Tip na článok

Proces so sýkorovcami: Smutné. Viac, ako mŕtvi, ktorých za sebou zanechali zločinci, bol zaujímavý Harabin

V banskobystricej väznici sa konal súd s poslednou tradičnou mafianskou skupinou, ale namiesto o vraždách sa hovorilo najmä o vojne na Najvyššom súde SR.

Galéria k článku (16 fotografií )
Alojz Kromka alias Čistič. Nedávno sa zranil pri cvičení.
Alojz Kromka alias Čistič. Nedávno sa zranil pri cvičení.
Skrotený Bihári: Počas piatich rokov na úteku mu Lališ každý mesiac posielal 1 500 eur, on ho aj tak zradil. Lališ, alias Kýbel: Podľa černákovca Kaštana je bos sýkorovcov „malý zákeráčik, schopný dať zabiť hocikoho“.

Zopakovali starý rozsudok

Obávaný a donedávna neviditeľný šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel vyfasoval za šesť vrážd doživotný trest plus prepadnutie majetku a rovnako skončili aj Ivan Cupper a Jozef Roháč, ktorého za závažné trestné činy súdia tiež Maďari. Nájomnému vrahovi Alojzovi Kromkovi súd trest neuložil, lebo on je už na doživotie odsúdený dávno a ťažší trest v našom právnom systéme neexistuje. Martin Bihári zo seneckej vetvy vyviazol s dvadsaťtriročným pobytom za mrežami.

Ivan Cupper alias Vincko
Ivan Cupper alias Vincko
JOZEF HABOČÍK

Ivan Cupper alias Vincko. Foto: Jozef Habočík

Špecializovaný trestný súd vyriekol v podstate ten istý rozsudok, aký už raz na nad zabijáckym komandom sýkorovcov padol. Prvý rozsudok zrušil Harabinov senát, ale keďže kauzu teraz riešil ten istý senát ako v minulosti a dôkazná situácia sa vôbec nezmenila, nikto ani nič iné neočakával. K zbytočnému pojednávaniu a tým pádom aj k plytvaniu peňazí daňových poplatníkov došlo po zmätkoch na Najvyššom súde SR. Katastrofu s diametrálne odlišnými stanoviskami jednotlivých senátov v rovnakej veci muselo riešiť trestnoprávne kolégium. Až hlasovaním jej členov sa rozhodlo, čo možno považovať za správne a čo nie.

Bombardovanie námietkami

Prieky a hádky sa staronovým rozsudkom Špecializovaného trestného súdu nekončia. Odvolanie voči nemu hneď ohlásili advokáti mafiánov, aj prokurátor a obidve strany prekvapili aj okamžite podanými námietky zaujatosti. Námietky sa týkajú senátov Najvyššieho súdu SR, o ktorých sa zatiaľ iba predpokladá (!), že budú vo veci rozhodovať.

Sudcu Štefana Harabina namieta prokurátor kvôli jeho výrokom o Špecializovanom trestnom súde ako o súde fašistickom.
Sudcu Štefana Harabina namieta prokurátor kvôli jeho výrokom o Špecializovanom trestnom súde ako o súde fašistickom.
Július Dubravay

Sudcu Štefana Harabina namieta prokurátor kvôli jeho výrokom o Špecializovanom trestnom súde ako o súde fašistickom. Foto: Július Dubravay

„Kompromitujúce“ foto exposlanca Gauliedera ako dôvod samovraždy? Vieme, čo na nich bolo!

Prokurátor namietal Harabinov senát „pre jeho pomer k prejednávanej veci“, ktorý sa odzrkadlil v predchádzajúcom odvolacom konaní rušiacom rozsudky nad mafiánmi a namietal tiež samotného Štefana Harabina pre jeho „opakované verejné vyhlásenia o Špecializovanom trestnom súde, ktorý považuje za fašistický“.

K námietke proti Harabinovi sa pridal aj Daniel Lipšic ako splnomocnenec rodičov zavraždeného Deáka. Ako je všeobecne známe, Harabin nemá rád Lipšica a preto nemožno očakávať, že bude rozhodovať nestranne.

Jozef Roháč sa vyjadril aj na adresu maďarského podsvetia.
Jozef Roháč sa vyjadril aj na adresu maďarského podsvetia.
Archív

Jozef Roháč Foto: Archív

Kromkov obhajca namietal zase Klimentov senát, lebo ten v písomnom rozhodnutí Najvyššieho súdu negujúcom názory Harabinovho senátu „poskytoval právne poradenstvo prokurátorovi“. Toto „poradenstvo“ spočívalo práve v nápade Harabinov senát namietať.

Krv a plač v úzadí

V právnom galimatiáši, ktorý sa stal z prípadu obávanej zločineckej skupiny, sa úplne stráca zmysel súdneho konania. Rozstrieľaní ľudia, telá rozmetané výbuchmi, hnusní vrahovia, ktorí neskôr sami zaspávali so strachom zo svojho šéfa, všetky tie hrôzy sa stávajú nepodstatnými. Všetku pozornosť na seba strháva vojna na Najvyššom súde.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní