcíny postupne klesá. Aj preto čoraz viac štátov umožňuje tretie kolo očkovania. Ministerstvo zdravotníctva nevylučuje, že bude aj u nás. „Podanie tretej dávky vakcíny proti COVID-19 je zatiaľ otázkou odborných diskusií a štúdií,“ priznala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zdá sa však, že nie všetci môžu počítať s tou istou vakcínou, akú už dostali dvakrát. Smolu budú mať tí, ktorí si vybrali Sputnik V. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyhlásil, že na Slovensko môžu prísť len očkovacie látky proti COVID-19 registrované v rámci EÚ. A expremiér Igor Matovič mlčí.

Ach, tí „dezoláti“

Ešte nedávno sa Igor Matovič zo všetkých síl snažil o to, aby bolo očkovanie Sputnikom V povolené. Dokonca kritizoval aj ministra zdravotníctva Lengvarského za jeho prístup k ruskej vakcíne. Jeho spory s politickými oponentmi z koalície, s prezidentkou Zuzanou Čaputovou či so šéfkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou sú známe. Kritizoval ich za „démonizovanie“ ruskej vakcíny a za „špinavú hru“ so Sputnikom V. Ľudí, ktorí boli proti tejto vakcíne, dokonca nazval „hlupákmi“, „dezolátmi“ či „zlomyseľnými“.

Hoci ho ruská vakcína pripravila o premiérsku stoličku, neváhal ani z pozície ministra financií zabojovať v prospech Sputnika. Spomeňme si na jeho cestu do Ruska, aby zachránil zmluvu o nákupe vakcíny, alebo rokovanie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom s cieľom zabezpečiť potrebné testy v certifikovanom OMCL laboratóriu v Maďarsku.

Sám sa na očkovanie Sputnikom prihlásil posledný júnový deň, takpovediac o päť minút dvanásť. 

„Na klinike cudzokrajných chorôb ňou zaočkovali vyše 8-tisíc ľudí... a mali minimum vedľajších účinkov a žiadne závažné… ak by dezoláti v politike, v ŠÚKL a médiách Sputnik nedémonizovali, mohli sme mať ním dnes zaočkovaných pol milióna ľudí tak ako Maďari...“

Očkovanie rieši Lengvarský

K problému, čo s ľuďmi, ktorí dostali Sputnik V a chceli by ísť neskôr na tretie očkovanie, sa Matovič nevyjadruje. Podľa Petra Dojčana z mediálneho tímu OĽaNO všetky aktuálne záležitosti súvisiace s očkovaním sú na pleciach súčasného vedenia ministerstva zdravotníctva na čele s Lengvarským. To znamená, že aj otázka súvisiaca s možným tretím kolom očkovania. Na druhej strane pripomenul, že jarný dovoz Sputnika V bol logickým krokom zo strany vtedajšieho premiéra Igora Matoviča a dnes už bývalého ministra zdravotníctva Marka Krajčího.

„Bývalý premiér Matovič s exministrom Krajčím sa zachovali zodpovedne, keď nehľadiac na politické následky vakcínu zaobstarali, a to s jediným cieľom - ochrániť životy a zdravie obyvateľov,“ dodal Peter Dojčan s tým, že v období, keď vláda rozhodovala o jej nákupe, mal Sputnik V druhú najväčšiu dôveryhodnosť medzi ľuďmi. „Negatívna kampaň nielen rôznych antivaxerov, ale aj nezodpovedných politikov, ktorí z ruskej vakcíny spravili politickú hrozbu, však spôsobila pokles jej atraktivity medzi obyvateľstvom. V oblasti boja za dosiahnutie kolektívnej imunity, ktorá je taká dôležitá na ochranu spoločnosti a ekonomiky, tak vznikli veľké škody, ktoré je teraz o to ťažšie naprávať,“ bráni spolustraníkov.

Nôž na krku

K obhajobe Matoviča sa pridal aj poslanec OĽaNO Gyimesi, podľa ktorého bol dovoz Sputnika prínosný. V marci, teda v čase, keď vrcholila pandémia, bol nedostatok iných vakcín.

„Nikto však nepočítal s tým, že sa z dovozu vakcíny spraví politika a obrovský džihád voči Igorovi Matovičovi a Sputniku V. Bez entuziazmu a osobného vkladu Igora Matoviča by sa však so Sputnikom V na Slovensku neočkovalo vôbec,“ povedal nám Gyimesi s tým, že expremiér „mal priložený nôž na krku“, a preto ako premiér nedokázal udržať ministra Krajčího na poste, aby ten mohol spustiť očkovanie ruskou vakcínou. „A vzťah Lengvarského k Sputniku V poznáme všetci.“

Gyimesi je presvedčený, že keby včas povolili očkovanie, Sputnikom V by sa dalo zaočkovať minimálne 200-tisíc ľudí. Jeho odhad je teda o tristotisíc nižší ako Matovičov.

Fanúšik západných vakcín

Poslanec Gyimesi patrí k tým málo politikom, ktorí sa rozhodli pre ruskú vakcínu. Presnejšie, vieme len o troch, a to o ňom, o Matovičovi a o ich straníckom kolegovi Lukášovi Kyselicovi.

Hoci očkovanie Sputnikom V podporovali aj opozičné strany Smer a Hlas - sociálna demokracia, podľa našich vedomostí nikto z ďalších vrcholových politikov sa ním nedal zaočkovať. Gyimesi však svoje rozhodnutie neľutuje. Nemal vedľajšie účinky očkovania, a ako prezradil, urobil tak z presvedčenia, že ide o bezpečnú a kvalitnú vakcínu. Argumentuje výsledkami z Maďarska, kde sa dalo zaočkovať Sputnikom okolo dvoch miliónov ľudí, ako aj štatistickými údajmi zo Slovenska po zaočkovaní približne 20-tisíc ľudí.

Gyimesi vzápätí kritizuje Leng‑varského, ktorý už viackrát vyjadril svoj názor, že je za európske riešenia s preferenciou štandardného spôsobu očkovania občanov registrovanými vakcínami. Takýto postoj považuje poslanec za neakceptovateľný.

„Minister zdravotníctva by mal mať na zreteli v prvom rade zdravie obyvateľov Slovenska, až potom nejakú geopolitiku. Keď je fanúšikom západných vakcín, tak by ich nemal, samozrejme, nútiť komukoľvek,“ zdôraznil a dodal, že je otázne, či sa dá kombinovať Sputnik V s inou vakcínou.

Tretia včelička

Podľa ministerstva zdravotníctva pri dvojdávkových vakcínach sa u nás očkuje dvomi dávkami. Podanie tretej dávky je otázka odborných diskusií a štúdií. „Pre ministerstvo zdravotníctva je bezpečnosť pacienta prioritou, preto sa v tejto oblasti riadime výhradne odbornými odporúčaniami,“ dodal komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Viac FOTO 3 našich vrcholových politikov zaočkovaných Sputnikom V v GALÉRII

Možnosť, že Lengvarský zabezpečí Sputnik V, povedzme z Maďarska, aspoň pre tých, ktorí už mali túto vakcínu dvakrát, je stále v hre. Aj keď len teoreticky.