V novembri 2013 bratislavského sudcu Igora Škultétyho právoplatne odsúdili za branie úplatku. Podľa prokuratúry ešte v roku 2002 od vysokoškolského učiteľa mal žiadať 100-tisíc korún - neskôr mu malo stačiť aj o 30-tisíc menej - za to, že zmierni trest jeho synovi, ktorého súdil za lúpež. Škultétymu súd vymeral dva roky s podmienkou na 30 mesiacov, dostal pokutu vyše tritisíc eur a zároveň doživotný zákaz súdiť.

Igor Škultéty: Na archívnej snímke z roku 2009.
Igor Škultéty: Na archívnej snímke z roku 2009.
Zdroj: TASR

Igor Škultéty: Na archívnej snímke z roku 2009. Foto: TASR

Pomohol mu Harabin

Ibaže vo februári podal Igor Škultéty dovolanie a Harabinov dovolací senát mu vyhovel. Škultétyho prípad sa tak tento rok opäť vrátil do súdnej siene.

Odvtedy sa kauza neuveriteľne naťahuje. Nedávno sa napríklad neuskutočnilo pojednávanie Špeciálneho trestného súdu v Banskej Bystrici, pretože - hoci sa to zdá byť neuveriteľné - policajti nedokázali doručiť predvolanie profesorovi Jozefovi Králikovi z Fakulty práva Janka Jesenského.

Nad sily polície?

Po tom, čo sa súdu poštou vrátilo písomné predvolanie, lebo „adresát je neznámy“, sa pracovníci súdu pokúšali s profesorom spojiť telefonicky, avšak telefón s jeho číslom zodvihol neznámy muž a na škole, kde profesor učí právo, sa práve nezdržoval. Súd sa teda obrátil s požiadavkou na doručenie predvolania na políciu.

Lenže „vypátranie“ verejne známej osoby, bolo nad sily mužov zákona. Hlavný svedok prvého prípadu, v ktorom bol z korupcie obžalovaný sudca, teda nemal odkiaľ vedieť, že na súde na neho opäť čakajú.

Vrátia sa v piatok trinásteho

Prokurátor, obhajca aj obžalovaný teda cestovali do Banskej Bystrice zbytočne. Sudca odročil pojednávanie na piatok trinásteho januára. Škultéty termín neveriacky zopakoval: „Piatok trinásteho?!“, ale napokon sa so zvoleným dňom zmieril.