Tip na článok

Procházka v koncoch? Musel založiť vlastný byt, otázna je aj jeho advokátska kariéra

Stratený Procházka sa zbavil ručenia za Sieť, vzal si však hypotéku na byt, ktorý vlastní už šesť rokov

Galéria k článku (27 fotografií )
Majetok: Ručil pozemkami, vzal hypotéku na byt. Okrem toho vlastní tento veľký dom v Šamoríne, kde býva s rodinou.
Sobota: Katarína robila okolo domu, jej manžel neskôr navštívil fitnescentrum.

Upršaná sobota. Vo vysokom neomietnutom dome Procházkovcov v Šamoríne nie je veľmi rušno. Bežný víkendový deň - manželka na nákupe, potom trochu práce okolo domu, nakoniec návšteva športového strediska. Idylka? Bývalý ambiciózny politik s povestným egom však aj po odchode z politiky musí riešiť zložité otázky- ako stabilizovať rodinné príjmy a reštartovať svoju kariéru. Kedysi populárny prezidentský kandidát a nádejný líder pravice zišiel z očí verejnosti pred Vianocami.

Čo mu zostalo? Rodina a právo. Radoslav Procházka sa podľa blízkych venuje svojej advokátskej kancelárii. Zostať by mu mala aj akademická funkcia - vedúci Katedry ústavného práva na Trnavskej univerzite. Na pohľad to vyzerá, že oddych od politiky Procházkovi prospieva. Náš fotograf ho zastihol, ako vychádzal zo športového centra v Šamoríne. Nevedno, či bol cvičiť, alebo plávať, ale v budove sa zdržal asi tri hodiny. Keď vychádzal, vyzeral uvoľnene.

SITA

Už neručí

Procházkovcom musel v januári padnúť zo srdca obrovský kameň. Za úver Siete už neručia svojím majetkom. „Rokovania s Fio bankou sa mi podarilo uzavrieť ešte pred koncom januára. Výsledkom je, že Rado Procházka už nie je ručiteľom pôžičky pre Sieť. Banka pristúpila na ručenie budúcimi výnosmi a súčasná finančná situácia nám umožňuje úver pohodlne splácať zo štátnych príspevkov za voľby,“ oznámil v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ aktuálny líder najmenšej parlamentnej strany a exminister dopravy Roman Brecely. Procházka ručil za 2,8-miliónový dlh Siete svojím majetkom.

Brecely vlani v auguste prekvapujúco vymenil Procházku na predsedníckej stoličke. Snem v Trnave znamenal predposledné štádium rozpadu jednej sľubnej politickej kariéry. Skupina piatich poslancov okolo Andreja Hrnčiara sa krátko po „gazdovom“ debakli pripojila k Mostu-Híd. Sieť preto vykopli z koalície a strane zostali v parlamente už len dvaja poslanci. Po októbri nakoniec len jeden - Alena Bašistová. Radoslav Procházka sa vzdal mandátu aj členstva v strane, ktorú v roku 2014 s veľkým elánom zakladal. Vtedy ešte dúfal v kariéru sudcu v Luxemburgu.

Podľa Brecelyho doteraz strana banke stihla vrátiť 1,2 milióna eur. „Zvyšných 1,6 milióna budeme postupne splácať v rokoch 2017 až 2020, keď je dohodnutá splatnosť úveru,“ priblížil Roman Brecely. Pôžička je úročená 3,6 percenta ročne. Sieť má právo na tri príspevky od štátu - za hlasy vo voľbách, na činnosť a za mandáty. Spolu ide o sumu okolo 3,5 milióna eur v prípade, ak sa na Slovensku nebudú konať predčasné voľby.

Ak pôjdeme k urnám skôr, strana by mohla mať problémy. Vyriešenie ručenia za dlhy strany inicioval Brecely. Procházka už nebol ani členom Siete, takže strana nepovažovala za dobré, aby niesol bremeno za úver. „Bolo to súčasťou ozdravenia finančnej situácie v Sieti,“ povedal Brecely PLUS 7 DNÍ. Cítia Procházkovci úľavu? Ako situáciu vnímajú, nepovedali. Katarína Procházková sa k otázke nechcela vyjadriť. Ani jej manžel novinu nekomentoval, hoci naše otázky dostal. S médiami nekomunikuje už niekoľko mesiacov.

Majetok: Ručil pozemkami, vzal hypotéku na byt. Okrem toho vlastní tento veľký dom v Šamoríne, kde býva s rodinou.
Majetok: Ručil pozemkami, vzal hypotéku na byt. Okrem toho vlastní tento veľký dom v Šamoríne, kde býva s rodinou.
NORBERT GROSZ

Hypotéka

Ako sme však zistili, jeden záväzok má síce Procházka vyriešený, iný však čerstvo na krku. Od 21. novembra 2016 - teda krátko po odchode z parlamentu - figuruje v katastri ťarcha na byt Procházkovcov v bratislavskej Petržalke. Nehnuteľnosť bola pritom nadobudnutá už v roku 2011. Prečo ju jej založili v prospech banky až teraz? „Na trhu existujú účelové a bezúčelové hypotéky. Účelová je určená na kúpu, výstavbu, rekonštrukciu bytu či domu. Bezúčelová je taká, že keď o ňu banku požiadate, na účet vám prevedie peniaze. Založíte byt a je na vás, na čo ju použijete,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.

„Môže to znamenať napríklad to, že vlastnil byt, nepotreboval peniaze a zrazu potrebuje veľkú sumu peňazí, tak si vzal bezúčelovú hypotéku,“ dodal. Peniaze z banky tak môžu Procházkovci použiť na čokoľvek alebo z nich aj žiť. Okrem bratislavského bytu ich majetok zahŕňa rodinný dom v Šamoríne, pozemky vo Vyšnej Boci a Bátorovych Kosihách.

Nie sudca, ale advokát

Procházka od novembra prišiel o plat za mandát poslanca, čo bolo vyše 3 500 eur mesačne, ale neodišiel naprázdno. Dostal odchodné dva poslanecké platy. Od novembra teda jeho príjmy tvorí len odmena na univerzite v Trnave, čo môže byť okolo 1 500 eur. Podľa našich informácií ho tam však aktuálne na pozícii šéfa katedry zastupuje iný pedagóg. Z akého dôvodu a na aký dlhý čas, nám však na univerzite nepovedali. Prilepšiť si môže aj ako advokát. Koľko, to je však neverejná informácia.

„Rozhodol som sa v plnom rozsahu vrátiť k právnej praxi, a to bez ohľadu na to, ako sa pre mňa skončí výberový proces na pôde Súdneho dvora Európskej únie,“ avizoval Procházka ešte na jeseň. Jeho manželka bola spokojná. Právo považovala za smer, ktorým by sa mal jej muž uberať. „Nikdy neprestal byť advokát, takže advokátska kancelária v zásade fungovala,“ podotkla aj teraz na margo aktuálnych ambícií manžela. Viac však nechcela prezradiť.

Sobota: Katarína robila okolo domu, jej manžel neskôr navštívil fitnescentrum.
Sobota: Katarína robila okolo domu, jej manžel neskôr navštívil fitnescentrum.
VLADO BENKO JR

Kamarátka

So svojimi bývalými kolegami z politických kruhov sa Procházka v súčasnosti veľmi nestýka. Ani jeden z jeho najbližších ľudí v strane, poslankyňa Alena Bašistová, ho už dlhšie nevidela. „Naposledy som sa s Radom Procházkom rozprávala pred Vianocami a popriali sme si pokojné sviatky v kruhu rodiny,“ hovorí. Túto lokálnu političku z Košíc Procházka stiahol do Sietie v roku 2014 do primátorského kresla v Košiciach. Bašistová ako jediná Procházku nikdy verejne nekritizovala.

Nepridala sa ani ku skupine „hrnčiarovcov“, teda k pätici poslancov, ktorí vyformovali v lete 2016 odboj proti Procházkovi. Pýtali sme sa jej, či ju teda strata kontaktu s ním nemrzí.„Mňa predovšetkým mrzia udalosti, ktoré sa po voľbách diali okolo Siete a ktoré vážnym a, obávam sa, neodvratným spôsobom otriasli dôverou našich členov aj voličov,“ odpovedala vyhýbavo. „Nemám informácie o jeho aktuálnych plánoch. Opustenie politiky bola jeho osobná voľba a myslím si, že v danom čase bolo jeho rozhodnutie správne,“ dodala.

Sudca

Kým Procházka si užíva svoj „politický dôchodok“ a premýšľa, ako rozbehnúť advokátsku kariéru, niektorí si lámu hlavu, čo s jeho „dedičstvom“. Vláda stále nevie, či podržať jeho kandidatúru na slovenské miesto sudcu v Luxemburgu. V decembri poradný výbor Rady EÚ nášho kandidáta síce odmietol, vláda ho však môže podporovať až do finálnej voľby. Tá je v rukách zástupcov členských krajín EÚ. „Bude treba prijať politické rozhodnutie, padnúť by malo v najbližších dňoch,“ povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Do uzávierky ho vláda stále neprijala. Bývalý šéf Siete však veľkú šancu na úspech nemá ani v prípade, že ho vláda podrží až do konca výberového procesu. Na sen o mieste sudcu EÚ s rozprávkovým platom teda môže zabudnúť. Keby mu to vyšlo, Procházka mohol s príplatkami ročne zarobiť vyše 310-tisíc eur. Komisia, ktorá Procházkovu kandidatúru posudzovala, zdôvodnila, že odmietnutie padlo „vzhľadom na obavy ohľadne integrity kandidáta“, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené.

Uvoľnený: V námorníckom tričku a s červenou čiapkou vychádza zo športového centra v Šamoríne.
Uvoľnený: V námorníckom tričku a s červenou čiapkou vychádza zo športového centra v Šamoríne.
VLADO BENKO JR.

Brecely v sieti

Otázka, ako ďalej so Sieťou, zostala na pleciach Romana Brecelyho. Procházka sa svojím vystúpením zo strany, ktorú zakladal, od nej dištancoval. Spočiatku sa hovorilo o tom, že aj Brecely sa po odstúpení z ministerskej stoličky obzerá po lepšom mieste. Napokon sa však špekulácie, že sa stane veľvyslancom v Írsku, nepotvrdili.

Exminister tvrdí, že venovať energiu zoskupeniu, ktoré by aktuálne volilo jedno percento občanov, má zmysel. Chystá zlúčenie s maličkou Európskou demokratickou stranou, pripravuje tiež kandidátov do župných volieb a chce „návrat Siete k svojim pôvodným hodnotám“. Nevylučuje ani ďalšie zmeny v strane, ktorá má vraj aktuálne okolo 1 700 členov. „Nový názov? To je v tejto chvíli predčasné,“ hovorí.

Stranu neminie ani pracovný snem. „Ten nám zároveň dá odpoveď na to, ako vyzerá strana smerom dovnútra a zhruba o mesiac (v marci - pozn. red.) nás čaká mobilizačný snem, ktorý zadefinuje hodnoty, program a ambície strany,“ povedal týždenníku PLUS 7 DNÍ. Brecely hovorí, že s Procházkom „v zásade“ nekomunikuje.

VIDEO Plus 7 Dní