Tip na článok
Matka zavraždeného Jozefa Gudábu (na snímke vpravo) priniesla na proces s Mišenkom (na snímke vľavo) výpoveď na papieri.

Proces s Mišenkom: Matka jednej z obetí dostala len synove kosti

Začal sa dlhoočakávaný súd s Viliamom Mišenkom, ktorý bol takmer dva roky na úteku. Pojednávanie sprevádzali emócie.

Galéria k článku (3 fotografie )
Ján Krajčík: Priviedli ho z väzby, kde je pre obvinenie z úkladnej vraždy.
Zúfalstvo a smútok: Matka zavraždeného Jozefa Gudábu priniesla výpoveď na papieri.
Viliam Mišenka: Na lavicu obžalovaných si sadol po viac ako roku.

Na jeseň 2010 ušiel Viliam Mišenka zo Slovenska. Stalo sa tak krátko pred tým, než ho obvinili z vraždy synovca Jozefa, ktorého rozstrieľali za bieleho dňa v Topoľčanoch. Viliam Mišenka sa okamžite objavil na zozname najhľadanejších Slovákov. Zadržať sa ho podarilo až takmer po dvoch rokoch v slnečnej Venezuele.

Na Slovensko ho priviezlo ozbrojené komando vo februári 2013 s veľkou pompou a za pozornosti médií. V tom čase mal už na krku obvinenie zo šiestich vrážd. Vo všetkých proti nemu svedčil jediný muž, Ján Krajčík, ktorý sa označoval za jeho pravú ruku.

Postupom času však Mišenkovi začalo ubúdať jedno obvinenie za druhým, z pôvodných šiestich zostali tri obvinenia z vrážd. Kľúčového svedka Krajčíka obvinili z krivej výpovede a krivej prísahy.

Pojednávanie týkajúce sa likvidácie Jozefa Gudábu preto vyvolalo veľký záujem. Ťahákom nebol iba Mišenka, ktorý sa konečne posadil na lavicu obžalovaných. Verejnosť bola zvedavá aj na Krajčíkovu výpoveď.

Čítajte viac:

Dostane sa na slobodu? Obvinenie Mišenku z vraždy Čongrádyho má trhliny

Chaos

Pojednávanie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, kukláči striehli na každý Mišenkov pohyb. Akoby toho nebolo dosť, predsedníčka senátu sa hneď v úvode posťažovala na ťažkú životnú situáciu.

„Zomrela mi svokra, naozaj sa cítim veľmi zle, skúste, pán Mišenka, vypovedať tak, aby si zapisovateľka mohla vašu výpoveď rovno zapisovať, aby som jej ju nemusela diktovať,“ obrátila sa na muža obžalovaného z vraždy.

Ďalší zaujímavý moment ostro sledovaného procesu nastal, keď Mišenkov obhajca odovzdal predsedníčke senátu obvinenie z krivej výpovede a krivej prísahy hlavného svedka Jána Krajčíka v prípade vraždy Petra Čongrádyho.

Prokurátorka Generálnej prokuratúry zostala zaskočená. O obvinení svojho svedka vôbec netušila. Po niekoľkých zmätených gestách len stroho odvetila: „My ten prípad nedozorujeme, tak sme to nemali odkiaľ vedieť.“

Začiatok pojednávania teda „spestrili“ momentky, ktoré by mohli v nezainteresovanom pozorovateľovi vyvolať dojem, že ide o spor dvoch rozhádaných susedov, a nie o mafiánsku popravu.

Čítajte viac:

Čo má Mišenka s kauzou bývalého prokurátora Mamráka?

Brutalita i rozpory

Ako prvý sa pred senát nitrianskeho súdu posadil Mišenka. „Jozefa Gudábu som nezavraždil, nikdy som ho nevidel, neviem, o koho ide,“ dušoval sa. Po pár minútach priviedli do pojednávacej miestnosti s putami na rukách hlavného svedka Krajčíka, ktorý je momentálne vo väzbe pre obvinenie z úkladnej vraždy v prípade výbuchu v topoľčianskej firme.

Muža, ktorý v roku 2011 ukázal policajtom hrob Jozefa Gudábu. Ostatky zavraždeného vykopali na pozemku v blízkosti záhradnej chatky patriacej Krajčíkovej matke. Krajčík pred súdom opísal okolnosti popravy Gudábu, považovaného za odborníka na otváranie trezorov.

„Keď sme prišli na chatu, Gudába fajčil vonku pred chatkou. Postavili sme sa do kruhu - ja, Jozef Mišenka, Viliam Mišenka a Karol Mello. Po hádke vytiahol Viliam Mišenka spoza chrbta zbraň a strelil Gudábovi do brucha. Ten padol na zem. Počul som, ako chrčí."

"Potom som sa otočil. Karol Mello sa mu postavil na krk. Ja som sa otočil a potom som počul druhý výstrel. Mello stál nad Gudábom a mieril na jeho hlavu,“ priblížil okolnosti popravy Krajčík.

Motívom vraj mala byť nejaká práca, ktorú mal pre nich Gudába urobiť. Telo zavraždeného zakopal Krajčík dnes už s nebohým Jozefom Mišenkom. Počas rozprávania o Gudábovej poprave doľahla na prísediacu v senáte únava. Na chvíľu zatvorila oči a hlava jej klesla dole. Prebrala sa po chvíli, keď prokurátorka dala svedkovi nakresliť postavenie všetkých zúčastnených v čase vraždy. Nákres sa však nezhodoval s tým, ktorý Krajčík nakreslil policajtom počas vyšetrovania.

Jednou z predvolaných bola aj matka zavraždeného Gudábu. Ženu na invalidnom vozíku priviezol pred budovu súdu taxík. Výpoveď priniesla napísanú na papieri aj so synovou fotkou.

„Vedela som, že môj syn sa stretáva s bandou, čo pácha trestnú činnosť. Aj som mu dohovárala. Na mojom synovi boli spáchané dve vraždy. Prečo mu to urobili, keď pre nich pracoval. Jedenkrát ho zavraždili, keď ho strelili do brucha, a druhý, keď ho strelili do hlavy. To ani kat neurobí,“ plakala zúfalá matka.

Policajti jej priniesli len synove kosti, pochovala ho vraj v detskej truhle. Pani Gudábová ako každá matka sa so synovou smrťou vyrovnáva ťažko. Od obžalovaného Mišenku chcela vedieť, prečo zavraždil jej syna. „Pani, je mi ľúto, čo sa vám stalo, ale ja som vášho syna nepoznal a ani som ho nezavraždil,“ reagoval na otázku nešťastnej ženy Mišenka.

Čítajte viac:

Ďalší kiks prokuratúry: Bude Karol Mello čoskoro bezúhonný občan?

Mello na úteku

V prípade Gudábovej vraždy je obvinený aj Karol Mello, považovaný za bosa hornonitrianskeho podsvetia, ktorý sa údajne zdržiava v stredoamerickom Belize.

Jeden z najhľadanejších mužov Slovenska podľa obvinenia strelil Gudábu do hlavy. Keďže dnes nikto nedokáže potvrdiť ani vyvrátiť, či sa skutočne nachádza v Karibiku, a Belize so Slovenskom nekomunikuje, je v tomto prípade vylúčený na samostatné konanie.

Keď sa nám vo februári minulého roka podarilo s Mellom skontaktovať, položili sme mu niekoľko otázok. Na otázku, či pozná Krajčíka, reagoval: „Nikdy som ho nevidel. Kebyže teraz on so mnou hovorí, tak neviem, že je to on. Viete, ten prípad je robený tak, že pasuje na každého človeka. Keď Krajčík povie, že ste to boli vy, tak ste vrahom vy. A kto môže vedieť také detaily o vražde, ako vie on? Jedine ten, kto vraždil.“

Odmietol, že by poznal aj zavraždeného Gudábu. „Ja som toho Gudábu ani nikdy nevidel,“ tvrdil Mello. Pojednávanie bude pokračovať v septembri. Pred senát by sa mal postaviť Mikuláš Černák, v časoch slávy bos bosov.

Vypovedať by mal ako svedok a hovoriť by mal o Mellovi. Ten mu vraj svojho času ukazoval Gudábove doklady a údajne sa mu zveril, že ho zavraždil. Nitriansky súd tak bude opäť pripomínať vojnovú zónu.

VIDEO Plus 7 Dní